OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Witam,
Właśnie zapoznaję się ze służbowym GPSem i wgryzam się w temat map na to użądzenie. Mam problem z wgraniem mapy ponieważ przy zaznaczeniu obszaru wyskakuje błąd instalacji mapy. I tu pytanie jak wgrać dany obszar mapy do Garmina? I jak często jest aktualizowana ta mapa? W miejscowości Cimochy jest brzydki napis który poprawiłem (skasowałem) ale trzeba by to zaktualizować :slight_smile:

Hmm…szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się wgrywaniem fragmentów map przez MapSource, więc nie mam za bardzo jak do tego problemu się odnieść. Jaki komunikat błędu się wyświetla?

Jedna z ostatnich wersji mkgmap potrafi prowadzić do drzwi, a nie do środka obszaru, np. jeśli szukamy centrum handlowego to Garmin wskaże wejście, poprzednio pokazywał środek budynku. Tę funkcjonalność można już zobaczyć w openmtbmap/velomap. Na razie jestem na początku testów, ale pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne.
W OSMapa również warto zaktualizować mkgmap.

Dzięki za info, kolejna aktualizacja mapy będzie już na nowej wersji mkgmap.

Mysleliscie tak na przyszlosc o nawigacji indoor?

w sumie na ten temat zielony jestem - mógłbyś rozwinąć? Chodzi o zrobienie styli konwertujących tego typu dane?

Najnowsza OSMapa już jest.

Historia zmian:

  • zaktualizowano kompilator mkgmap do najnowszej wersji (2077).
  • zaktualizowano część styli z oficjalnego repozytorium mkgmap - głównie te przypisujące obiekty do obszarów, korzystając z tagów is_in.
  • w pełni działa już wyszukiwanie obiektów i ulic w MapSource (nie testowano jeszcze na urządzeniach Garmin).

W obecnej wersji znajdują się jeszcze punkty POI z nazwami ulic, jest to pozostałość historyczna z czasów, gdy nie działał jeszcze indeks nazw. Gdy potwierdzę, iż na garminach działa to dobrze, POI te znikną.

Mam pytanie - czy komuś na Garminie działa w OSMapie poprawnie indeks ulic i wyszukiwanie? W MapSource bangla, a tu nie chce ;-(

//edit: podobno mapa musi być wysłana z MapSource na Garmina żeby zadziałało wyszukiwanie ulic… ;-(

Na edge 705 działa, ale przesłane z Mapsource. Czy poprawnie to inna sprawa. Testowałem na swojej miejscowości i jest ok. Testowałem na Warszawie, no i kilku ulic pomimo, że w OSM są w Garminie nie istniały.

Na serwer wgrywa się już wersja 1.9 - nazwy miejscowości wyświetlają się teraz także przy małym “zoomie”, tak więc nie trzeba danego miasta szukać na oślep :).

Udostępniłem nową edycję mapy (1.11), daję info tutaj bo jest trochę ciekawych zmian:

  • Działa wyszukiwarka ulic i obiektów w mapach gmapsupp.img wgrywanych bezpośrednio na urządzenia Garmin
  • Przebudowano reguły służące do budowania indeksu wyszukiwarki ulic i obiektów - dane są znacznie lepszej jakości
  • Naprawiono błąd powodujący wysypanie się programu MapSource przy próbie użycia wyszukiwarki ulic w mapach w wersji “OGONKI”
  • Nowe wydania mapy posiadają rozdzielone wersje - osobna dla MapSource, osobna dla urządzeń Garmin (format IMG).

Jak zawsze czekam na uwagi i propozycję :). Na razie intensywnie testuję indeks ulic. Automapa to jeszcze nie jest, ale jakość danych jest znacznie lepsza niż w wersjach poprzednich.

Tam, gdzie nie ma granic administracyjnych miast, gmin i powiatów - ulice są przypisywane do miasta (place=city, place=town) znajdującego się najbliżej.

Czy jest szansa na to, by mapa zawierała poziomice?

Teoretycznie tak - robiłem pierwsze próby z myślą o tym żeby poziomice były osobną warstwą włączaną z poziomu wyboru map. Na razie skutki moich eksperymentów były opłakane ;). Czy ktoś zna gotową warstwę, którą można dołączyć do osmapy? Skoro SRTM jest stałym zbiorem to trochę bez sensu żebym siedział godzinami i walczył z konwerterem skoro już zapewne ktoś to zrobił.

Niestety *&%$^# z dot.tk zabrały mi domenę osmapa.tk, tak więc od jakiegoś czasu działa jedynie garmin.osmapa.pl

Nie ma nic za darmo ;( też miałem tam domenę.

Da się coś znaleźć. Np. one.pl albo eu.org chociażby.

garmin.osmapa.pl daje radę :). Fajnie by było przy okazji mieć na osmapa.pl małego linka dla garminowców :smiley:

rogal - ja korzystam z poziomic stąd http://openmtbmap.org/download/#europe-map-downloads i łączę Twoje mapy z tym w Mapsource, ale wygodniej by było mieć od razu.

dzięki! Powalczę z tym i dam znać co i jak :slight_smile:

Wrzuciłem na serwer najnowsze mapy, zmienił się też numer wersji (1.12). Zmiany dotyczą głównie lepszej czytelności mapy w MapSource.

Zmiany:

  • wsie i mniejsze miejscowości wyświetlają się przy mniejszych poziomach zbliżenia (w formie nazwa + czarna kropka)
  • naprawiono znikanie terenów typu landuse=industrial przy niektórych poziomach zbliżenia
  • nazwy dróg typu primary/secondary przebiegających przez miejscowości wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)
  • nazwy rzek wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)