Ortofotomapa Wrocławia

Witam :slight_smile:

Czy kto? próbowa? tworzy? co? na podstawie ortofotomapy Wroc?awia?
dost?pnej pod: http://www.wroclaw.pl/m95859/

Zdj?cia s? naprawd? ?wietnej jako?ci… tylko nie wiem, czy mo?na by to ?ród?o wykorzysta?..
Nie jestem prawnikiem, ani te? jakiej? licencji na wykorzystanie tych zdj?? nie mog?
na pierwszy rzut oka znale??. Kto? z Was mo?e si? z nimi kontaktowa?, ewentualnie mo?e co?
wi?cej na ten temat powiedzie??

Szczerze mówi?c nigdy nie pomy?la?em, ?eby o to zapyta?, ale raczej szanse marne. Teoretycznie ta mapa zosta?a zrobiona z pieni?dzy bud?etu pa?stwa, wi?c obywatele, którzy na to te pieni?dze wy?o?yli powinni mie? do tego swobodny dost?p, ale to w naszym kraju tak nie dzia?a…

Moje pytanie wys?ane do administratora:

Oraz odpowied?:

Czyli… chyba nie jest ?le… jak s?dzicie?

Bardzo ciekawa interpretacja, ciekawe czy takie samo stwierdzenie ma zastosowanie do ortofotomap i innych zasobów na geoportalu. Wys?a?em do nich podobnego maila, jaki? miesi?c temu - oczywi?cie zero odpowiedzi.
Zasada publikacji jest taka sama j.w., zasoby geoportalu s? równie? “powszechnie dost?pnym podk?adem rastrowym”, nie b?d? bezpo?rednio w??czane do zasobów OSM, ale na ich podstawie “b?d?” tworzone nowe opracowania.

No i teraz to mam m?tlik w g?owie :wink:

Gdzie? na Wiki OSM wyczyta?em, ?e w wi?kszo?ci krajów takie wykorzystanie zdj?? lotniczych (ale tylko zdj??, nie “innych warstw”, które mog? by? mapami) nie powinno sprawia? problemów licencyjnych. Teraz pi?kna „podk?adka” w postaci maila od admina. Proponowa?bym opisa? to ?ród?o na wiki i zacytowa? tam tego maila (nie jest to pewnie oficjalna wyk?adnia, ale zawsze co?). I korzysta?, ale tylko ze zdj?? (nie przerysowywa? mapy opracowanej na podstawie tych zdj??) i podawa? w source=*, ?e si? z tych zdj?? korzysta?o.

I najlepiej zdj?cia dopasowa? do tego co ju? mamy w OSM, a nie kopiowa? wspó?rz?dnych z ortofotomapy. Ró?nice zapewne b?d? pomijalne, a trudno b?dzie nam zarzuci?, ?e georeferencje kopiujemy.

Wed?ug mnie, tworzenie map z tych zdj?? mimo wszystko stanowi prac? pochodn?, wi?c na to trzeba mie? zezwolenie posiadacza praw autorskich. Z tego, co pisze pan Gomu?kiewicz wnioskuj?, ?e nie jest on posiadaczem praw autorskich, ani go nie reprezentuje, gdy? stwierdza, ?e maj? oni jedynie licencj? na wykorzystanie i publikowanie tych zasobów. Zatem nie s?dz?, ?eby by? on w?adny w decydowaniu, czy osoby trzecie mog? tworzy? prace pochodne na podstawie tych danych. O to trzeba by jednak chyba zapyta? prawowitego w?a?ciciela praw autorskich.

Chyba, ?e rzeczona licencja zezwala na prace pochodne i jest transferowalna (czyli mogliby nam jej udzieli?), ale z tej odpowiedzi wynika, ?e tak nie jest.

Swoj? drog?:

Unika?bym stwierdzenia “niekomercyjna”, bo mo?e ono by? myl?ce. Fakt, ?e OSM nie jest for profit per se nie oznacza, ?e map tych nie mo?na zastosowa? do celów komercyjnych (nie ma “NC” w licencji).

