Darmowy GIS z Hiszpanii

Na stronie:

GVsig Associacion mozna sciagnac sobie oprogramowanie open source bedace pelnowartosciowym programem GIS.
W wielu miastach w RFN (np. w Monachium) porzucono prace z Intergraphem czy produktami firmy Esri na rzecz wolnego oprogramowania.

Sciagnac je sobie mozecie ze strony:
http://www.gvsig.org/web/projects/gvsig-desktop/official/gvsig-1.11/downloads

Tutorial jest tu:
http://www.gvsig.org/web/projects/gvsig-desktop/docs/user/gvsig-desktop-1-10-manual-de-usuario/gvsig-desktop-1-10-user-manual/gvsig_freemind_toc_view?content=gvSIG%201.10%20User%20manual

Uwaga: Najlepiej sciagac w “nietypowych” godzinach bo serwer sie wiesza.

Czy ktos z Was móglby zerknac, czy da sie wczytac tam mapy OSM? Bo gdyby sie udalo, to mozna by to przedstawic osrodkom administracji panstwowej.

Odgrzewam kotleta, ale dopiero teraz udało mi się dorwać do internetu bez limitów i ściągnąć go :slight_smile:
Na razie dopiero pierwsze testy. Jeśli chodzi o podstawowe pytanie - nie, niedasie. Ale to akurat uważam za najmniejszy problem. Format OSM, jak i wszystkie XML są fajne na formaty wymiany, jednak do pracy dużo lepsza jest baza danych - a z łączeniem się z PostGIS akurat wspomniany program nie ma problemu. W porównaniu z Quantumem, którego można zacząć sprawnie używać od razu po przesiadce z ArcGIS interfejs jest nieco inny, trzeba się go nauczyć. Więcej szczegółów wkrótce.

Fajnie, dzieki!
Przydal by sie prosty konwerter dla niekumatych: Import OSM area, save as…

Jak się do niego przyzwyczaić, to całkiem fajny program. Na plus należy mu zaliczyć przyzwoitą obsługę formatów CAD-owskich (DXF, DGN), potężny toolbox Sextante, niezłe narzędzia do analizy sieci, bogate możliwości tworzenia map tematycznych. Na minus - wolniejsze od QGIS działanie, brak paru przydatnych funkcji np. kalibracji rastra metodą Thin Plate Spline.
Ale do danych OSM, to się prawie w ogóle nie nadaje…
Powodem jest brak rule-based rendering, mechanizmu umożliwiającego renderowanie na podstawie spełnienia kilku warunków, a nie tylko konkretnej wartości z jednej wybranej kolumny tabeli atrybutów. Jako że OSM wręcz uwielbia mnożyć atrybuty ponad potrzebę, takie rozwiązanie jest niezbędne, by cokolwiek zwizualizować. Pozostaje korzystanie z plików SHP dostarczanych przez Geofabrik, lub przetworzenie bazy do własnego schematu. Rozwiązanie przestarzałe (1) bądź niewygodne (2).
I dlatego, przynajmniej na razie, w tej materii (darmowego GIS) rządzi Quantum.

A jaki naklad pracy Twoim zdaniem oznaczala by implementacja mechanizmu rule-based rendering w taki software?
Jestes to w stanie ocenic?

Nie mam pojęcia. Jestem tylko zwykłym użyszkodnikiem, nie programistą i nie mnie to oceniać.
Ale z ciekawości: dlaczego akurat ten program? W Polsce społeczność praktycznie nie istnieje, mało kto się umie nim posługiwać. A jest się czego uczyć. Kto miałby przeszkolić ewentualnych nowych użytkowników?
No i ta szybkość działania… to jest WOLNE oprogramowanie we wszystkich możliwych znaczeniach tego słowa.

OK, to w takim razie przyjrzymy sie temu w Lodzi. Nie umiem ocenic czy da sie tozrelizowac np jako temat na magisterke.
Szkolenia:
Nie wiem kto, jak i gdzie, ale to bylby fajny pomysl. Oczywiscie jesli software robilo by wizualizacje danych OSM jak piszesz.