OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

Kiedyś bawiłem się osmarenderem, żeby wyrenderować podkład z podświetleniem danych z UMP, więc mogę się pobawić (kawałek kodu wrzuciłem nawet na forum, rendering zoom 12+).
Tematu nie śledziłem, więc nie wiem, co trzeba byłoby zrobić :slight_smile:

Mam plik XML definiujący reguły renderowania dla mapnika, i mogę za pomocą nik2img wygenerować pojedynczy raster o zadanym zasięgu i wielkości. Teraz chodzi o to, żeby zrobić z tego zbiór kafli, który:

  • będzie zgodny ze specyfikacją TMS, co by go łatwo w OpenLayers odczytać,
  • będzie w odwzorowaniu UTM (lub innym Gaussa-Krugera).
    Standardowo do robienia kafli z mapnika używa się skryptu generate_tiles.py. Problem z nim jest taki, że ma wpisane na sztywno formuły odwzorowawcze dla syfical mercator. Wpisanie tego samego dla G-K byłoby zadaniem dość karkołomnym - zainteresowani mogą obejrzeć równania na wikipedii :slight_smile: Może trzeba by się odwołać do pyproj? Albo najlepiej - zupełnie zrezygnować ze współrzędnych geograficznych i zrobić przeliczenie ze współrzędnych płaskich na piksele, co już powinno być prostsze?

Nie wiem, czemu, ale przy poprzednim poście przeoczyłem sedno problemu, które nazywa się UTM…
Przeróbka generate_tiles.py z użyciem pyproj wygląda na prostą. Przejrzałem generate_tiles.py i wydaje mi się, że da się zrobić.
Jednak nie wstrzymuj tchu, przez najbliższy tydzień raczej nie znajdę wystarczającej ilości czasu :slight_smile:

Szczególnie ten drugi serwis ma szlaki fajnie rozwiązane. Warto byłoby jednak napisać do nich z czymś konkretnym. Na przykład, my udostępniamy nasze nowe kafelki ze szlakami, a Wy nam dajecie ślady i sponsoring za utrzymanie serwera do generowania mapy.

Na dole pisze u nich: “Wspierają nas: PTTK, UMP”. Więc nie wiem czy chcą współpracować z nami. I jeśli chodzi o serwer to akurat uważam, że powinniśmy się my tym zająć.

Więcej wiary. Myślę, że OSM jest silniejsze od PTTK i UMP :wink: Tak na poważnie to nie zaszkodzi tam napisać, ale tak jak pisałem fajnie mieć jakiś z nimi układ.

Ja też tak uważam, natomiast chodziło mi bardziej o partycjonowanie w jego kosztach lub dotacje na Stowarzyszenie.

Jeszcze jedna sprawa, na ich stronie nigdzie nie widzę linku do OSM. Jesli ktos chce do nich pisac to proponuje o tym wspomnieć.

TRAIL.PL jest na pewno zainteresowany współpracą, szczególnie, że jego celem nadrzędnym jest stworzenie naprawdę kompletnej bazy polskich szlaków, a tego sami nie zrobimy. Uważam, że wsparcie i współpraca z UMP czy PTTK w niczym nie koliduje z innymi otwartymi projektami.

Napiszcie więcej o sprawie linku do OSM, podejrzewam że coś przeoczyliśmy w czytaniu licencji :slight_smile:

Chętnie tutaj o tym porozmawiam, ale szczegóły pewnie najlepiej ustalić mailowo lub telefonicznie.

Link jako taki jest tylko zalecany, natomiast obowiązkowe jest podanie źródła - w stylu “Dane do mapy: OpenStreetMap.org”, jako spełnienie warunku “attribution”.
Tu jest zresztą wszystko wyłożone: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Legal_FAQ#I_would_like_to_use_OpenStreetMap_maps._How_should_I_credit_you.3F

Faktycznie, z wszystkich map to zniknęło, do poprawkki.

Jakiś czas temu nawiązałem kontakt z Traseo.pl w sprawie wykorzystania śladów GPX dostępnych na ich stronie. Chwilę trwało zanim zdecydowali się zgodzić (musiałem dokładnie wyjaśnić na czym to wykorzystanie miałoby polegać), ale postawili warunek, że musimy jako stowarzyszenie z nimi jakąś umowę podpisać i umieścić info o tym na naszej stronie. Przyznam, że trochę mnie zniechęca taka formalność podpisywania umów na taką drobnostkę… (bo kwestia zamieszczenia informacji na stronie to oczywistość).
Tutaj mam pytanie do Was - czy Traseo posiada na tyle interesujące dane, by zawracać sobie tym głowę? Wiem, że od nadmiaru głowa nie boli, ale chcę przypomnieć, że kupa szlaków z trail.pl jest ciągle niewprowadzona do OSM, dlatego mam wątpliwości…

Myślę, że brakuje nam mocy przerobowych, a nie danych na obecną chwilę, więc myślę, że to nie ma sensu w tym momencie.

