Raport z pracy Prezesa Openstreet Map Polska.

18 Marca w Starostwie Powiatowym Grajewo będę rozmawiał min. na temat użycia mapy OSM.

Są duże szanse że te mapy uda się wdrożyć w SP i UM Grajewo :slight_smile:

Tzn UM Grajewo ma już mapę jako iframe ale chcę im dać więcej funkcjonalności i przy okazji zaktualizować mapę.

Pozdrowienia od presesa.

Grajewo. Zajefajnie. Granice miasta: source ump. Główne drogi: source ump. Mniejsze drogi: source ump. Główna linia kolejowa: brak wpisu o UMP! Bocznice kolejowe: source ump. Punkty: znalazłem dwa, których nie ma w UMP, oraz n takich, których nie ma w OSM a są w UMP. Obszary (park ogródki boisko garaże): source ump.
I Ty to ‘sprzedajesz’ urzędnikom jako mapę OSM? Formalnie to niby jesteś w prawie, ale ja bym się zwyczajnie po ludzku wstydził.

Niby tak, ale kazde miejsce urzedowe przekonane do wspólpracy jes dla nas wazne. Nalezy dazyc do tego, zeby to pracujacy w miescie ludzie, takze urzednicy, zaczeli taka mape uzupelniac.
Z czasem pierwotny material ump nie bedzie uzywany. Chyba wazniejsze nawet niz to jakie, skad i jakiej jakosci sa obecne dane jest, ze OSM oferuje funkcjonujaca, ponadregionalna infrastrukture. Fakt wsparcia przez Microsoft a wkrótce z pewnoscia takze inne firmy oraz logistycznie przez Wikipedie dobrze rokuje projektowi na przyszlosc.
UMP zrobilo wspaniala robote i chwala im za to, szkoda ze ze wspolpraca tak nto nie wychodzi. Byloby to z korzyscia dla obu projektów mysle. Inaczej bedzie to projekt zamkniety w sobie, takze w swoich mozliwosciach ekspansji…

Panie Alfredzie! Widzę że jest Pan nastawiony bardzo anty…
Jeszcze nie czytałem pozytywnego komentarza na temat projektu z pana strony.

Zdajemy sobie sprawę że nie wszystkim podoba się to co robimy…
Pozdrowienia dla UMP, Zumi, Google, WikiMapia czy jaką Pan tam mapę reprezentuje :wink:

Po pierwsze wiem jak wygląda mapa w Grajewie…
Po drugie nikt od nich złamanego grosza nie wziął za osadzenie na stronie tego ifame-a z mapą. Sprzedaż mapy OSM? To mnie pan rozbawił :smiley:
Jeśli będą chcieli skorzystać z rozwiązań firmy w której pracuję to dostaną Interaktywną Mapę z różnymi podkładami (jako główny OSM), z autorską bazą obiektów/informatorem, autorskim CMS-em, autorskim systemem lokalizacji i rysowania obiektów.
Jeśli gdzieś wdrażamy OSM to aktualizujemy mapę na obszarze którego dotyczy zamówienie.
Wiąże się to z wyjazdem i tworzeniem śladów dróg, zdjęć oraz odpowiedniej dokumentacji.

hehe, nadal nie mogę… :smiley: ale mnie Pan rozbawił… Sprzedaż iframe :smiley:
No nie mogę :smiley:

Mimo wszystko pozdrawiam…
Tomek

User Alf_red stworzył “aż” 3 posty.
Wszystkie skrajnie negatywne.
:]

No to zacznę może: chciałem podpiąć tego maila pod mojego gmaila i mam takie coś.

Alf_red, ale o co chodzi? Czy gdy dawaliście zgodę na wykorzystanie danych z UMP w OSM, czy było jakieś zastrzeżenie “nie publikować naszych danych na stronach urzędów miast i gmin”?
A może było tak: “eee, OSM to taki mało znaczący projekt, więc pozwólmy im skorzystać z naszych danych, bo oni nie mają przyszłości”? I może teraz Wam szkoda?
Nie robimy już od jakiegoś czasu importów z UMP, mało tego chcemy Wam się odwdzięczyć poprzez feedback znalezionych błędów w danych pochodzących od Was. Może nie ma tego zbyt wiele, ale gdy będziemy mieli wtyczkę (wrzucałkę do FS) do JOSM-a, będzie więcej.
Poza tym, tak jak tomianek napisał, nikt nam nie zapłacił ani złotówki za “sprzedanie tego” w UM Grajewa… zazdroszczę jeśli Wam ktoś płaci.
Chciałem zauważyć, że zakładamy stowarzyszenie nie po to, by trzepać miliony, tylko po to by było nam łatwiej w pozyskiwaniu danych geograficznych od urzędów i firm. Wy, jako UMP, też możecie na tym skorzystać.

