Widok 3D w josm

Domyslam sie, ze roznica polega na tym, ze jedne zdjecia sa lotnicze, a durgie tylko satelitarne (minimum 50cm piksel terenowy). Z wysokosci satelity latwo jest uzyskac prawie pionowe zdjecia bez klejenia. W duzych niemieckich miastach pewnie postarano sie o lotnicze (lepsza rozdzielczosc), ktore zawsze sa klejone z kilkuset-metrowych fragmentow.

A w tych najbardziej “oplacalnych” regionach swiata Bing ma zdjecia lotnicze pod roznymi katami do wyboru. Sa inne serwisy gdzie mozna wybrac jednoczesnie kat patrzenia i date z dokladnoscia do jednego lub dwoch miesiecy, zdjecia sa klejone “na zywo”.

marek kleciak:
Świetny pomysł na pomiar. Tylko teraz znaleźć kogoś kto to zaimplementuje :slight_smile:

Znalazłem chwilkę i w końcu udało mi się wrzucić wersje testowa. Co prawda pewnie wszyscy są zajęci przygotowaniami do spotkania sobotniego, ale może ktoś znajdzie chwile i zerknie. Tylko pamiętajcie że to tylko wersja testowa.

Instrukcja instalacji:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/readme.txt

Binaria:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/Kendzi3d.jar

Źródła wkrótce.

Marek Kleciak przysłał mi popularne profile drzew. Dodałem je do pluginu wraz z najprostszym pięcio poziomowym modelem DLOD. Tak wyglądają stare płaskie drzewa:

A tak proste modele bez tekstur i pni:

Oczywiście są to modele dla dużych odległości gdzie braki w szczegółach nie będą przeszkadzać. Myślałem o zastosowaniu ich dla LOD3. Dla małych odległości należy wykonać lepsze modele. Niestety póki co moje umiejętności w obsłudze blendera nie pozwalają na to. Cała konfiguracja dotycząca drzew jest przechowywana w zewnętrznym pliku konfiguracyjnym więc dodanie nowych drzew i ich modeli powinno być bardzo proste. Trzeba wykonać mapowania poszczególnych gatunków drzew do modeli, wykonać tekstury, no i oczywiście same modele dla większych poziomów szczegółowości. Jest więc cała masa pracy, zdecydowanie więcej niż jestem w stanie samemu wykonać. Jeśli ktoś ma czas i ochotę to zachęcam do eksperymentów z drzewami oraz zapraszam do współpracy :slight_smile:

Tu przykład pliku konfiguracyjnego dla drzew:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/metadata.properties

Chciałbym przypomnieć że projekt ciągle żyje :wink:
Parę dni temu dodałem plugina do listy pluginów w JOSM. Więc zapraszam do testowania.

Z nowości oprócz całej masy bugfixów:

  • animacja kamery
  • wstępna implementacja schematu opisu dachów wraz z lukarniami. Sam schemat opisu już niedługo przedstawi na wiki Marek

Schemat pozwala na zrobienie czegoś takiego:

Super!

Lukarna czyli nadbudówka dachowa - slowo malo znane. Po angielsku dormer, po niemiecku Gaube.
System zawiera kilkadziesiat podstawowach forma dachów zapisywanych paramatrycznie z mozliwoscia uzupelniania go przez dowolna ilosc lukarn, przez co da sie opisac, wiekszosc standardowych form dachów. Ludzie do wspólpracy sa poszukiwani! :slight_smile:

Wrzucilem wersje robocza stronki na:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Roof_table

Na razie jest jeszcze w tlumaczeniu na j. polski bez wszystkich szczególów i opisu parametrów…

Kilka przykładów tego co już jest zrobione dla opisu dachów z lukarniami:

typy 0.x Wymagają jeszcze paru poprawek .

typ 1.0.aaaa

typ 1.1

typ 2.0.aaa

typ 2.1.aa

typ 2.2.aa

typ 2.3.aa

typ 2.4.aa.aa

Typ 2.5.aa.a.a.a

Typ 2.6.aa.a

Typ 2.7.aa.a.a

Typ 2.8

Typ 2.9.a.a.a.a

Typ 4.0.aaa.a

Można obejrzeć te przykłady otwierając plik:
http://www.openstreetmap.org.pl/kendzi/Kendzi3d/examples/dachy.osm

edycja 22.06.2011

Jako tektury gruntu można od teraz wykorzystać widok danych z edytora JOSM. Jako że widok danych można zmieniać za pomocą stylów, więc powinno być możliwym uzyskanie paru ciekawych efektów. Oczywiście jak tylko ktoś napisze ciekawe style… Teksturowanie gruntu jeszcze nie działa do końca, po zmianie w edytorze tekstury nie odświeżają się jeszcze. Tak to wygląda:

Obecna wersja pluginu działa tylko z najnowszym JOSM w wersji 4157 lub powyżej .

