Słupki kilometrowe (pikietaż)

Jak tagujemy słupki kilometrowe? Na swoim obszarze znalazłem jeden węzeł pozostały po imporcie z UMP:
amenity=signpost

co już teraz jest błędem.

Nie znalazłem dobrego tagu na wiki.

Rozmawiałem o tym na irc. I sprawa wyglada tak:
1)wyśmiali mnie trochę
2)Po dłuższym przemyśleniu powinno być:
marker=distance
distance=10.3km
ref=nr drogi

:slight_smile: jeśli ktoś ma lepszy pomysł to niech pisze

I co sto metrów będziesz taki słupek stawiał? :wink: Barriery energochłonne i latarnie uliczne też mapujemy? :wink:
Z drugiej strony, informacja o kilometrze drogi może być istotna, ale to raczej jakoś w węzłach drogi trzeba by umieszczać. I nie w każdym, bo odległość między dwoma punktami można zmierzyć – wystarczy parę sensownych punktów odniesienia.

Raczej jest to zadanie dla skryptu - zadać takiemu gdzie jest km 0+0,00 i niech dalej sam robi. Potem można ewentualnie korygować o słupki brakujące, złamane i skradzione :slight_smile:

Nooo, ja nie był bym takim optymistą, ponieważ jeśli skrypt Ci to wyliczy na podstawie marnie wyrysowanej drogi to z dokładnością niewiele to będzie miało wspólnego :slight_smile:

Skryptom na pewno bym tego nie zlecił - po co komu dodatkowe dane na temat odległości, skoro z samej drogi można ją wyliczyć? Same słupki też mogą mieć różną odległość od siebie.
Widzę natomiast zastosowanie jako bajer podobny do stawiania drzew, kapliczek, latarni itp, ale na pewno nie jako dane nawigacyjne.

Ja bym nie stawiał, bo by mi się nie chciało :stuck_out_tongue: Natomiast jeśli chciałbym sobie coś zmapować to powinienem móc, czy to bariery, czy latarnie, czy kosze na śmieci.

Tagowanie słupków jest w Polsce przydatne ze względów na komunikaty na CB. Można byłoby ustalić taki schemat, że węzeł z kilometrem musi być członkiem drogi. Natomiast nawigacja wykorzystująca te informacje do wyświetlania pikietażu takiej drogi interpolowałaby kilometry pomiędzy węzłami z wprowadzonymi kilometrami. W ten sposób można byłoby węzły umieszczać co np. 20 km i uzyskać w ten sposób w miarę dobrą dokładność.

Witam

Mam do was pytanie, czy wiecie gdzie można znaleźć bazę położenia słupków kilometrażowych?
Interesuje mnie baza komercyjna jak i free.

Grzesiek

Hej

Po dyskusji na IRC-u opracowaliśmy wstępny schemat tagowania słupków kilometrażowych. Pomysł powrócił, bo okazuje się, że takie dane mogą być przydatne dla naszych służb ratunkowych.

I tak:

  • highway=distance_marker
  • ref=
  • source=real/interpolated
  • distance=<wartość w km> (np. distance=35). W przypadku krajów, gdzie stosuje się mile - distance=35 mi

Słupki stawialibyśmy jako węzły niepołączone z drogą, na prawej krawędzi jezdni w kierunku przyrostu (jeśli jest bing, jeśli nie ma to wg śladu GPX). Oprócz tego węzły należy dodać do relacji drogi z rolą distance_marker.

Wersja robocza jest tutaj, jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły: http://etherpad.wikimedia.org/R1noO3IJh0

Tzn. z propozycji trzeba usunąć source=real/interpolated - planowaliśmy wyinterpolować do bazy słupki pośrednie, ale jednak przeważyło, że wyinterpolować sobie powinna aplikacja użytkowa z danych, więc w bazie powinny być tylko spisy z natury.