Z tego co czytam na legal-talk@osm to (w krajach ktore tam sa brane pod uwage…) nie potrzebne byloby zezwolenie posiadacza praw autorskich i interpretacja Pana reprezentujacego urzad jest w porzadku, czyli mowa o prawach autorskich bylaby dopiero przy publikowaniu zdjec bo sama informacja w nich zawarta nie zostala stworzona przez autora zdjec. (Bardzo skomplikowane rzeczy, nie na moja glowe, ale w polskim prawie wedlug kogos kto reprezentowal jedno czasopismo, jest tak samo, a nawet twierdzi on ze zeby byla mowa o prawach autorskich to musi ta fotografia miec element “tworczy”, w przeciwnym wypadku mozna skopiowac nawet cale zdjecie i opublikowac gdzie sie chce… oczywiscie to jest troche denerwujace kiedy sie jest jego autorem, ale tak daleko nie musimy sie tu posuwac).

Czyli ja bym glosowal na tak, i ciekawe czy ewmsplugin w JOSM moze sciagac bezposrednio z ich wms.

Calkiem sie zgadzam, wprawdzie lms podal w mailu link do licencji ale ktos i tak moglby ja zinterpretowac jako CC-NC.

(disclaimer) Jesli chodzi np. o geoportal to nawet jesli mamy do czegos prawo to nie korzystajmy z niego jesli nie dostaniemy potwierdzenia woli wspolpracy w jakiejs formie bo wiadomo ze kazdy projekt mozna pogrzebac jesli sie ma wystarczajaca liczbe prawnikow.

Skomplikowana sprawa… Wydaje mi się, że na podobnej zasadzie można by wykorzystać zdjęcia z Google Maps, a starania ludzi o umożliwienie korzystania z Yahoo Aerial Imagery wyglądają też bezsensownie w świetle tej interpretacji. No ale może prawo autorskie u nas wygląda trochę inaczej.

Moze to sa starania tylko zapewnienia sobie ze Yahoo nie zmieni za jakis czas zdania i nie bedzie nasylac swoich prawnikow. Nawet Google potwierdzily serwisowi tagzania.com w jednym emailu ze moga tagowac obiekty i rysowac na zdjeciach Google’a bez zobowiazan.

Inna sprawa to ze oprocz praw autorskich dochodza prawa baz danych (?) http://en.wikipedia.org/wiki/Database_right na ktorych to opierac sie ma nowa licencja OSM. I tu rzeczywiscie dobrze miec potwierdzenie od tego kto przechowuje te dane ze mozna je sciagac w potrzebnej ilosci, jesli nie ma tego wyjasnionego na ich stronie. Osobiscie uznalbym tego maila od urzedu wroclawia za wystarczajacy.

Hmm, mam pytanko. czytam sobie licencj? danych Techmexu http://www.geoserwer.pl/sklep/?tresc_licencji_udzielanej_zamawiajacemu,58 i zastanawiam si? czy mo?na na podstawie dostarczonych przez nich jpgów mo?na wygenerowa? sobie dane dla OSM. Niestety licencja jest napisana w legalese :confused:

Na podstawie tej licencji, czyli jesli kupiles od nich jpegi, i jesli nie upubliczniasz samych jpegow, to raczej napewno tak. Natomiast wszystko co jest na ich stronie besposrednio do sciagniecia jest na innej licencji, w ktorej pisze m.in.:

  1. Zabronione jest:
  • wykorzystywanie zobrazowa? i ortofotomap dost?pnych na www.geoserwer.pl do masowego znajdowania lokalizacji (geokodowania), wyznaczania tras, uzyskiwania map,

Zdrugiej strony, w mojej, nie reprezentujacej nikogo, opinii, ich oferta nie jest konkurencyjna. Sa na internecie sklepy z fajniejszymi warunkami i podobnymi cenami.

To poproszę na priv adres jeśli mają moje miasto w takiej rozdzielczości jak oni :wink:

Poniewa? Coven wyrazi? do mnie sowje zaniepokojenie odno?nie tego, ?e zaczynam co? tworzy? na podstawie tamtych map z Ortofotomapy, oraz, ?e zgoda pana Piotra Gomu?kiewicz nic nie wnosi (nie ma on podstaw to podejmowania takich decyzji), przes?a?em to samo pytanie do kogo?, kto jest w?adny w tej sprawie:

i otrzyma?em nast?puj?c? odpowied?:

My?l?, ?e to ju? tym razem jest wystarczaj?ce potwierdzenie tego, ?e mo?emy te mapy wykorzystywa?..
Czy mam racj?, czy jeszcze czego? potrzebujemy?

