Z osią jezdni ? Myślę że poza miastem do rozróżnienia tertiary vs unclassified całkiem dobry wyznacznik.
Czy masz na myśli komunikacje jeżdzącą po dróżkach ?
O oś jezdni mi chodziło. I od razu się nie zgodzę, bo poza miastem to żaden wyznacznik. Często zdarza się, że nawet drogi wojewódzkie mają braki w wymalowaniach znaków poziomych, a co mówić od drogach powiatowych (tertiary).
Chodziło mi wyłącznie o podnoszenie do tertiary gdy drugą opcją jest w zasadzie tylko unclassified (asfaltowa droga o nieznanej kategorii). Droga wojewódzka oczywiście zostaje secondary niezależnie od osi jezdni.
Wracając do klasyfikacji - skoro tertiary mają być drogi powiatowe, ale nie tylko, to przydałby się jakiś dodatkowy tag, który by pozwalał to rozróżnić, chociażby po to, żeby, jak zmienimy poglądy, można było łatwo odfiltrować tertiary AND powiatowe od tertiary AND ( NOT powiatowe).
Czy tu pasuje tag operator=Powiat XXX czy jest jakiś inny?
Wg mojej skromnej wiedzy klasa wynika z numeru drogi:
“Na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 28 lutego
2000r. w sprawie numeracji i ewidencji dróg oraz obiektów mostowych (Dz.U. Nr 32 z 25
kwietnia 2000r. poz. 393 z późniejszymi zmianami) przyjęto, że dla dróg powiatowych należy
zastosować liczbę czterocyfrową i wyróżnik literowy województwa, określony w przepisach
Prawa o ruchu drogowym.”
tag operator też byłby OK, byle by była notka na wiki że wszędize używamy operator=Powiat XXX czy np oficjalną nazwę zarządcy operator=Zarząd dróg jakichśtam gdzieśtam
Też tak najpierw pomyślałem, do czasu, jak zobaczyłem, że numerki dróg powiatowych na Śląsku zaczynają się od ‘S’. W tym momencie będzie np. ref=S1 przecinająca się z ref=Snnnn. Wszystko zgodnie z rozporządzeniami, ale IMHO zagmatwa to sprawę.
Czemu zagmatwa ? S1 będzie oznaczona pewnie jako trunk (o ile będziemy się trzymać zasady że ekspresówki <=> trunk), a Sxxxx jako tertiary. Ludzie zobacza różnice,a komputery bez problemu policzą sobie liczbę cyfr.
Ja już kiedyś wyraziłem pogląd, że nie powinniśmy kluczowo trzymać się tagowania po operatorze drogi. Podam jeszcze jeden argument: http://www.openstreetmap.org/?lat=52.05184&lon=21.20156&zoom=15&layers=M droga wojewódzka 734 jest poprowadzona po obu stronach Wisły, ale mostu nie ma i nawet nie jest planowany. W rzeczywistości ta droga wygląda jak typowa gminna (wąska ze znikomym ruchem). Większość map taguje je zgodnie z operatorem (jako wojewódzką), ale właśnie tutaj jest pole do popisu dla OSM.
Chciałem nanieść drogi powiatowe powiatu miechowskiego na podstawie w/w mapki ale niektóre ciężko jest przejechać samochodem osobowym jak np. 1189K łącząca Chodów i Pstroszyce.
Chciałem zauważyć, że tagi highway w OSM nie są od oznaczania czy droga jest powiatowa, wojewódzka itd. Tagi highway są od oznaczania ważkości drogi w danym obszarze. Ja osobiście nie życzę sobie, aby jakaś droga gruntowa w Polsce miała tag highway=tertiary.
Dlatego rozsądnym wydaje się, że tertiary nie powinno być tożsame z kategorią “droga powiatowa”, a raczej wynikać z a) kryterium mijalności z autobusem b) klasy drogi (np http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_klasy_L), c) wynikać z obecności namalowanej osi jezdni.
P.S. I jeszcze dla propagatatorów tagowania “widzimisie” : http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Verifiability
szczególnie fragment:
"The difference between a highway=trunk and highway=primary may be unclear to some mappers, but has been made much more verifiable by documenting in the wiki, even to the extent of explaining how mappers in different countries might apply the tags based on local road signage. "