І так, станом на 24/10/2010 проголосувало 10 осіб. 5 — за, 5— проти по запропонованому варіанту. Варіант Va-deam не отримав безумовної підтримки спільноти.
Пропозиція до DSem — зробити порівняльну таблицю власного варіанту та варіанта Va-deam та таблицю співставлення рівнів admin_level та КОАТУУ.
_sev вже почав підготовчу роботу (це я зрозумів із сусідньої гілки - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=9708)) по автоматизованому внесенню кодів КОАТУУ до населених пунктів. Наявність такої таблиці (співставлення admin_level та КОАТУУ) дозволить в автоматизованому режимі проставляти/виправляти admin_level на основі кодів КОАТУУ.
Прослідкувавши за аргументацією сторін, я б скоріш підтримав варіанти, що не копіюють напряму кодування КОАТУУ (наприклад, варіант DSem), але в голосуванні поки що участи не братиму, бо не почуваюся в достатній мірі експертом.
Беручи за основу класифікацію запропоновану DSem’ом пропоную наступний варіант класифікації:
admin_level=2
кордон України
admin_level=4
Київ
Севастополь
кордони областей(з Київської “вирізаємо” Київ)
кордон Криму з “вирізаним” Севастополем
admin_level=6
кордони так званих міських рад, наприклад:
а) Ялтинська, Алуштинська в Криму, що включають місто, навколишні села і території навколо них
б) Сєвєродонецьк Луганської області, що включає місто, навколишні села і території навколо них
кордони міст обласного підпорядкування(цей статус мають всі обласні центри та ряд інших міст, жоден з обласних центрів адміністративно не належить жодному з районів області, хоча він(обл.центр) може бути адміністративним центром одного з районів області(Полтава,Бровари) ), наприклад:
а) Алчевськ, Рубіжне Луганської області(в цьому випадку межі міста співпадають з кордонами адміністративної території міста)
б) Полтава Полтавської області(межі міста співпадають з кордонами адміністративної території міста)
в) Бровари Київської області(межі міста співпадають з кордонами адміністративної території міста)
г) Новодністровськ Чернівецької області
кордони обласних районів з “вирізаними” адміністративними центрами якщо вони є містами обласного підпорядкування, наприклад:
а) Полтавський район Полтавської області з “вирізаною” Полтавою
б) Великобагачанський район Полтавської області, включаючи смт.Велика Багачка, оскільки смт. адміністративно підпорядковане району
admin_level=7
кордони районів в межах міста(на райони поділяються тільки об’єкти з admin_level=6, +Київ,+Севастополь)
admin_level=8
кордони повноважень міських рад які не є міськрадами шостого рівня, наприклад:
а) смт.Велика Багачанка Полтавської області
б) м.Кремінна Кремінського району Луганської області
в) міста Перевальськ, Артемівськ, Зоринськ Перевальського району Луганської області
полігони рівня 6(за виключенням Києва і Севастополя) повністю покривають рівень 4
кожен з полігонів рівня 6 належить тільки одному полігону рівня 4
кожен з полігонів рівня 7 належить тільки одному полігону рівня 6
кожен з полігонів рівня 8 належить тільки одному полігону рівня 6/7
Якщо територія міста співпадає з територією тієї ж міськради
на той сами полігон(або зв’язок з type=boundary) ставимо place=city
Якщо територія міста/села менша за територію тієї ж міськради/сільради
потрібно намалювати менший полігон і поставити на нього place=city/town/village і при цьому ніяких admin_level
Ось з цих сіл пропоную зняти admin_level і поставити place=village, можливо додатково landuse=residential, оскільки адміністративний кордон повинен включати також територію навколо села, яка йому належить.
Кордони міськрад прирівнюються до районів. Пропоную тоді райони підняти до 5-го рівня.
Райони в межах міста вище населених пунктів. Логічно їх опустити до рівня 9
Куди поділися населені пункти?
Тяжко оприділити межі сільрад. Можливо, вони взагалі ніде не описані, і існують суто у вигляді списку підлеглих НП
Тобто, щоб ми йшли від більшої сутності до меншої, без змішення рівнів.