Może napiszę od strony programisty. Mamy relację, możemy wyliczyć jej długość i tak naprawdę wyliczony pikietaż również. Brakuje punktów odniesienia do rzeczywistości, przebiegi nie pokrywają się idealnie do kształtu relacji. W zależności od długości drogi warto było by mieć co jakiś okres punkt odniesienia.
Tak więc sądzę, że wzorcowy zmierzony punkt przydał by się na początku i na końcu każdej drogi (słupek nr 1 i ostatni) jeśli są poza miastami oraz na wylotach z miast >50k (pierwszy słupek za granicą miasta). Np. w Kaliszu mam raptem 7 wyjazdów 12 i 25 przelotowo i 3 DW startują - więc mam 7 wizyt na końce miasta - następne pomiary Pleszew, Ostrów, Błaszki, Września, Grabów, Konin itd. To przy drogach DK i DW.
W przypadku A i S propozycja jest poznakować słupki przy węzłach/mop-ach, bo tam można łatwo zamarkować gps, a drogi są na tyle proste i łagodne w zakrętach że pomyłki w pikietażu nawet na interpolacji 30-40 km pomiędzy zjazdami nie będą wprowadzały dużo błędów.

Panowie, jest cos miedzynarodowego na ten temat?
Jesli nie, to dobrze to wrzucic po angielsku jako proposal i poinformowac najbardziej aktywne spolecznosci miedzynarodowe kazdorazowo poprzez wskazówke na forach.

Jedynie jest taki proposal http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Milestones
ale on nie ma zupełnie pokrycia w danych, czytaj: ktoś wymyślił schemat, ale nie zadbał o wygenerowanie żadnych danych wg niego.
W związku z tym bierzemy temat zupełnie na świeżo, starając się ustalić schemat tagowania, który będzie odpowiadał nam i reszcie świata. W następnej kolejności pozbieramy trochę słupków z terenu, żeby coś był w bazie, dzięki czemu będzie łatwiej przekonać resztę świata do jego użycia.

No i zrobimy jakąś implementację użycia - kafelki. Można by też zagadać do producentów nawi z danych osm, aby też się wypowiedzieli od strony użytkowania danych, abyśmy wiedzieli stale gdzie jesteśmy wg drogi@km.
Pikietaż na danych UMP wygląda tak: http://masstracks.media-lab.com.pl/?zoom=13&lat=6839920.67382&lon=2000654.93955&layers=B00TFFF
tu też mój dość fajny pomysł do kafelkarza to stopniowanie pikietażu per zoom - na niższych wartościach Z wyświetlam np co 2, 5, 10.

  1. Trzeba to zrobić uniwersalnie, bo wbrew pozorom takie dane są też na kolei

  2. Jeśli chodzi o dane na start, to proponował bym skontaktować się z http://lhs.pl/info/GPS mielibyśmy na dzień dobry całą “drogę” opracowanią, a co za tym idzie, o wiele przykład, niż kilka słupków na wylotówkach.

  3. Ja bym jednak osobiście preferował jednak słupki na węzłach, by było wiadomo do której jezdni to się tyczy.

Nie wiem o jakich pozorach mówisz, ale ja nie widzę problemu - dajesz railway=distance_marker, reszta bez zmian.

Niezbyt dobry pomysł, bo przyjdzie user, poprzesuwa poprawiając drogę i pikietaż szlag trafi. Ja proponuję, by słupek stawiać w osi jezdni ale bez przyklejania go do linii.

a na drogach dwujezdniowych nadal po prawej czy raczej w środku?

Ups, jakoś źle szukaliśmy, bo okazuje się, że w bazie jest ponad 11k takich obiektów, więc nie wynaleźliśmy koła :wink:
http://taginfo.openstreetmap.org/search?q=highway%3Dmilestone

W związku z tym raczej musimy się dostosować:

  • highway=milestone
  • ref=
  • source=survey/interpolated
  • pk=<wartość w km> (np. pk=35). W przypadku krajów, gdzie stosuje się mile - pk=35 mi

Dzisiaj testowo zebrałem trochę (61) słupków w terenie.

Używałem aplikacji KeypadMapper i jestem zadowolony z efektu. Oczywiście, aplikacja ta służy do zbierania adresów, ale po drobnej konwersji w JOSM uzyskałem gotowe dane do wrzucenia.
Ogólnie dobre zajęcie dla nudzącego się pasażera :wink: więc zachęcam do zajęcia go zbieraniem pikietażu będąc w drodze nad morze :slight_smile:

Mam pytanie czemu na org podkładzie OSM poprzez stronę WWW nie widać żadnego piketażu. Natomiast jak pobiorę dane przez JOSM to ten słupek jest.

Zwróciłem na to uwagę bo patrzyłem ostatnio na mapę firmy ABAKUS i u nich się słupki pojawiają.

Domyślny styl nie pokazuje wszystkiego co zostało zmapowane.