Ok. Proponowa?bym jeszcze ustalenie jednolitego tagu source. Na wszelki wypadek, gdyby komu? si? odwidzia?o, dobrze by?oby mie? sposób na identyfikacj? danych, które powsta?y na podstawie tego ?ród?a i ich ewentualne wycofanie.

EDIT: Je?eli jest dost?pny WMS to proponuj? go mimo wszystko nie u?ywa? i rektyfikowa? zdj?cia samemu na podstawie danych OSM, ?eby nikt nas nie pos?dzi?, ?e oprócz zdj??, u?ywamy jeszcze ich geokodowania.

Pani Brzuchowska wyrazila zgode na wykorzystanie “map”, jestem pewien ze to znaczy zarowno zdjecia jak geokodowanie.

Ja proponuje uzywac WMS chyba ze jest kiepsko skalibrowany co byloby widac po tym ze nie pokrywa sie z trace’ami. Ogolnie fajna sprawa bo to pewnie jest lepiej skalibrowane niz Yahoo i chyba dostalismy wieksze prawa niz te co daje Yahoo.

Dobra ale jak z tego korzysta? :wink:

Z wczesniejszych komentarzy wywnioskowalem to jest WMS, w tym sensie ze jest kompatybilny ze standardem WMS, ale po przyjrzeniu sie, wyglada na to ze nie. Najwyrazniej strona laduje wielka ilosc javascriptow z sip.um.wroc.pl ktore na poczatku robia zapytanie do tego serwera i dostaja w odpowiedzi jakies ID twojej sesji (rzad cyferek). Potem przez http://sip.um.wroc.pl/agsjarc/mimedata;jsessionid=?costam mozna pobrac aktualny widok mapy ktory jest pojedynczym obrazkiem png, nie kolekcja kwadratowych “kafelkow”. Twoja pozycje na mapie pamieta serwer i jak chcesz sie przemiescic to wysylasz jakies tam inne zapytanie. Serwer chyba za kazdym razem generuje obrazek ze zdjec / wektorowej mapy i chyba jest w javie bo chodzi pod Tomcatem.

Dla jednej z warstw jest jakis cache pod http://sip.um.wroc.pl/proxycache/ ktory juz ma “kafelki” ale wiekszosc z nich jest pusta jak w mapniku.

Ktos musialby (:P) napisac klienta takiego jak do yahoo! do tych zdjec… wydaje mi sie ze mozna to zalatwic jednym plikiem .html z odpowiednim javascriptem, nie korzystajac juz z javascriptow z sip.um.wroc.pl.

Super jest rozdzielczosc tych zdjec. Daje sie zidentyfikowac restauracje po napisach na parasolach nad stolikami.

Poniewa? dost?p do ortofotomapy ze strony urz?du miejskiego do wygodnych nie nale?y… umie?ci?em kopi? ca?ej mapy w postaci kafelek pod adresem http://osm.misek.pl/orto-wro/ (wystarczy prze??czy? na Ortofotomapa).

Mapa co prawda nie jest ani wyskalowana, ani wypozycjonowana, ale jest u?ywalna, mo?na zrobi? sobie zrzut jakiego? obszaru i przy u?yciu np metacarta ?adnie wypozycjonowa? i u?ywa? :slight_smile:
Jak b?dzie taka potrzeba, to mog? spróbowa? to wypozycjonowa?, ale nie bardzo wiem na razie jak… pobieranie kafelków z serwera sip te? nie nale?y do rzeczy najprzyjemniejszych :slight_smile:

Dorzuc? jeszcze jeden (9) poziom powi?kszenia (zajmuje oko?o 500MB), ale nie wiem kiedy, bo chwilowo nie mam internetu… mo?e spróbuj? w weekend to zrobi?. Nast?pny poziom (10) ma niestety a? 2GB, wi?c niestety si? ju? mi na serwer nie zmie?ci

Mam nadziej?, ?e mapka si? komu? przyda… :slight_smile:

Czy jest jakiś pomysł na wartość tagu source?