Я пропоную:
2: Україна
4: Області + Київ, Севастополь, вирізаються з областей
5: райони
6: міськради та міста обласного підпорядкування, вирізаються з районів та областей
7: Села, приєднані до міст обласного підпорядкування. Чи потрібно?
8: Інші населені пункти
9: Райони у містах, у тому числі Київ і Севастополь
10: Решта поділу у містах, як-то мікрорайони
Стосовно пункту 7. Питання, чи є для нас потрібним відображати цю деталь у адмін поділі? С точки зору пересічного користувача ця інформація не несе великої користі, і може буде взята з сайту Верховної Ради, класифікатора КОАТУУ або Вікіпедії, де все це до купи з’єднано.
Кордони міськрад прирівнюються до районів для того, щоб покрити рівнем 6 весь рівень 4. uk.wikipedia.org також пише “міста обласного значення — з правами району області”, хоча вони не дають посилань на те звідки таке твердженння взялося. Мені воно здається логічним.
На райони поділяються тільки міськради шостого рівня, при цьому райони отримують admin_level=7, включені міста отримують place=city/town.
Населені пункти - полігони з place=city/town/village, якщо вони співпадають з адміністративними кордонами - то отримують boundary=administrative+admin_level=*, якщо менші - то цей полігон є просто територією міста place=town без всяких boundary=administrative
Межі сільрад недоступні нам, але вони є, їх площа вказана на rada.gov.ua
Наприклад Андріївська сільрада контролює 9410.6га, а саме селище займає всього 1586га
В моєму розумінні
полігон 9410га має бути описаний relation’ом з type=boundary, boundary=administrative, admin_level=8, place_name=‘Андріївська селищна рада’. Додатково в цей relation додати відповідну точку з name=‘Андріївка’ з роллю ‘admin_center’
полігон 1586га має бути описаний замкнутим way’ом з place_name=‘Андріївка’, place=village, landuse=residential
Змішування рівнів немає.
Міста обласного значення отримують admin_level=6
Їх райони та сателіти(якщо не включені в райони) отримують admin_level=7
Міста необласного значення отримують admin_level=8, при цьому адмін.кордон має бути не по межам міста, а по реальному адмін.кордону. Межі міста - place=town.
Міста необласного значення не поділяються на райони, принаймні я не знайшов таких.
7: Села, приєднані до міст обласного підпорядкування. Чи потрібно?
Потрібно, щоб покрити полігон міськради обласного центу
10: Решта поділу у містах, як-то мікрорайони
мікрорайони – це place=suburb, у них немає адміністративних кордонів, немає рад мікрорайонного рівня, тільки територіальні кордони(до того ж зазвичай досить умовні)
Буду думати. Я передбачаю проблему з тим, як пересічний мапер зможе оприділити, який admin_level ставити. Зараз запропонована схема вимагає контролю з боку валідатора.
Пропоную взяти якийсь район і попробувати самому проставити admin_level, подивитись на трудомісткість.
Стосонво “покрити рівнем 6 весь рівень 4”. Навіщо це робити? У списках адмін поділення областей (як тут) райони не змішуються з міськрадами. Так легше перевіряти правильність.
Думаю, що пересічний мапер зазвичай малюватиме тільки кордони населених пунктів.
При цьому єдине, що йому потрібно зробити - скопіювати з відповідної точки place=, place_name=. Ніяких admin_level я цим територіям не ставив би.
Так, було б добре якби валідатор міг це перевірити.
Якщо мапер візьметься малювати кордони міськ-/сіль-рад то сподіваюсь він керуватиметься угодою, до якої, сподіваюсь, дійде спільнота:)
Так як тут?
Так, вони йдуть окремими списками, але і ті і інші підпорядковані області.
Не бачу нічого поганого в тому, що за рівнем admin_level вони будуть однакові.
Також не бачу ні в містах обл.значення, ні в обл.районах жодних переваг одних над іншими щоб ставити комусь із них вищий admin_level.
Доречі, vmap0 нам суттєво допоможе з нанесенням полігонів place=city/town/village?
Які там дані? Наскільки коректні?
Якщо там більш-менш все - то пересічним маперам залишатиметься тільки виправити лінію полігону не змінюючи тегів.
