Prawda jest taka iż kłócimy się o mało istotny element tego projektu. Bo czy w network będzie ZIKiT Kraków czy Kraków to mały pikuś. Za to się ważniejsze pytania. Co dajemy do operatora i czy linie robimy jako jedną (A-B) czy dwie (A>B i B>A) relacje. A co z relacjami wariantowymi? Są miasta gdzie co godzinę autobus potrafi jechać inaczej.
Jest on bardzo (w wielu przypadkach: nadmiernie) rozbudowany, ale pozwala opisać niemal wszystkie występujące w praktyce niuanse. Ogólnie ten schemat wygląda tak, że dla każdego z kierunków tworzymy relację (type=route, route=bus, from=, to=, …) i do niej wrzucamy odcinki dróg ją tworzące (z rolą pustą) i przystanki (po kolei, z rolą stop, stop_exit_only lub stop_entry_only). Relacje jednokierunkowe z kolei wrzucamy do relacji “master” (type=route_master, route_master=bus, …).
Dzięki temu można poradzić sobie z liniami jadącymi w dwie strony różnymi trasami, podobnie można oprócz dwóch kierunków mieć też np. warianty weekendowe. Takie tagi, jak operator=, network= itp. można przypisać do najwyższego poziomu (tj. do relacji route_master), dzięki czemu nie będą one dublowane. Oczywiście jeśli linia jest “trywialna”, bez odcinków jednokierunkowych, to wystarczy po staremu jedna relacja z przystankami w rolach “forward” i “backward”.
A co do network i operator: proponuję jako network wpisywać organizatora, jeśli takowy istnieje (np. w Warszawie: ZTM Warszawa), a jako operator – przewoźnika (np. w Warszawie: linia autobusowa 175: Miejskie Zakłady Autobusowe, linia autobusowa 180: PKS Grodzisk Mazowiecki, linia tramwajowa 9: Tramwaje Warszawskie).
Tag public_transport=station jest póki co mało rozpowszechniony; ma on większy sens, gdy taguje się też perony (public_transport=platform) i miejsca zatrzymania (public_transport=stop_position), a potem wrzuca wszystko do jednej relacji public_transport=stop_area. Rzadki w Polsce przykład tutaj: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1795655. O ile nie schodzimy ze szczegółowością zbyt nisko, to wystarczy chyba przystanki tagować highway=bus_stop, dworce autobusowe amenity=bus_station, a stacje i przystanki kolejowe odpowiednio railway=station i railway=halt.
Co do oznaczania weekendowości relacji: nie znam dobrego rozwiązania, ale można każdej z relacji dać wyjaśnienia w note=* lub odpowiednie opening_hours=*.
Niemcy sobie w ogóle nie poradzili z tym problemem. W takim monachium piszą MVV a tam pojazdy podwykonawców jeżdżą
We Wrocławiu taki 945 to raz Sevibus a raz Marco Polo. To samo jest w Gdyni gdzie pod ZTMem raz PKA a raz PKS Wejherowo a jak wyjedzie rezerwa to będzie Gryf Kartuzy. Powodzenia wam życzę z tym tagowaniem naprawdę, szczególnie w GOPie gdzie Meteor przenika w Irex, jeżdżą jakieś Sochy, Polaki, Ampexy i inne kwiatki.
Niemcy poradzili sobie o tyle, ze MVV to skrót - “polonizujac” Monachijski Transport Association dla którego jezdza rózni podwykonawcy co o tyle nie gra roli ze jak sie ma jako klient pretensje to wali sie do centrali MVV. To samo jest w wielu innych miastach. Poniewaz podwykonawcy czesto sie zmieniaja w wiekszosci przypadków machnieto, z tego co widze, na to reka.
Jesli jeden autobus jest obslugiwany przez dwóch podwykonawców to po prostu mozna pisac
Jak wartościową informację dla przeciętnego użytkownika niesie informacja o przewoźniku w “operator”? Według mnie znikomą.
To tak jakby przy tagowaniu postoju taxi podawać konkretnych kierowców, którzy mogą tam stać
Na dodatek ciężko jest ten sposób tagowania utrzymywać, trzeba śledzić na bieżąco rozstrzygnięcia przetargów u organizatorów przewozów.
Ja bym pozostał przy tym, że “operator” to instytucja, która wydaje bilety.
Bus_stop - słupek przystankowy albo wiata, stop_position - miejsce na drodze albo przy drodze (zatoka), gdzie pojazd staje. Tako rzecze Wiki.
A prywatnie, to takie rozmienianie się na drobne i tworzenie multum wariantów dla jednego i tego samego typu obiektów jest ważnym argumentem PRZECIW praktycznemu wykorzystaniu OSM, o którym ostatnio tu głośno.
Dobre, bo z tego co ja zrozumiałem na wiki, stop_position to miejsce gdzie oczekują pasażerowie (wiata, peron itp).
Ktoś mi powie, jak dobrze mam tagować KM? Ja na przyszły tydzień muszę mieć zrobione jakieś przykłady, bo idę z tym do urzędu :>
W JOSM są skróty/przyciski do publicznego transportu. Czy da się je jakość ręcznie skonfigurować? Chciał bym iż mógł dodać własne pola typu ID_.
Edit:
Jeszcze jedno pytanie, w Krakowie oprócz regularnej komunikacji funkcjonuje telebus. Czyli giętka linia bez rozkładu i trasy - zbiorowy przewóz osób. I teraz jest problem, iż przystanki telebusa mają swoją specjalną nazwę, na wzór warszawski Saska 1, Saska 2 itp. Czy prawidłowe będzie tagowanie tego jako name:telebus=Saska 1 ?
Dokładnie, bo jak się zamawia telebusa dyspożytor informuje by oczekiwać na niego na przystanku np Saska 01, ale w następny dzień ta sama osoba może mieć kurs z Saska 04 (w kierunku przeciwnym) lub Saska 03 jeśli ktoś wcześniej zamówił autobus z tego przystanku. A lepiej mówić przystanek Nazwa Nr, niż opisywać za każdym razem o który chodzi.
Kolejne pytanie, platformy lepiej robić jako kreski czy obszary?
I pytanie do JOSM. Da się importować/kopiować taki z innego punktu. Np kładę nowy przystanek i zamiast wpisywać wszystko ręcznie. Chciał bym móc wskażać przystanek w przeciwnym kierunku z którego ma pobrać dane.