Pytania dot. komunikacji publicznej

No, z przodu to np. “Mobilis” - http://mobilis.krakow.pl/a12.php :slight_smile:
Ale z boku Mobilis ma “Komunikacja Miejska w Krakowie” - http://www.komunikacja.krakow.pl/fotka/index.php?id=200805, co wydaje mi się najsensowniejszą wartością dla network=

MPK-owskie mają tylko chyba logo MPK?

A bilety z automatów mają Miasto Kraków.

Prawda jest taka iż kłócimy się o mało istotny element tego projektu. Bo czy w network będzie ZIKiT Kraków czy Kraków to mały pikuś. Za to się ważniejsze pytania. Co dajemy do operatora i czy linie robimy jako jedną (A-B) czy dwie (A>B i B>A) relacje. A co z relacjami wariantowymi? Są miasta gdzie co godzinę autobus potrafi jechać inaczej.

Tę dyskusję, czy linię robimy jako jedną (A<>B), czy jako dwie (A>B i B>A) relacje, gdzieś już widziałem. :slight_smile: Na wiki został jakieś pół roku przyjęty schemat tagowania m.in linii transportu publicznego: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport#Route

Jest on bardzo (w wielu przypadkach: nadmiernie) rozbudowany, ale pozwala opisać niemal wszystkie występujące w praktyce niuanse. Ogólnie ten schemat wygląda tak, że dla każdego z kierunków tworzymy relację (type=route, route=bus, from=, to=, …) i do niej wrzucamy odcinki dróg ją tworzące (z rolą pustą) i przystanki (po kolei, z rolą stop, stop_exit_only lub stop_entry_only). Relacje jednokierunkowe z kolei wrzucamy do relacji “master” (type=route_master, route_master=bus, …).

Dzięki temu można poradzić sobie z liniami jadącymi w dwie strony różnymi trasami, podobnie można oprócz dwóch kierunków mieć też np. warianty weekendowe. Takie tagi, jak operator=, network= itp. można przypisać do najwyższego poziomu (tj. do relacji route_master), dzięki czemu nie będą one dublowane. Oczywiście jeśli linia jest “trywialna”, bez odcinków jednokierunkowych, to wystarczy po staremu jedna relacja z przystankami w rolach “forward” i “backward”.

A co do network i operator: proponuję jako network wpisywać organizatora, jeśli takowy istnieje (np. w Warszawie: ZTM Warszawa), a jako operator – przewoźnika (np. w Warszawie: linia autobusowa 175: Miejskie Zakłady Autobusowe, linia autobusowa 180: PKS Grodzisk Mazowiecki, linia tramwajowa 9: Tramwaje Warszawskie).

Edit: przykład w Poznaniu, linia ma wariant zwykły i przedłużony (bodaj kilka kursów dziennie): http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1672690

Ok, to przegląda co jest ustalone na Wiki (tego nie przydało by się spolszczyć)?

I tak, ktoś mi powie, jak na mapie znaleźć przykłady public_transport=station.

Według mnie układ ok, tylko brakuje mi jakieś “master_route=yes/no” dla oznaczania tych głównych i weekendowych relacji.

Tag public_transport=station jest póki co mało rozpowszechniony; ma on większy sens, gdy taguje się też perony (public_transport=platform) i miejsca zatrzymania (public_transport=stop_position), a potem wrzuca wszystko do jednej relacji public_transport=stop_area. Rzadki w Polsce przykład tutaj: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1795655. O ile nie schodzimy ze szczegółowością zbyt nisko, to wystarczy chyba przystanki tagować highway=bus_stop, dworce autobusowe amenity=bus_station, a stacje i przystanki kolejowe odpowiednio railway=station i railway=halt.

Co do oznaczania weekendowości relacji: nie znam dobrego rozwiązania, ale można każdej z relacji dać wyjaśnienia w note=* lub odpowiednie opening_hours=*.

A jak linię objeżdża kilku przewoźników?

Niemcy sobie w ogóle nie poradzili z tym problemem. W takim monachium piszą MVV a tam pojazdy podwykonawców jeżdżą :slight_smile:

We Wrocławiu taki 945 to raz Sevibus a raz Marco Polo. To samo jest w Gdyni gdzie pod ZTMem raz PKA a raz PKS Wejherowo a jak wyjedzie rezerwa to będzie Gryf Kartuzy. Powodzenia wam życzę z tym tagowaniem naprawdę, szczególnie w GOPie gdzie Meteor przenika w Irex, jeżdżą jakieś Sochy, Polaki, Ampexy i inne kwiatki.

