Kaivoin tämän aiemman keskustelun esiin, sillä aiheen tiimoilta törmäsin tagitykseen highway=footway keskellä maaseutua. Suomen OSM highway selityswiki antoi ohjeeksi vain jalkakäytävien merkitsemisen tällä tavalla (ja jalkakäytävä on mielestäni vain asutun ympäristön elementti). Luin sitten englanninkielistä ja siellä taas oli ohjeistettu eri tavalla, eli myös kaikki pelkästään jalankulkuun käytetyt polut merkitsemään tällä tavalla.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Map_Features#Tiet_.2F_highway
highway footway: Jalkakäytävä (vain jalankulkijoille sallittu).
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:highway
highway footway: For designated footpaths; i.e., mainly/exclusively for pedestrians. This includes walking tracks and gravel paths.
Kyseessä oli luontopolku, eli varmaankin vain ja ainoastaan jalankulkuun tarkoitettu polku. Mutta onko tuo footway sitten se oikea (jolloin wikiä pitäisi ehkä tarkentaa) vai merkitsisittekö luontopolun sittenkin jollain muulla tagityksellä?
http://www.openstreetmap.org/?lat=64.76617&lon=25.78449&zoom=15&layers=M
.