P.S. Щойно відновивши обговорення забутої, але важливої для OSM-Україна теми, зникаю на два тижні. Вибачаюсь. Обов’язково відповім на всі запитання щодо запропонованої мною схеми як тільки зможу.
Можливо хтось вважатиме її вірною і захищатиме поки я буду відсутнім:)
Можливо хтось запропонує і обгрунтує правильність іншого варіанту, це було б теж добре:)
Ні, якість даних як виявилося там просто жахлива. Для того, щоб розставляти точки населених пунктів на початкових етапах він ще годився, але полігони там взагалі незрозуміло за яким принципом там малювались – краще вже по Landsat-у населені пункти обводити…
Так ведь были границы нарисованы. Что за добрый человек удалил их? Граница правда почему-то упорно не хотела отображаться в рендере, но была ведь. Кучу времени потратил на её рисование.
А коли кордон точно існував в OSM? Місяць, півроку, рік назад?
Яким він був? Лінія? Мультиполігон?
Можна спробувати відновити з якогось старого OSM-архіву.
Небольшой оффтоп: для того чтобы восстановить удаленный объект (точку, линию) нужно воспользоваться Потлатч 1.
В правом нижнем углу (тут приводится укр. вариант) есть три кнопки “Довідка”, “Знайти теґ” та “Меню”. Нажимаем на “Меню”, выбираем подпункт “Відновити”. Красным будут показаны все удаленные в текущем положении карты объекты. Выбираем нужный нам объект, в перечне свойств нажимаем “Клацніть, щоб розблокувати”, после этого сохраняем изменения, отправляя их на сервер.
Позвольте и мне высказать свое мнение по данному вопросу.
При классификации границ
Tag:boundary=administrative + admin_level=#
необходимо, как это не покажется странным, принимать во внимание, что граница отделяет территории, которые отличаются по какому либо признаку. В данном случае административное деление.
www.wikipedia.org: Адміністративно-територіальна одиниця – частина території країни, що має місцеву адміністрацію – управління.
В украинском законодательстве определено четыре уровня управления
Национальный – государство в целом – органы управления: Верховный совет Украины, Кабинет министров Украины, миистерства и ведомства, например Министерство внутренних дел или Государственное агентство земельных ресурсов, Государственная налоговая администрация …
Региональный – Автономная республика Крым (АРК), области, города с особым статусом Киев и Севастополь – органы управления: областной совет, областная государственная администрация, областное управление МВД, главное областное управление госземагенства, областная налоговая инспекция …
Районный (возможно нужно дать какое-то другое определение) – города областного подчинения, районы АРК и области – органы управления: районный совет, районная государственная администрация, районное управление МВД, районный отдел госземагенства, районная налоговая инспекция … Как правило это уровень ниже которого нет государственных учреждений.
Местный – местные советы в городах районного значения, районные в городах областного значения (если есть), поселковые и сельские советы.
Границы (как линейные объекты) должны: быть замкнутыми, покрывать границы площадных объектов (в нашем случае административно-территориальных единиц).
Административно-территориальные единицы должны: полностью покрывать всю территорию, т.е. территория Украины должна быть полностью покрыта территорией областей, АРК, города Киев Севастополь; не должны пересекаться, т.е. не может быть территорий одновременно входящих в несколько административно-территориальных объектов одного уровня.
Соответствие международным и национальным стандартам.
Национальный и региональный уровень административного деления Украины уже закреплен в международных стандартах ISO 3166 (ISO 3166-1 – Country codes, ISO 3166-2 - Country subdivision).
Районный и местный уровень административного деления описан в национальном классификаторе кодов объектов административно-территориального устройства Украины (КОАТУУ) - ДК 014 - 96.
Учитывая все вышеизложенное, предлагаю следующий вариант классификации admin_level (немного измененный вариант от DSem в сообщении #35)
В завершение необходимо отметить, что в случае если одна и та же граница принадлежит нескольким уровням – указывается наивысший уровень. Например:
На приграничных территориях граница может одновременно принадлежать сельскому совету, району области, области, государству – в этом случае необходимо применять admin_level = 2 государственная граница.
Граница сельского совета, района области, области – в этом случае необходимо применять admin_level = 4 граница области.
Граница сельского совета, района области – в этом случае необходимо применять admin_level = 6 граница района области.