Hello, I not speak polish, so in en. I test your josm plugin and seems great, but I find little bug for now - ignore multipoly on buildings (not reneder inner courtyard).

Hello Jezevec,
vítáme Vás na polském fórum ( i hope it´s not wrong :slight_smile: )
Thanks for the suggestion. The plug in is still in work and the “donut topology” is one of todo´s for the future.
Please contact us if You know interested developers. It is a lot to do with Kendzi3D.

S pozdravem,
Marek

Jezevec:

Yes, I know. Unfortunately multi-polygons on buildings are not supported yet. But I think that multi-polygons on building are not used too often or am I mistaken?

Wrzuciłem kody źródłowe, jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do przejrzenia. Na githubie można też od razu zgłaszać ewentualne błędy.

https://github.com/kendzi/kendzi3d

W nowej wersji (do pobrania w JOSM) jest długo wyczekiwany typ 9.0 oparty o algorytm generowania szkieletu. Na razie nie ma jeszcze obsługi dziur i w paru przypadkach nie do końca poprawnie działa. Wygląda to tak:

typ 9.0.aaa.a.aa…a…aaa

typ 9.0.a…a…a.a…a

i kilka innych przykładów:

Gratulacje Kendzi! Super robota!
Myślę, że powoli powinniśmy stworzyć katalog przykładowych budynków i opis jak je prawidłowo tagować. Z forum niemieckiego padła dziś taka prośba jako reakcja na implementację nr. 9.

Jako następne warto by zrobić mapping party w jakies malej miejscowości i stworzyć demonstrator 3D mogący służyć miedzynarodowej community jako przykład. Ursynów odpada ,o) No ale może Kazimierz nad Wisłą?

Zdaje sie ze postepy w pracy nad PlugInem nieco zaniepokoily innych uczestników z forum niemieckiego którzy do tej pory uwazali 3D za swoja domene :slight_smile: Jesli okaze sie ze praca która robimy jest w stanie znacznie ulepszyc technike modelowania budynków, to ich praca bedzie zbedna.
Czy ktos z Was móglby nieco pomóc w implementacji innych form dachów?

Warto przedstawic technike komplementarna w stosunku do roof table:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Aschilli/ProposedRoofLines

Zimplementowal to uzytkownik Tordanik, jakkolwiek zdaje sie jest jeszcze dosc daleko w polu:

http://tobias-knerr.de/temp/pedainnbr%C3%BCck.png

Na forum niemieckim padaja prosby o uscislenie specyfikacji roof table, bo ludzie chca zaczac tego uzywac :slight_smile:

Przyklad uzycia specyfikacji przez uzytkownika jest np. tu:
http://www.openstreetmap.org/?lat=50.845294&lon=13.668323&zoom=18&layers=M

Na stronce
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Roof_table jest kilka uzupelnien:
Dodane sa nowe formy jak np. 4.3, 4.4, 4.5, 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 oraz Pkt. 8.B: Dachy o powierzchniach stopnia drugiego i wyzszych.

Przyklady ilustruja ze mozna tego opisu uzywac w wielu przypadkach do tagowania budynków o rzutach innych niz prostokat.

Na forum niemieckim padlo wiele prósb o podzial strony na mniejsze fragmenty bo strona tak sie rozrasta, ze powoli jest nie do ogarniecia. Pojawia sie nowe elementy tagowania takie jak kominy, loggie, wykusze, mury oporowe czy zadaszenia ( wazne przy np. stacji benzynowej gdzie zazwyczaj polowa elementu to dach).

Przydal by sie ktos kto troche by wspomógl Kendziego zapowiada sie naprawde sporo roboty. Impelentacja spowoduje, ze bedzie mozna modelowac dosc skomplikowne formy architektoniczne.

Powtarzam pytanie: czy ktos z Was móglby wspomóc w rozwoju plugInu?

Oto przyklad zapozyczenia paru naszych pomyslów gdzie indziej:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=201527#p201527

Myślę, że warto byłoby taki ogłoszenie powiesić także na naszej stronie i na FB. Forum wydaje mi się nie jest zbyt popularne.