Open Gov Data Camp

Open Government Data Camp to najwieksze swiatowe wydarzenie zwiazane z otwartymi danymi i w tym roku jest w Warszawie, przy organizacji wspolpracuje Centrum Cyfrowe, ktore zna OSM i organizowalo juz kilka projektow zwiazanych z OpenStreetMap (np. w ostatni weekend wrzesnia Adam i ja prowadzimy warsztaty OSM + Wiki Lubi Zabytki zorganizowane przez CC). Mysle, ze jako minimum moznaby opracowac ladne graficznie mapy Warszawy na wolnej licencji i wydrukowac je dla uczestnikow. Mozna tez zorganizowac cos o wiele ciekawszego - od wystapien do plenerowych zajec, macie jakies pomysly? Alek Tarkowski, dyrektor CC, chce zaprosic przedstawicieli grassrootsmapping / Public Laboratory, mozna tez zaprosic kogos ciekawego ze swiatowej spolecznosci OSM, np. ludzi ktorzy negocjowali przy powstaniu data.gov.uk. Mozna tez przyjsc i opowiedziec o wlasnym, nawet niewielkim, innowacyjnym projekcie zwiazanym z OSM.

Oczywiscie zapraszam tez do zwyklego udzialu czy pomocy w organizacji OGDCamp

Przy okazji jesli ktos jest w Warszawie i zainteresowany licencja osm, to dzis, jutro i pojutrze odbywa sie tu swiatowy zjazd Creative Commons. Jutro, w sobote bedzie kilka wystapien i dyskusji o wersji 4.0 i uwzglednieniu baz danych.

edit: Jest dostepny streaming na zywo dla nieobecnych

Wlasnie!
To ja podbije temat bo jakos przeszlo chyba niezauwazone:
Juz w ten weekend 24-25 wrzesnia, w Warszawie przeprowadzimy razem z balrogiem i wspolorganizacji Centrum Cyfrowego (pierwszy raz w Polsce?) warsztaty OpenStreetMap! :slight_smile:
Program standardowy - na poczatku troche teorii ale pozniej w calosci praktyka - czyli mapowanie w terenie i nastepnie nanoszenie do bazy. Start w Centrum Cyfrowym (http://centrumcyfrowe.pl/kontakt/) ok godz 11 w sobote.
Goraco zapraszamy zarowno weteranow jak i nowicjuszy :slight_smile:

Ja napewno sie tam pojawie, bo to imho idealne miejsce aby pokazac jak OpenStreetMap wpisuje sie w idee Open Government. Jestem sklonny przygotowac jakas prezentacje, tylko trzeba podsumowac tematy i wyzwania o ktorych warto powiedziec oprocz teorii OSM: 1) dostep do geoportalu/INSPIRE? 2) przekazywanie przez strone rzadowa tras planowanych drog. 3) wykorzystanie map OSM na tablicach informacyjnych Urzedow Gmin/Miast/Powiatow
Jesli sa jakies jeszcze tematy o ktorych nie napisalem to prosze o dodanie.

Jesli beda fundusze - wydruk mapki bedzie fajnym gadzetem reklamowym, pytanie -jaki render, moze warto podkreslic latwosc adaptacji danych OSM - moze pochwalmy sie osm.trail.pl? :slight_smile:

Uwazam ze mozemy tez zaproponowac maly warsztat z mapowania drugiego dnia dla chetnych.

Temat jest dosc szeroki wiec najlepiej omowic go na ircu (juz w najblizsza srode) a swoja droga bede rozmawial osobiscie z Andrzejem nt. temat przy okazji warsztatow :slight_smile:

pozdrawiam

Mamy tez skromne fundusze na jakis sprzet potrzebny do warsztatow, w tym gaz do balonu gdyby byla bezwietrzna pogoda i bedziemy probowac dokumentowac przestrzen z powietrza :slight_smile:

(w zeszlym roku w ramach medialabu chrzelice tez odbyl sie maly warsztat z OSM przy wspolpracy CC, a wiec nie pierwszy :))

Dobry pomysl, mysle ze dobrze uswiadomic jak najwiekszej liczbie osob jak archaiczne jest prawo regulujace dostep do informacji publicznej w polsce, zwlaszcza geograficznej, i ze taki geoportal to porazka pod wzgledem wolnosci danych. Tylko zgloszenia wystapien koncza sie chyba jutro wiec trzeba sie spieszyc (nalezaloby sprawdzic czy nie dzis bo nie jestem pewien)

Ja myslalem o przygotowaniu czegos manualnie, najlepiej przez grafika ale nie koniecznie. osm.trail.pl jest fajne jako mapa turystyczna ale jednak plan miasta to co innego. Na State Of The Map-EU w tym roku do swag (identyfikatorow, programu konferencji, ulotek i innych gadzetow odbieranych przy rejestracji) byl dolaczony na prawde swietny graficznie plan Wiednia oparty o OSM, wykonany chyba przez firme geodressing.de, o czyms takim myslalem. Moze daloby sie to uwzglednic w kosztach swagu ogdcamp, jako ze i tak beda drukowane jakies kolorowe ultoki informacyjne.