Niemcy poradzili sobie o tyle, ze MVV to skrót - “polonizujac” Monachijski Transport Association dla którego jezdza rózni podwykonawcy co o tyle nie gra roli ze jak sie ma jako klient pretensje to wali sie do centrali MVV. To samo jest w wielu innych miastach. Poniewaz podwykonawcy czesto sie zmieniaja w wiekszosci przypadków machnieto, z tego co widze, na to reka.

Jesli jeden autobus jest obslugiwany przez dwóch podwykonawców to po prostu mozna pisac

network:ZTM
operator: PKA, PKS Wejcherowo, Gryf Kartuzy

Jak wartościową informację dla przeciętnego użytkownika niesie informacja o przewoźniku w “operator”? Według mnie znikomą.
To tak jakby przy tagowaniu postoju taxi podawać konkretnych kierowców, którzy mogą tam stać :slight_smile:

Na dodatek ciężko jest ten sposób tagowania utrzymywać, trzeba śledzić na bieżąco rozstrzygnięcia przetargów u organizatorów przewozów.
Ja bym pozostał przy tym, że “operator” to instytucja, która wydaje bilety.

Fakt, informacja jest nmalo wazna i malo kto ja wypelnie. Ale nie bedzie to tozsame z network, co proponujesz?

Np do skarg, bo o ile w Warszawie można spokojnie pisać do ZTM i on się tym zajmie. Ale w Krakowie lepiej bezpośrednio pisać do MPK/Mobilisa.

Zrobiłem swój pierwszy dworzec, na razie nie jest w całości:

  • jak jest rampa dla niepełnosprawnych
  • jak zaznaczyć przejścia przez budynek (w budynku do zaznaczenia jeszcze bar, kiosk, wc i pomieszczenia socjalne dla kierowców).
  • nie wiem czemu ani stop_posison ani platforma nie chce się renderować
  • linie będę podpinał, jak znajdę gdzie która staje
  • jak zaznaczyć przystanek dla wsiadających i wysiadających?
  • jest jakieś inne rozwiązanie na acces=no dla dworców acces=public_transport ?

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/10212502

Żadnych uwag do mojego dworca?

Czy public_transport=stop_position musi być z hayway=bus_stop czy może istnieć samodzielnie?

Bus_stop - słupek przystankowy albo wiata, stop_position - miejsce na drodze albo przy drodze (zatoka), gdzie pojazd staje. Tako rzecze Wiki.
A prywatnie, to takie rozmienianie się na drobne i tworzenie multum wariantów dla jednego i tego samego typu obiektów jest ważnym argumentem PRZECIW praktycznemu wykorzystaniu OSM, o którym ostatnio tu głośno.

Dobre, bo z tego co ja zrozumiałem na wiki, stop_position to miejsce gdzie oczekują pasażerowie (wiata, peron itp).
Ktoś mi powie, jak dobrze mam tagować KM? Ja na przyszły tydzień muszę mieć zrobione jakieś przykłady, bo idę z tym do urzędu :>

W JOSM są skróty/przyciski do publicznego transportu. Czy da się je jakość ręcznie skonfigurować? Chciał bym iż mógł dodać własne pola typu ID_.

Edit:
Jeszcze jedno pytanie, w Krakowie oprócz regularnej komunikacji funkcjonuje telebus. Czyli giętka linia bez rozkładu i trasy - zbiorowy przewóz osób. I teraz jest problem, iż przystanki telebusa mają swoją specjalną nazwę, na wzór warszawski Saska 1, Saska 2 itp. Czy prawidłowe będzie tagowanie tego jako name:telebus=Saska 1 ?

Każdy przystanek ma nazwę - nie tylko telebusowy. Więc o co chodzi?

Z mapy telebusowej wynika, że numery oznaczają lokalizacje przystanku o danej nazwie dla kursów w różnych kierunkach.

Dokładnie, bo jak się zamawia telebusa dyspożytor informuje by oczekiwać na niego na przystanku np Saska 01, ale w następny dzień ta sama osoba może mieć kurs z Saska 04 (w kierunku przeciwnym) lub Saska 03 jeśli ktoś wcześniej zamówił autobus z tego przystanku. A lepiej mówić przystanek Nazwa Nr, niż opisywać za każdym razem o który chodzi.

Kolejne pytanie, platformy lepiej robić jako kreski czy obszary?

I pytanie do JOSM. Da się importować/kopiować taki z innego punktu. Np kładę nowy przystanek i zamiast wpisywać wszystko ręcznie. Chciał bym móc wskażać przystanek w przeciwnym kierunku z którego ma pobrać dane.

Ctrl + C na źródle, Ctrl + Shift + V na elemencie docelowym…

To zależy na podstawie czego rysujesz. Jeśli masz na tyle wyraźny podkład to jako obszar.