Pytania dot. komunikacji publicznej

Z tego co widzę Warszawa korzysta jeszcze z tagów From i To by opisać relację. I w przypadku tramwajów przypina przystanki pod trasę. Nie wiem jak w autobusach, nie mogę trafić na jakiś skończony.

Pytanie, skąd wziąść poprawne dane GPS przystanków. Pamiętam iż swego czasu był “projekt” by zebrać przystanki dla aplikacji mobiltych typu Transportoid. Czy można z tego korzystać? Ew dogadać się z jakdojadę? Oczywiście w tej sprawie pójdzie też pismo do ZIKiTu i MPK w Krakowie.

EDIT: słowo “wziąść” jest niepoprawne, proponuję używać słowa “wziąć” (moderator)

Ja bym dał tak: highway=footway i bicycle=yes lub highway=pedestrian i bicycle=yes w zależności od tego jak w terenie wygląda droga.

Z forward i backward znalazłem też w kilku miejscach nieporozumienia, ale z tego - dość rozsądnego - zdania by wynikało, że w gruncie rzeczy dodajemy drogi tylko raz, jedynie niektóre oznaczamy forward lub backward (zależnie od ich przebiegu i kierunku trasy autobusu).

Czyli w rzeczywistości relacje w trasie autobusu nie muszą być “ciągłe” - bo jak dodać odcinki/fragmenty dróg dwujezdniowych, żeby trasa relacji była po kolei.
Co do przystanków, to w takim razie jak je wrzucić po kolei? Najpierw drogi i potem dodawać przystanki czy przystanki razem z drogami - ale przy braku kolejności dróg ta druga opcja chyba niemożliwa.

Jeśli będziemy robili wg tego co wskazał Dotevo i balrog-kun to tagi From i To są mylące, bo nie mamy trasy autobusu z punktu A do B w konkretną stronę - chyba, że się mylę.

To tyle chyba “dzielenia włosa na czworo” w tej sprawie - ale myślę, że fajnie byłoby mieć jakieś w miarę spójne zasady tworzenia tego typu relacji.

Z tego co widzę w Krakowie linie powstają jako duet: 185 A > B i 185 B > A. W końcu nie zawsze linia musi w obie strony jechać tą samą trasą. Przykładowo w Krakowie jest para linii 124 i 424 które co prawda mają identyczną trasę Ruczaj - Wieczysta, ale każda podjeżdża do pętli końcowej z innej strony (z dwóch stron objeżdżają osiedle.

A jak to robią niemcy? Na nich bym wzorował km, przynajmniej w realu duże temu poświęcają uwagi.

Myślę, że to jest chyba dobre rozwiązanie…
(BTW: linią 124 często jeździłem, gdy mieszkałem na Wieczystej :slight_smile:

Odnośnie tego, że ta sama droga nie powinna należeć do jednej relacji z tą samą rolą to przykład z mojego miasta.
Lokalna linia ma trasę okrężną tylko w jednym kierunku (zaczyna i kończy w tym samym miejscu). Trasa jest tak zakręcona, że w kilku miejscach prowadzi tą samą drogą (akurat w dwóch kierunkach).
Przykład drogi: http://www.openstreetmap.org/browse/way/30890355
Relacja: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1821335

Może macie jakieś uwagi do otagowania relacji?

Masz składniki relacji forward i backward.

http://www.openstreetmap.org/browse/relation/51268

Jeszcze nie doszedłem w Krakowie do etapu dołączania do relacji przystanków - chciał bym mieć najpierw cała i pewną beze przystanków.
Ale mam taką uwagę, iż relacja powinna dwa razy zawierać przystanek “Ogińskiego 02” by jakiś system IT wiedział iż autobus jedzie z Ogińskiego 02 do Ogińskiego 02, a nie z Ogińskiego 02 do Al. Piłsudskiego 02, a odcinek Al. Piłsudskiego 02 - Ogińskiego 02 trzeba przejść piechotą. Podobnie jak na wyścigach, potrzebny jest “start” i “meta”.

Są takie znaczniki jak from=* i to=*, gdzieś nawet był z tego użytek.

Tak przy okazji to proponuję bardziej kreatywne używanie name=*, aby było wiadomo, że to linia autobusowa, tak jak np. w http://www.openstreetmap.org/browse/relation/365724

wajak:
Mam pytanie/uwagę - czy na pewno powinno być w tej relacji operator=Urząd Miejski w Piastowie?

Hmm, ja rozumiem, że “operator” oznacza tego kto organizuje przewóz, np. w Warszawie będzie to “Zarząd Transportu Miejskiego”, a nie tego kto przewozi np. “Miejskie Zakłady Autobusowe”. Dobrze?

Właśnie nie mogę znaleźć przykładu. Nie bardzo to widzę, czyli wg Ciebie w tym przypadku “from” i “to” miałoby taką samą wartość z nazwą przystanku: “Ogińskiego 02”?

Dokładnie tak ja to traktuję i tak powinno to zostać potraktowane.

Jeśli tak, to “operator=Urząd Miejski w Piastowie” w omawianym przypadku jest ok :slight_smile:

Powinno być ok. Chociaż widzę, że w GOPie jest inna ideologia - dla mnie prowadząca donikąd. Dla pasażera ważne jest z kim zawiera umowę przewozu czyli to co ma na bilecie. W Gdyni różne autobusy na jednej linii mogą należeć do różnych przedsiębiorstw.

Ja za “operatora” przyjmuję ten podmiot, który widnieje na biletach :slight_smile:

Czyli we Wrocławiu byłoby to “Wrocławska Komunikacja Miejska”.

Ja bym proponował to tak:
network = ZIKiT Kraków
operator = MPK Kraków

Czyli Network kto jest organizatorem transportu np ZTM Warszawa itp, a Operator jest to podmiot którego fizycznie należą autobusy.

No właśnie nie.
network = Kraków
operator = ZIKiT Kraków