Jeszcze jeden pomysl na uzywanie OSM

http://www.mängelmelder.de/

Na stronie mozna w RFN meldowac gdzie sa np. dziury w ulicach, gdzie nie wywieziono smeci, gdzie ktos nielegalnie usunal odpady itd itp…
Informacje przekazywane sa nastepnie przez firme odpowiednim urzedom…

Marku,

widać, że 20 lat w Niemczech robi swoje :slight_smile:

Pozdrawiam
Cezary

Czarku, widze ze zycie wPolsce równiez :slight_smile:
Szanuje bardzo ludzi tworzacych OSM wlasnie dlatego, ze robia cos dla dobra wspólnego. Oczywiscie takich ludzi zawsze bylo najmniej, jednakze to wlasnie oni tworza podstawy spoleczenstwa obywatelskiego dzieki któremu w jednym miejscu zyje sie lepiej a w drugim gorzej. Bylem swego czasu ze znajomym historykiem w Wielkopolsce i pokazal mi male, czysciutkie, zadbane miasteczko. Nie bylo tam wcale specjalnie bogato, ale widac bylo ze ludzie dbaja o swoje. Po czym zaral mnie samochodem do miasteczka obok, raptem 5 km. Lezalo po drugiej stronie przedwojennej granicy i przywieziono tam reaptriantów ze wschodu: Zbieranine “przesiedlenców”, jak wtedy nazywano wypedzonych z róznych wsi. Przekazano im to miasteczko we wladanie. Ci ludzie do tej pory nie czuja sie u siebie i widac to wlasnie na ulicach. I to do tej pory! Nie pomalowane domy, smieci na chodniku. Jak gdzies wyrwana sztacheta to niech lezy.

OSM to dla mnie praktyczyn przyklad projektu, w którym mozemy swoim zaangazowaniem doprowadzic do zmian. Przykladem jest dla mnie Lódz, gdzie mielismy spotkanie zalozycielskie. Po spotkaniu kilku raptem ludzi zaczelo ostro mapowac to miasto - ( ja tez ) - i to widac. Dlatego mysle ze takie, z polskiej perspektywy patrzac, beznadziejne do realizacji projekty maja takze szanse u nas. Pisalem kiedys ze przygladam sie projektowi OSM od samego poczatku. Musze przyznac, ze nie wierzylem, ze zagosci on w Polsce. A jednak :slight_smile:

Widze duze podobienstwo do http://fixmystreet.com/ , jeden z projektow MySociety ktory zrobil duzo szumu we wszystkich dyskusjach o spoleczenstwie obywatelskim i jest czesto cytowany jako przyklad nawet w Polsce, mimo ze dziala tylko w Wielkiej Brytanii. Wydaje mi sie ze Centrum Cyfrowe-Projekt Polska planuje cos podobnego dla Polski.