Wspólpraca ze Zwiazkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej

Co do prezentacji - w większości punktów zgadzam się z Markiem.

W zależności od tego, jak zapoznani z projektem będą słuchacze, albo zostawiłbym ogólne wprowadzenie, albo zostawiłbym szczegóły techniczne (edycja, generowanie map).

W obu przypadkach przydałoby się “naocznie” pokazać, jak to wygląda w praniu za pomocą obrazków/zdjęć: np. sposoby zbierania danych (latawce Balroga, może geocaching dla aspektu dydaktycznego?), ciekawe rendery (walkingpapers, ocitysmap), możliwość tworzenia renderów przydatnych w harcerstwie. Pokazałoby to przydatność OSM i ograniczyło ilość tekstu na slajdach.

to ja mam jeszcze lepszy pomysl - wideotutoriale.
sprawdzalem na youtube i jest kilka w wersji angielskiej i holenderskiej i to chyba tylko do potlatcha.
Jestem w stanie poeksperymentowac i nagrac sesje z elementarnymi dzialaniami - dodawaniem/edycja wezlow itp. Osobiscie uzywam potlatcha 2 wiec moge przygotowac material nt. tego edytora.
Fajnie jakby uzytkownicy innych edytorow pomogli i opracowali takie tutoriale dla josma,merkaatora,innych bo ja wszystkiego nie jestem w stanie ogarnac.

Adamie, dzialaj.
To dobry pomysl, mam nadzieje ze koledzy sie przylacza.
Marek

Zbyszek nagral kiedys na probe wideotutorial w 5 czesciach na temat edycji JOSMie / importowania UMP, moze mialby mozliwosc podejsc do tego jeszcze raz ze swoim doswiadczeniem :slight_smile:

Wspólpraca z Harcerzami rusza. Oto 2 zaproszenia od nich:

  1. Obóz jest tutaj:
    http://www.openstreetmap.org/?lat=53.9890265464783&lon=18.0826807022095&zoom=15
    Nie ma nawet jeziora, nad którym obozujemy, więc sporo jeszcze do zmapowania :slight_smile: Zapraszamy Was w dowolnym terminie (dajcie nam tylko znać wcześniej). Zakwaterowanie i wyżywienie po naszej stronie, jakbyście mogli wziąc transport na siebie byłoby super. Zależy nam na zrobieniu bardzo prostych warsztatów - to będa naprawde mlodzi ludzie.

  2. zlot.
    Zlot jest w dniach 25-28 sierpnia w Krakowie, dokładnie tutaj:
    http://www.openstreetmap.org/?lat=50.0080704689026&lon=19.9417090415955&zoom=16 Takze tu przydala by sie pomoc wspólnoty OSM w zrobieniu warsztatów dla harcerzy.

Pytanie 1: Ktos z Was reflektuje? Mysle ze nie trzeba byc nieskonczonym ekspertem, jako ze potrzeba pokazania absolutnych podstaw.
Pytanie 2: Adamie M, jestes juz dalej z Tutorialem? Bedzie b.b.b potrzebny…

Marek

Fajnie - podobne ustalenia mieliśmy z Michałem w Koluszkach.

Na to spotkanie w lipcu raczej nie pojadę, chyba, że wyszłoby z tego jakieś większe mapping party, ale w sierpniu do Krakowa mogę wstępnie sie zadeklarować jak najbardziej :slight_smile:

Ja może na jakiś weekend znalazł bym czas.

Jak sobie wyobrażacie takie warsztaty na obozie?

Podstawy, czyli to co robimy na co dzień - zbieranie śladów, wprowadzanie ich do JOSM i tworzenie z nich drogi, przedstawienie ogólnej idei OSM etc.

OK, a jak z prądem, internetem, GPSami?
Za moich czasów w harcerstwie to na obozach takich rzeczy nie było :wink:

Podejrzewam, że trzeba mieć wszystko własne, ale w tej sprawie trzeba zasięgnąć informacji u źródła.

Pytanie sluszne: Prad, internet, GPS - Sa tam niedaleko domy, a wiec i przylacze pradu. Znajac zycie mozliwe bedzie przylacze, albo jakis generator.
to sa wszystko rzeczy których zorganizowanie jest zadaniem organizatorów. Harcerze GPS a jeszcze nie maja, ale zakupia, gdy sie od nas czegos naucza.

Dobrze byloby gdyby byly tam ze 3, 4 osoby od nas; tak, by szeregowy uczestnik obozu nie musial widziec GPSá tylko na apelu z odleglosci 100 metrów, lecz wzial go do reki, zrozumial obsluge, mógl zadac pytania i naprawde sie nauczyl robic mape.

Hej, ja tez bym sie wybral na ten oboz tak jak zadeklarowalem Harcerzowi w emailu (opowiedzialem mu rowniez o tutorialu Adama). Mysle ze 2-3 osoby beda w stanie nawet lepiej poprowadzic warsztaty niz jedna. Podobnie w organizacji naszej obecnosci na zlocie przydala by sie wspolpraca.