I zanim wszyscy skoczymy sobie do oczu pragnę przypomnieć, pewne sloganowe, acz mądre zdanie: “zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.

Yarl: domena serwera POP jest w gmail.com, niezależnie od domeny konta email: http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13287

Żeby nikt się nie przejmował, wyjaśnię: przejeżdżając przez Grajewo pozwoliłem sobie zastąpić stary przebieg trasy danymi z GPS.

Firma Artists stawia nam serwer, support i pokrywa wszelkie koszty

Fajnie, ale tak zapytam - co będą z tego mieli? :slight_smile:

Moze to dziwnie brzmi, ale podoba im sie idea projektu.
No a poza tym jako spece od reklamy wiedza co oznacza link na glownej stronie.
Firma od lat wspiera finansowo wikipedie

Teoretycznie serwer pop3 dla openstreetmap.pl to pop.gmail.com, a nie mail.openstreetmap.pl - gdzies w “Ustawieniach” mozna to sprawdzic. Ale probowalem to ustawic tak jak Ty, tylko z pop.gmail.com, i nie dzialalo. Ostatecznie wszedlem na konto openstreetmap.pl i w zakladce Forwarding kazalem mu przesylac wszystkie maile na balrogg@gmail.com, zamiast sciagac je przez pop. W ten sposob powinny szybciej przychodzic na Twoja skrzynke, niz jesli gmail mialby co pare minut laczyc sie z samym soba przez POP3.

(no i widze pierwsza zalete uzywania gmaila zamiast wlasnego serwera: jak cos nie dziala to jest na kogo zwalic wine :))

prawidłowa konfiguracja POP3 to:

  • server POP3: pop.gmail.com:995
  • użytkownik: user@openstreetmap.pl (musi być pełen adres!)

tak powinno działać… przynajmniej tak działa z moimi kontami na gmailu :slight_smile:

Ja sie ogolnie ciesze, ze dzieki tomiankowi urzedy zaczynaja “wspolpracowac”, dolaczajac do grona uzytkownikow danych na wolnych licencjach, zwlaszcza Creative Commons. Bez wzgledu na to co to za dane.

Z drugiej strony zgadzam sie z Toba, ze potrzbujemy (jako OSM) wiecej mapowania i mniej auto-promocji, mniej pozyskiwania danych od innych i wiecej wychodzenia na powietrze i zbierania wlasnych danych. Niestety OSM w Polsce jest mocno zacofane, UMP jest w bardzo duzej mierze odpowiednikiem tego czym OSM jest za granica.

W dyskusjach OSM jest taki czesto uzywany pejoratywny termin armchair mapper (fotelowi mapowicze): to ci ktorzy rysuja ze zdjec, robia importy, upiekszaja wiki (wiki-fiddlers - ci co bez konca upiekszaja i porzadkuja wiki.osm.org, glosuja za tagami itp.), zamiast wychodzic na powietrze i tworzyc nowe dane. OSM w niektorych krajach, w tym Polska, jest bardzo zorientowane na fotelowych mapowiczow, zupelne przeciwienstwo OSM w Wiekiej Brytanii, Niemczech czy UMP.

Oczywiscie byloby z korzyscia, ale temat wspolpracy byl juz walkowany i na tym forum i na liscie dyskusyjnej UMP tyle razy, ze mysle ze mozemy go spokojnie zamknac. Zarowno spolecznosciowo jak i technicznie to jest nie do wykonania (mowie to jako informatyk – polaczenie dwoch map kosztowaloby wiecej pracy niz stworzenie jednej od nowa) i musi byc mocno irytujace dla ludzi z UMP – to jeden z powodow dla ktorych postanowilem nie wysylac do UMP zaproszenia na spotkanie zalozycielskie.

Byłem niedawno w Słupcy i z członkami Unii Nadwarciańskiej.
To już pewne, że cała Unia Nadwarciańska będzie miała szkolenie z obsługi i będzie wprowadzać dane na OpenStreetMap.
Dodam jeszcze że Unii Nadwarciańskiej zrzesza z tego co pamiętam 11 gmin.
Pozdrawiam Tomasz Domagalski

cool!

Witam.
Nawiązałem współpracę z Unizeto Technologies w Lublinie. Przekonałem ich do wykorzystania podkładów OSM.
Będzie 6 wdrożeń na terenie Powiatu Hrubieszowskiego.
Pozdrawiam Prezes.

MODERATED:
Część dyskusji wydzielona do oddzielnego wątku: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=12080

Witam.
Wracam po przerwie do akcji.
Jutro będę rozmawiał z Toruńską Castoramą na temat wykorzystania przez nich mapy OpenStreetMap
Będzie to mapa stref dowozu towarów i bezie wisiała w miejscu widocznym dla klientów.
Na mapie ma być oczywiście standardowo generowana informacja że to OpenStreetMap.

Oto mój rtg prawej ręki:

RTGt