Z forward i backward znalazłem też w kilku miejscach nieporozumienia, ale z tego - dość rozsądnego - zdania by wynikało, że w gruncie rzeczy dodajemy drogi tylko raz, jedynie niektóre oznaczamy forward lub backward (zależnie od ich przebiegu i kierunku trasy autobusu).
Czyli w rzeczywistości relacje w trasie autobusu nie muszą być “ciągłe” - bo jak dodać odcinki/fragmenty dróg dwujezdniowych, żeby trasa relacji była po kolei.
Co do przystanków, to w takim razie jak je wrzucić po kolei? Najpierw drogi i potem dodawać przystanki czy przystanki razem z drogami - ale przy braku kolejności dróg ta druga opcja chyba niemożliwa.
Jeśli będziemy robili wg tego co wskazał Dotevo i balrog-kun to tagi From i To są mylące, bo nie mamy trasy autobusu z punktu A do B w konkretną stronę - chyba, że się mylę.
To tyle chyba “dzielenia włosa na czworo” w tej sprawie - ale myślę, że fajnie byłoby mieć jakieś w miarę spójne zasady tworzenia tego typu relacji.
Z tego co widzę w Krakowie linie powstają jako duet: 185 A > B i 185 B > A. W końcu nie zawsze linia musi w obie strony jechać tą samą trasą. Przykładowo w Krakowie jest para linii 124 i 424 które co prawda mają identyczną trasę Ruczaj - Wieczysta, ale każda podjeżdża do pętli końcowej z innej strony (z dwóch stron objeżdżają osiedle.
Odnośnie tego, że ta sama droga nie powinna należeć do jednej relacji z tą samą rolą to przykład z mojego miasta.
Lokalna linia ma trasę okrężną tylko w jednym kierunku (zaczyna i kończy w tym samym miejscu). Trasa jest tak zakręcona, że w kilku miejscach prowadzi tą samą drogą (akurat w dwóch kierunkach).
Przykład drogi: http://www.openstreetmap.org/browse/way/30890355
Relacja: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1821335
Jeszcze nie doszedłem w Krakowie do etapu dołączania do relacji przystanków - chciał bym mieć najpierw cała i pewną beze przystanków.
Ale mam taką uwagę, iż relacja powinna dwa razy zawierać przystanek “Ogińskiego 02” by jakiś system IT wiedział iż autobus jedzie z Ogińskiego 02 do Ogińskiego 02, a nie z Ogińskiego 02 do Al. Piłsudskiego 02, a odcinek Al. Piłsudskiego 02 - Ogińskiego 02 trzeba przejść piechotą. Podobnie jak na wyścigach, potrzebny jest “start” i “meta”.
Hmm, ja rozumiem, że “operator” oznacza tego kto organizuje przewóz, np. w Warszawie będzie to “Zarząd Transportu Miejskiego”, a nie tego kto przewozi np. “Miejskie Zakłady Autobusowe”. Dobrze?
Właśnie nie mogę znaleźć przykładu. Nie bardzo to widzę, czyli wg Ciebie w tym przypadku “from” i “to” miałoby taką samą wartość z nazwą przystanku: “Ogińskiego 02”?
Powinno być ok. Chociaż widzę, że w GOPie jest inna ideologia - dla mnie prowadząca donikąd. Dla pasażera ważne jest z kim zawiera umowę przewozu czyli to co ma na bilecie. W Gdyni różne autobusy na jednej linii mogą należeć do różnych przedsiębiorstw.
Wydaje się to najsensowniejsze i wg. mnie zgodne z opisami na wiki. Widziałem, że np. Londyn tak ma tagowane linie autobusowe (a przynajmniej niektóre).
No, jeszcze żeby się przyczepić, to nie podmiot do którego należą autobusy (bo mogą być podnajęte), tylko podmiot realizujący przewozy na danej lini.
Może za chwilę zaczniemy wchodzić w powiązania kapitałowe, czyli kto jest właścicielem, która firma komu płaci itd.?
Ja proponuję uzupełniać tag operator wartością, która widnieje na biletach i/lub przystankach. Wspomniany ZIKiT zwykłemu zjadaczowi chleba niewiele mówi, w przeciwieństwie do skrótu MPK.
network = Kraków? a na jakiej podstawie? Jeśli np. autobus jeździ poza granice powiatu krakowskiego to będzie jeszcze należał do ‘network = Kraków’ czy już nie?