Openstreetmap - problem z odczytem pliku planet-100217.osm.bz2

Witam serdecznie,

A wiec tak, chcę zainstalować na serwerze dedykowanym(Debian) open streetmap wg. instrukcji :
instrukcja instalacji

Pojawia się jednak problem gdy dojdę do tego miejsca z instr.:

./osm2pgsql -S default.style --slim -d gis -C 2048 --number-processes=1 --cache-strategy=dense ~/planet/planet-100217.osm.bz2

wywala mi wtedy taki błąd i nie wiem dlaczego:

osm2pgsql SVN version 0.80.0 (32bit id space)

Using projection SRS 900913 (Spherical Mercator)
Setting up table: planet_osm_point
NOTICE: table "planet_osm_point" does not exist, skipping
NOTICE: table "planet_osm_point_tmp" does not exist, skipping
Setting up table: planet_osm_line
NOTICE: table "planet_osm_line" does not exist, skipping
NOTICE: table "planet_osm_line_tmp" does not exist, skipping
Setting up table: planet_osm_polygon
NOTICE: table "planet_osm_polygon" does not exist, skipping
NOTICE: table "planet_osm_polygon_tmp" does not exist, skipping
Setting up table: planet_osm_roads
NOTICE: table "planet_osm_roads" does not exist, skipping
NOTICE: table "planet_osm_roads_tmp" does not exist, skipping
Allocating memory for dense node cache
Allocating dense node cache in one big chunk
Node-cache: cache=2048MB, maxblocks=262145*8192, allocation method=10
Mid: pgsql, scale=100
Setting up table: planet_osm_nodes
NOTICE: table "planet_osm_nodes" does not exist, skipping
NOTICE: CREATE TABLE / PRIMARY KEY will create implicit index "planet_osm_nodes _pkey" for table "planet_osm_nodes"
Setting up table: planet_osm_ways
NOTICE: table "planet_osm_ways" does not exist, skipping
NOTICE: CREATE TABLE / PRIMARY KEY will create implicit index "planet_osm_ways_ pkey" for table "planet_osm_ways"
Setting up table: planet_osm_rels
NOTICE: table "planet_osm_rels" does not exist, skipping
NOTICE: CREATE TABLE / PRIMARY KEY will create implicit index "planet_osm_rels_ pkey" for table "planet_osm_rels"

Reading in file: /mnt/mapa/planet/planet-100217.osm.bz2
error while opening file /mnt/mapa/planet/planet-100217.osm.bz2

Czy miał ktoś już taki problem?Czy może mi ktoś poradzić co zrobić lub co zmienić?

PS:jak zmienić kodowanie stojącej już bazy(postgres 8.4) z latin2 na UTF-8.Jestem początkujacy w tych sprawach więc prosze o wyrozumiałość i w miarę czytelne wyjaśnienie.pozdrawiam

Z tego co wypisal osm2pgsql nie widac dlaczego nie moze otworzyc pliku, sprobuj uruchomic:

head /mnt/mapa/planet/planet-100217.osm.bz2

i zobacz jaki konkretnie bedzie blad – byc moze chodzi o brak dostepu czy cos takiego. Jesli to nic nie wyjasni uruchom “strace osm2pgsql …”

Najszybciej bedzie zalozyc baze osm od nowa, np.:
$ dropdb osm
$ createdb -E UTF8 osm

i reszta wedlug instukcji rweait’a

Witam,
ja próbuję razem z kolegą to zrobić a on nie może odpisać więc,

po wpisaniu polecenia " head /planet-100217.osm.bz2" wywaliło błąd " head: nie można otworzyć `/planet-100217.osm.bz2’ do czytania: Nie ma takiego pliku ani katalogu
" pomimo że byłem w katalogu gdzie są te pliki.

próbowałem też :
“./planet-latest.osm.bz2” ze skutkiem “-bash: ./planet-latest.osm.bz2: nie można uruchomić pliku binarnego”
oraz
“./planet-100217.osm.bz2” ze skutkiem " -bash: ./planet-100217.osm.bz2: Nie ma takiego pliku ani katalogu "

Nie znamy się za bardzo na linux(debian) więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.pozdrawiam.Co jeszcze zrobić,jakich poleceń użyć-napiszcie dokładnie co mamy zrobić.pozdrawiam

Raczej powinieneś wpisać: head ./planet-100217.osm.bz2 (kropeczka przed slash)

Pliki bz2 to skompresowane archiwum, więc nie da się ich tak po prostu uruchomić. Można je rozpakować np. poleceniem “bzip2 -d ./plik.bz2”

No tak, ale uzyles “/”, co spowodowalo ze komputer nie patrzyl w aktualnym katalaogu tylko w glownym.

W prawdzie nie o to mi chodzilo, ale z tego tez widac o co chodzi :slight_smile:
Plik, ktory sciagneliscie nazywa sie planet-latest.osm.bz2, a nie planet-100217.osm.bz2, dlatego tez osm2pgsql nie mogl otworzyc pliku. Wiec zamiast:

./osm2pgsql -S default.style --slim -d gis -C 2048 --number-processes=1 --cache-strategy=dense ~/planet/planet-100217.osm.bz2

uruchomcie

./osm2pgsql -S default.style --slim -d gis -C 2048 --number-processes=1 --cache-strategy=dense ~/planet/planet-latest.osm.bz2

i powinno dzialac. Gdyby nadal cos nie poszlo to piszcie.

Tylko tak ostrzegawczo… osm2pgsql sam zajmie sie dekompresja. Nie robcie tego sami :slight_smile: ten plik rozpakowany zajalby kilka terabajtow, i rozpakowanie go na dysk (jesli jest az tak duzy) moze zajac kilka dni a niczemu nie sluzy.