Co do wyjazdu na oboz - jestem chetny :slight_smile: Padla propozycja ktoregos weekendu w lipcu i to jest dla mnie ok. Moze 15-17 lipiec? I czy zakwaterowanie jak na harcerskie warunki przystalo bedzie w namiotach? Nie zeby mi to przeszkadzalo, pytam tylko czy mam wziac swoj namiot ze soba…:slight_smile:

W kwestii tutoriala - niestety poleglem na samym poczatku :frowning:
Narzedzia ktore znalazlem do nagrywania sesji wideo z pulpitu (uzywam Ubuntu wiec kombinowalem z recordmydesktop i istambul) tworza ‘kaszanke’ na kazdy ruch myszy i utworzony plik .ogv jest bezuzyteczny. :frowning: Myslalem ze moze to wina compiza itp ale po wylaczeniu go jest podobny efekt. Poniewaz nie jestem biegly w wideoedycji, koniecznosc debugowania i drobiazgowej analizy co jest nie tak wymagalaby poswiecenia o wiele za duzo czasu wiec zniechecilem sie na tyle ze sobie odpuscilem.
Czy ktos z was mial podobne doswiadczenia i czy wogole probowal nagrac kiedys sesje wideo z pulpitu? Moze byc rowniez z wykorzystaniem jakichs programow pod Windowsa…

Moze do czasu spotkania z harcerzami jednak uda mi sie cos utworzyc… a jak nie, no to trudno - bede prezentowal obsluge OSM wlasnorecznie… :slight_smile:

Tak, zakwaterowanie jest chyba w namiotach wiec nie trzeba miec wlasnego :slight_smile:

Ja uzywalem kiedys recordmydesktop albo czegos podobnego i nie mialem wiekszych problemow poza tym kiedy zbyt wolno dzialalo. Zbyszek pewnie wie wiecej na temat nagrywania.

15-17 lipca akurat wypada konferencja osm w Wiedniu.

Hej Adamie,
w lesnych warunkach bardziej przyda sie wydruk na papierze: Pare kartek, na których bedzie w pigulce jak mapowac; taka kompilacja z kilku stronek wiki+np. wybor najczesciej uzywanych tagów (reszte sobie w domu doczytaja po obozie)…
Dostep do pracowni komputerowej organizatorzy dopier zalatwiaja a w najgorszym przypadku beda ze 2,3 laptopy w lesie, wiec pewnie dobrze by bylo wydrukowaz ze 20 razy taki tutorial i zabrac ze soba w plecaku.

Hej
Ja używam do nagrywania pod Linuksem qt-recordMyDesktop, a pod windowsem opensourcowego CamStudio.

Dzieki pomocy jednego z kolegów z Torunia ( wielkie dzieki Szymonie!) ruszy wkrótce polska wersja Walking Papers,
dzieki czemu latwiej bedzie ich uzywac w nauczaniu harcerzy.

Twórca Walking Papers, Michal Miguski, cieszy sie: jego tato byl aktywnym harcerzem w Polsce.

W czwartek zaczyna sie “zlot stulecia harcerstwa”, ktory trwa do niedzieli w Krakowie. W sobote i niedziele beda sie tam dzialy na prawde ciekawe zajecia (m.in. budowa szybowca) w grupach i ich organizatorzy sa otwarci na dodanie do nich nutki OpenStreetMap. Jesli ktos chcialby pomoc w prowadzeniu warsztatu OSM (jak on bedzie dokladnie wygladal jest jeszcze do ustalenia) w sobote i gry terenowej w niedziele, to zapraszam, na razie tylko ja i Zbyszek jestesmy zdecydowani. Ale harcerzy bedzie na zlocie ok. 1600 a my nie mamy duzego doswiadczenia i moglibysmy te zajecia zrobic co najwyzej dla kilkunastoosobowej grupy harcerzy. Do tego musza to byc zajecia praktyczne, najlepiej w terenie, a nie mamy puli netbookow ani GPSow dla uczestnikow. Wiec przydaloby sie wiecej osob z OSM :slight_smile:

Zaluje ze nie moge tam byc! Uwazam ze ten zlot jest dla rozwoju OSM w Polsce bardzo wazny. Z mojej strony tez jest ogromna prosba do mapowiczek i mapowiczów z Krakowa zeby wspomogli w tej akcji. Mysle ze naprawde warto. Balrogu, jak bedziecie ze Zbyszkiem wiedziec o której godzinie i w którym miejscu sie spotykacie, to wrzuccie to info na forum. Czasem ktos w ostatniej chwili sie dowie, w koncu wakacje…

http://www.100latharcerstwa.pl/

Znow szukamy chetnej osoby lub dwoch na spotkanie z ZHR ze strony OSM, tym razem w czasie zlotu druzynowych 1 pazdziernika pod Lublinem. Poniewaz to jest zlot druzynowych, mamy szanse uzyskac wiekszy efekt niz w czasie tego ogolnego zlotu, ktory odbyl sie w sierpniu. Tam bylo nastawienie glownie na zajecia manualne dla mlodszych harcerzy, raczej niz cos co wymaga troche teorii. Ale udalo nam sie zrobic zdjeca obozu i okolic z powietrza i wziac udzial w grze terenowej, w ktorej zadaniem dla druzyn bylo zmapowanie jakiegos malego obszaru.

Prawdopodobnie Zbyszek zdecyduje sie na ten wyjazd, a mi wlasnie wypadla podroz sluzbowa i chce zachecic innych mapowiczow do udzialu.