Też mi się tak wydaje…
Dlatego może zróbmy to tak - jeśli znajdzie się osoba, która będzie chciała skorzystać z tych śladów wprowadzając szlaki do OSM niech da znać - wtedy pomyślimy nad tą formalizacją…

Tylko za jakiś czas mogą się wypiąć… Inna sprawa, że ciężko wprowadzać szlaki, gdy wielu dróg brakuje.
Może wybierzemy jakąś gminę turystyczną (np. Rewal → Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Pustkowo, Pobierowo) i przygotujemy kompleksową mapę turystyczną w ramach promocji?
Można by było np. napisać do władz tego typu gmin i może któraś znajdzie się chętna do współpracy typu → gmina funduje tablice z mapami, a my przygotowujemy mapę.

Myślę, że większych mocy przerobowych nie mamy aby zająć się obszarem większym niż gmina w jednej jednostce czasu.

Nawet jeśli, to sami na tym by stracili… oni korzystają z danych OSM i nie mam tu na myśli tylko tego, że korzystają z kafelków OSM na stronie… (przykładzik)

Wczoraj przejrzałem kilka szlaków z traseo, bo na lokalnym serwisie informacyjnym była notatka no “trasie turystycznej”, z wizualizacją z traseo (czyli osm).
Szlaki, które ja przejrzałem były raczej marnej jakości, natomiast wartościowe były waypointy albo sama informacja o szlaku (nazwa, długość itd…)
Tak więc, jeśli to ma być tylko wyznaczenie ścieżek na podstawie gpx, to nie wiem czy warto, chyba że będzie można skorzystać z pełniejszej informacji :slight_smile:

Pomysł radmara o gminie turystycznej, bardzo mi się podoba. Można się co jakiś czas wspólnie skupić na konkretnym miejscu.

Też mi się pomysł radmara podoba. Takie tablice w miastach mogłyby pomóc w promocji, a dodatkowo można na niej napisać coś w stylu “Chcesz taką mapę na swoim telefonie? QRCODE”, aby ludzie wiedzieli, że to mapka nie tylko do oglądania :slight_smile:

Jestem w trakcie dłubania serwisu, który najogólniej mówiąc będzie polegał na dynamicznym linkowaniu QRkodów do różnego rodzaju treści.
I m.in. jako jedno z istotnych zastosowań widzę takie kody w informacji turystycznej.
Dzisiaj w celu zorientowania się co ciekawego jest w okolicy wszyscy odpalają mapę googla na smartfornie.
Jeśli QRkody na mapach , tablicach informacyjnych itp miejscach będą zawierać linki do zlokalizowanej informacji opartej na mapie OSM to mamy realną możliwość zmienić “defaultowe” zachowania ludzi.
Dodatkowo taki dynamiczny link będzie aktualizowany bez zmiany samego kodu a właściciel może mieć statystki czy , kto i kiedy z niego faktycznie korzysta. Niezależnie od docelowego
adresu do którego link będzie zmapowany.

No więc jeśli jest nas kilku to warto zacząć działania w tym celu. Do sezonu zostało parę miesięcy - z jedną gminą damy radę. Warunek - musi być tam bing. Bez bing-a rady nie damy.
Proponuję więc wytypować np. 20 gmin kandydatów i napiszemy do nich, czy któraś jest chętna do współpracy.

Tylko proszę bez kandydatur typu: Kołobrzeg, Świnoujście, czy Żywiec. Na tak duże miasta to raczej mocy przerobowej nie mamy. :slight_smile:
Mogą to być nawet mniej znane kurorty - ale atrakcyjne turystycznie (myślę nawet, że tego typu kurorty mogą chętniej przystąpić do współpracy).

Moje typy:

  1. Łagów (lubuskie) http://www.lagow.pl/ ,
  2. Lubniewice (lubuskie) ,
  3. Rewal (zach.-pom.) http://www.rewal.pl/ - brakuje binga na terenie Pobierowa, ale można poprosić o zgodę na wykorzystanie tego: http://rewal.pl/mapa/rewal.php

Dorzucę swoją gminę: Oborniki Śląskie.

Za mną ten pomysł od dawna chodzi po głowie, nawet można by zejść do poziomu wsi (niekoniecznie gminy), jeśli wieś ciekawa… W mojej okolicy wiele wsi przystąpiło do programu/konkursu(?) “Odnowa wsi dolnośląskiej”, tablice we wsiach zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu.

Prócz dobrego zmapowania obszaru, co stanowi warunek początkowy, chodzi za mną serwis/narzędzie(?) do łatwego generowania mapy - może w oparciu o maperitive + jakiś styl/ikonki…

G.