Ufff… zdazylem :>

Zglosilem w imieniu OpenStreetMap Polska ‘talk’ (5-10 min).
Formula bardzo ekspresowa ,ma byc krotko i do rzeczy :wink:

Podeslalem nastepujaca propozycje slajdow (po angielsku):

  1. What is OpenStreetMap?
    -Everyone can edit it,
    -transaperency, egality
    -structure managed by community at NO costs (except ifrastructure,servers,etc)
    -liberate the data! data owned by community, NOT any company.

  2. OSM ↔ government - how we can cooperate?
    -INSPIRE EU directive
    -geoportal.gov.pl (cant use, view-only)
    -constant flow of gov. data ,not just once
    -CANT we make it easier?? (show the citizen the path of constructed roads, asap)
    -data should not be owned by govenment, it should be managed, controlling the quality,
    responding to vandalism, abuse.

  3. OpenStreetMap - where is the benefit for society?
    -cloud of companies that use OpenStreetMap data (navigation software, taxi services, tourist portals, security agencies,hosting, etc)

  4. OSM Polska (success story)
    -osm.trail.pl
    -mapping parties

  • mission - to improve quality and quantity of OSM data
  • mission - to enlarge the community!
  • todo: mapping worhshops (in school)

Jak macie jakies uwagi to piszcie, mam nadzieje ze sie zmieszcze w czasie z tymi zagadnieniami…
Aha, centralnym tematem sadze bedzie kwestia geoportalu, dyrektywy INSPIRE etc. dlatego
czy ktos siedzacy w temacie (Marku?) moglby podsumowac jak sprawa wyglada na ta chwile? Serwis jest tylko view-only, bez praw do podkladu do rysowania i tym bardziej bez mozliwosci latwego importu do OSM?
Upewnijcie mnie o stanie faktycznym w tej sprawie, zanim zaczne cos prezentowac… :wink:

Wyciąg z regulaminu geoportalu: http://geoportal.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=88

Przy czym ja nie mam pewności, czy chodzi o dane typu ORTO czy może o dane które są tam dostępne w formacie GML.
Jeśliby założyć, że chodzi tylko o dane GML, to IMO z podkładu ORTO moglibyśmy korzystać bo przecież nie prowadzimy działalności komercyjnej (fragment: “tylko do celów niezarobkowych i niekomercyjnych”)

Wydaje mi się, że niektórzy są nagdorliwi i starają się przewidzieć wykorzystanie danych OSM. My jako Stowarzyszenie nie wiemy do czego te dane zostaną wykorzystane, chcemy tylko żeby były wolne i to jest nasz cel. To, że licencja CC-By-SA nie wyklucza zastosowania komercyjnego jest solą w oku niektórych urzędników.

Adamie, jeśli Ty zdążysz o tym wszystkim powiedzieć w 10 minut to jesteś mistrz :wink:

Ale 1. udostepniamy wyniki na licencji ktora pozwala na wykorzystanie komercyjne wiec to czy my mamy cele zarobkowe nie ma nic do rzeczy. 2. to sa wszystko materialy objete ochrona prawa geodezyjnego i wielu urzednikow juz sie wypowiadalo na ten temat, np. geodeta warszawy , i praktycznie wszyscy inni ktorzy czytali prawo geodezyjne. Gdyby nawet w geoportalu pisalo cos innego, to te materialy nadal sa chronione. (musisz dostac zgode od wlasciciela, nie tylko od tego kto udostepnia)

Dyraktywa inspire niestety nie zmienia nic w kwestii otwartosci danych, wiec mysle ze nie ma wiele do powiedzenia o niej oprocz odnotowania tego. Ja bym wyjasnil krotko jakim mechanizmem dane geograficzne wymykaja sie spod normalnego udostepniania jako informacja sektora publicznego i pokazal jakies najbardziej irytujace fragmenty prawa geodezyjnego w Polsce (te ktore najbardziej przecza zaleceniom Unii na temat re-use). Np. bardzo dobry przykladem jest to, ze ono ogranicza nawet materialy ktore sa udostepnione w BIPach, chociaz wiele osob mysli, ze wszystko co jest w takim BIPie jest do wykorzystania.

Jutro bedzie dniem terenowym a niedziela zacznie sie w Centrum Cyfrowym. Wszystkich chetnych zapraszamy jutro na 11 rano, start przy wejsciu Sadyba Best Mall – na prawde trudno bylo zdecydowc patrzac na mape Warszawy w OSM. Aktualnie zapisana jest juz pewna grupa osob, ale jesli zdecydujecie sie w ostatnim momencie, to i tak przyjdzcie. Tak jak mowi Adam weterani tez sie przydadza, ale mozecie powielic te informacje swoimi kanalami zeby trafic do nowicjuszy, bo to forum to slabe miejsce do szukania osob nieznajacych OSM :slight_smile: