Pytania dot. komunikacji publicznej

Ja bym proponował to tak:
network = ZIKiT Kraków
operator = MPK Kraków

Czyli Network kto jest organizatorem transportu np ZTM Warszawa itp, a Operator jest to podmiot którego fizycznie należą autobusy.

No właśnie nie.
network = Kraków
operator = ZIKiT Kraków

Wydaje się to najsensowniejsze i wg. mnie zgodne z opisami na wiki. Widziałem, że np. Londyn tak ma tagowane linie autobusowe (a przynajmniej niektóre).
No, jeszcze żeby się przyczepić, to nie podmiot do którego należą autobusy (bo mogą być podnajęte), tylko podmiot realizujący przewozy na danej lini. :slight_smile:

Może za chwilę zaczniemy wchodzić w powiązania kapitałowe, czyli kto jest właścicielem, która firma komu płaci itd.?
Ja proponuję uzupełniać tag operator wartością, która widnieje na biletach i/lub przystankach. Wspomniany ZIKiT zwykłemu zjadaczowi chleba niewiele mówi, w przeciwieństwie do skrótu MPK.

network = Kraków? a na jakiej podstawie? Jeśli np. autobus jeździ poza granice powiatu krakowskiego to będzie jeszcze należał do ‘network = Kraków’ czy już nie?

Piszesz najpierw, że tagujesz to co jest na bilecie.
Gdzie masz na bilecie w Krakowie napisany MPK Kraków?

Krakowska Komunikacja Miejska → network Kraków
operator = ZiKit Kraków
bo to jest linia ogranizowana przez ZIKiT.

W niemczech network oznacza verkehrsbundy - związki taryfowe, które u nas dopiero kuleją w postaci KZK GOP.

Dlatego we Wrocławiu jest:
network=Wrocław
operator = UM Wrocław
dla wszystkiego oprócz 5xx, które są organizowane przez samych przewoźników.

Czesi w ogóle zlewają tag network i też jest ok.

Właśnie na biletach jest właśnie organizator transportu czyli ZIKiT Kraków czy ZTM Warszawa. I tam linie poza miastem są też opłacane przez ZIKiT czy ZTM.
Bo komunikacja pod miasto zawsze jest zorganizowana na zasadzie jakiegoś porozumienia gmin, gdzie jest jakiś lider. W Krakowie jest to UMK Kraków, który rzucił to zadanie na ZIKiT, a tytułu porozumienia nie pamiętam.

Prawda jest taka, iż coraz więcej miast idzie z roli przewoźnika który sam sobie zarządza komunikacją, na realny podział organizator - przewoźnik. Czy już dalej gdzie organizator, nie zajmuje się swoim miastem ale odpowiada np za całe województwo jak w Niemczech.

Zresztą pojechałem sobie do Niemiec:
Name - Buslinie N40
Ref N40
Network VBB - Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) Związek Transportowy Berlin-Brandenburgia, czyli nasz ZIKiT czy ZTM.
Operator BVG - Berliner Verkehrsbetriebe (pol. Berlińskie Zakłady Komunikacyjne), czyli nasz “MPK”.

I wież mi iż pasażer wie iż za komunikację odpowiada ZIKiT. Zresztą każdy komunikat przewoźnika składa się z zwrotu “Z informacji od organizatora”.

@bjakubski,
Fakt, autobusy mogą być leasingowane.

@decomposed06,
Czyli nie łączącą PKP Balice - Balice t. Krajowy - Balice t. Międzynarodowy mam też otagować Network Kraków? Bo linia jeździ na zlecenie lotniska, któego współwłaścicielem jest m. Kraków?

A swego czasu w Krakowie były darmobusy Tesco T1-T6, organizatorem było Tesco, przewoźnikiem MPK Kraków. I jak to otagować?

I czemu uważasz iż Polskie ZTM to nie odpowiednik niemieckich związków? Bo według mnie KZK GOP i ZTM Warszawa czy ZIKiT Kraków to samo. Jest to jednostka administracyjna odpowiadająca za komunikacje.

“Gdzie masz na bilecie w Krakowie napisany MPK Kraków?”
Szczerze mówiąc ostatni raz bilet MPK Kraków widziałem ze dwa lata temu… No, ale co jest napisane na autobusach i tramwajach? MPK czy ZIKiT?

No, z przodu to np. “Mobilis” - http://mobilis.krakow.pl/a12.php :slight_smile:
Ale z boku Mobilis ma “Komunikacja Miejska w Krakowie” - http://www.komunikacja.krakow.pl/fotka/index.php?id=200805, co wydaje mi się najsensowniejszą wartością dla network=

MPK-owskie mają tylko chyba logo MPK?

A bilety z automatów mają Miasto Kraków.

Prawda jest taka iż kłócimy się o mało istotny element tego projektu. Bo czy w network będzie ZIKiT Kraków czy Kraków to mały pikuś. Za to się ważniejsze pytania. Co dajemy do operatora i czy linie robimy jako jedną (A-B) czy dwie (A>B i B>A) relacje. A co z relacjami wariantowymi? Są miasta gdzie co godzinę autobus potrafi jechać inaczej.

Tę dyskusję, czy linię robimy jako jedną (A<>B), czy jako dwie (A>B i B>A) relacje, gdzieś już widziałem. :slight_smile: Na wiki został jakieś pół roku przyjęty schemat tagowania m.in linii transportu publicznego: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport#Route

Jest on bardzo (w wielu przypadkach: nadmiernie) rozbudowany, ale pozwala opisać niemal wszystkie występujące w praktyce niuanse. Ogólnie ten schemat wygląda tak, że dla każdego z kierunków tworzymy relację (type=route, route=bus, from=, to=, …) i do niej wrzucamy odcinki dróg ją tworzące (z rolą pustą) i przystanki (po kolei, z rolą stop, stop_exit_only lub stop_entry_only). Relacje jednokierunkowe z kolei wrzucamy do relacji “master” (type=route_master, route_master=bus, …).

Dzięki temu można poradzić sobie z liniami jadącymi w dwie strony różnymi trasami, podobnie można oprócz dwóch kierunków mieć też np. warianty weekendowe. Takie tagi, jak operator=, network= itp. można przypisać do najwyższego poziomu (tj. do relacji route_master), dzięki czemu nie będą one dublowane. Oczywiście jeśli linia jest “trywialna”, bez odcinków jednokierunkowych, to wystarczy po staremu jedna relacja z przystankami w rolach “forward” i “backward”.

A co do network i operator: proponuję jako network wpisywać organizatora, jeśli takowy istnieje (np. w Warszawie: ZTM Warszawa), a jako operator – przewoźnika (np. w Warszawie: linia autobusowa 175: Miejskie Zakłady Autobusowe, linia autobusowa 180: PKS Grodzisk Mazowiecki, linia tramwajowa 9: Tramwaje Warszawskie).

Edit: przykład w Poznaniu, linia ma wariant zwykły i przedłużony (bodaj kilka kursów dziennie): http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1672690

Ok, to przegląda co jest ustalone na Wiki (tego nie przydało by się spolszczyć)?

I tak, ktoś mi powie, jak na mapie znaleźć przykłady public_transport=station.

Według mnie układ ok, tylko brakuje mi jakieś “master_route=yes/no” dla oznaczania tych głównych i weekendowych relacji.

Tag public_transport=station jest póki co mało rozpowszechniony; ma on większy sens, gdy taguje się też perony (public_transport=platform) i miejsca zatrzymania (public_transport=stop_position), a potem wrzuca wszystko do jednej relacji public_transport=stop_area. Rzadki w Polsce przykład tutaj: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1795655. O ile nie schodzimy ze szczegółowością zbyt nisko, to wystarczy chyba przystanki tagować highway=bus_stop, dworce autobusowe amenity=bus_station, a stacje i przystanki kolejowe odpowiednio railway=station i railway=halt.

Co do oznaczania weekendowości relacji: nie znam dobrego rozwiązania, ale można każdej z relacji dać wyjaśnienia w note=* lub odpowiednie opening_hours=*.

A jak linię objeżdża kilku przewoźników?

Niemcy sobie w ogóle nie poradzili z tym problemem. W takim monachium piszą MVV a tam pojazdy podwykonawców jeżdżą :slight_smile:

We Wrocławiu taki 945 to raz Sevibus a raz Marco Polo. To samo jest w Gdyni gdzie pod ZTMem raz PKA a raz PKS Wejherowo a jak wyjedzie rezerwa to będzie Gryf Kartuzy. Powodzenia wam życzę z tym tagowaniem naprawdę, szczególnie w GOPie gdzie Meteor przenika w Irex, jeżdżą jakieś Sochy, Polaki, Ampexy i inne kwiatki.

Niemcy poradzili sobie o tyle, ze MVV to skrót - “polonizujac” Monachijski Transport Association dla którego jezdza rózni podwykonawcy co o tyle nie gra roli ze jak sie ma jako klient pretensje to wali sie do centrali MVV. To samo jest w wielu innych miastach. Poniewaz podwykonawcy czesto sie zmieniaja w wiekszosci przypadków machnieto, z tego co widze, na to reka.

Jesli jeden autobus jest obslugiwany przez dwóch podwykonawców to po prostu mozna pisac

network:ZTM
operator: PKA, PKS Wejcherowo, Gryf Kartuzy

Jak wartościową informację dla przeciętnego użytkownika niesie informacja o przewoźniku w “operator”? Według mnie znikomą.
To tak jakby przy tagowaniu postoju taxi podawać konkretnych kierowców, którzy mogą tam stać :slight_smile:

Na dodatek ciężko jest ten sposób tagowania utrzymywać, trzeba śledzić na bieżąco rozstrzygnięcia przetargów u organizatorów przewozów.
Ja bym pozostał przy tym, że “operator” to instytucja, która wydaje bilety.

Fakt, informacja jest nmalo wazna i malo kto ja wypelnie. Ale nie bedzie to tozsame z network, co proponujesz?

Np do skarg, bo o ile w Warszawie można spokojnie pisać do ZTM i on się tym zajmie. Ale w Krakowie lepiej bezpośrednio pisać do MPK/Mobilisa.

Zrobiłem swój pierwszy dworzec, na razie nie jest w całości:

  • jak jest rampa dla niepełnosprawnych
  • jak zaznaczyć przejścia przez budynek (w budynku do zaznaczenia jeszcze bar, kiosk, wc i pomieszczenia socjalne dla kierowców).
  • nie wiem czemu ani stop_posison ani platforma nie chce się renderować
  • linie będę podpinał, jak znajdę gdzie która staje
  • jak zaznaczyć przystanek dla wsiadających i wysiadających?
  • jest jakieś inne rozwiązanie na acces=no dla dworców acces=public_transport ?

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/10212502

Żadnych uwag do mojego dworca?

Czy public_transport=stop_position musi być z hayway=bus_stop czy może istnieć samodzielnie?