OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

Raczej tego renderingu potrzebujemy dla Polski, wiec wiecej na razie sensu nie ma.

pbabik, Świetnie :smiley: juz sie nie mogę doczekać jak cos bedzie w sieci.

A jest możliwość renderowania nazwy jak taki szlak ją posiada? Np.

Uploaded with ImageShack.us

Wtedy bym zrobił osobna warstę z:
-szlakami rowerowymi
-szlakami turystycznymi zwyklymi
-szlakami turystycznymi specjalnymi
+jeszcze jakie tam są (konne itp)

Pozdro

I żeby jeszcze te rendery można było zabrać ze sobą na urządzeniach mobilnych!
Bo jeździć rowerem po lesie z wydrukowaną mapą z OSM z naniesionymi szlakami to nie tak :slight_smile: Jest to możliwe?

Wiele aplikacji korzysta on line z openstreetmap.org (sciaga tiles) jesli ta aplikacja bedzie kafelki sciagala z serwera z renderingiem pbabika, to nie widze problemu.

Można też porobić kafelki dla TrekBuddy, jak to robi firma Compass (i zdziera za swoje produkty niemiłosiernie, 4 razy tyle co za mapę papierową) - to praktyczniejsze rozwiązanie do lasu, przynajmniej przy polskim mobilnym internecie.
A co do nazwy szlaku to:

Pozostaje pozbyć się atrybutów “colour” i “route” z dróg, oraz nazw typu “zielony szlak” z bazy.

A dasz radę zdradzić trochę tajemnicy jak to w mapniku robisz? :stuck_out_tongue: bo starałem sie kiedyś coś zrobić ale mialem problemy z relacjami :slight_smile:

Generuję nowy tag wg pomysłu Balroga (patrz wątek “Szlaki miejskie, górskie”), potem dla każdej kombinacji kolorów osobną sygnaturę złożoną z 1-4 linii, które rozdzielam parametrem stroke-offset. Standardowy mapnik może nie obsługiwać tego parametru, jest odpowiedni patch - łatwo go znaleźć przy pomocy google. A relacje (importowane przez osm2pgsql jako zwykłe linie, więc mało użyteczne) służą wyłącznie do etykietowania nazw.

A ma ktoś pomysł jak cos takiego napisać w mapCSS?:stuck_out_tongue:

Odgrzewam kotleta :slight_smile:

Odkryłem ostatnio, że serwisy Traseo.pl i Trail.pl używają OSM jako podkładu. Właściwie jednego z podkładów, za to domyślnego. Może by tak spróbować współpracy z nimi? Bądź co bądż dysponują tym, czego OSM potrzebuje najbardziej, by stać się użyteczne w turystyce: całą masą danych. W postaci świeżych, opisanych śladów GPS. Marzenie po prostu. Korzyści byłyby obustronne, bo i podkład by się znacznie poprawił, i ich serwis przyjemniej by się oglądało.

Co zaś się tyczy renderingu. Styl właściwie gotowy leży u mnie na dysku, męczę się jednak z zrobieniem kafelków w UTM. Trzeba by jakoś generate_tiles.py przerobić… A prędzej dam się ogolić na łysą pałę, niż zastosuję “spherical mercator” (a fuj!).

Kiedyś bawiłem się osmarenderem, żeby wyrenderować podkład z podświetleniem danych z UMP, więc mogę się pobawić (kawałek kodu wrzuciłem nawet na forum, rendering zoom 12+).
Tematu nie śledziłem, więc nie wiem, co trzeba byłoby zrobić :slight_smile:

Mam plik XML definiujący reguły renderowania dla mapnika, i mogę za pomocą nik2img wygenerować pojedynczy raster o zadanym zasięgu i wielkości. Teraz chodzi o to, żeby zrobić z tego zbiór kafli, który:

  • będzie zgodny ze specyfikacją TMS, co by go łatwo w OpenLayers odczytać,
  • będzie w odwzorowaniu UTM (lub innym Gaussa-Krugera).
    Standardowo do robienia kafli z mapnika używa się skryptu generate_tiles.py. Problem z nim jest taki, że ma wpisane na sztywno formuły odwzorowawcze dla syfical mercator. Wpisanie tego samego dla G-K byłoby zadaniem dość karkołomnym - zainteresowani mogą obejrzeć równania na wikipedii :slight_smile: Może trzeba by się odwołać do pyproj? Albo najlepiej - zupełnie zrezygnować ze współrzędnych geograficznych i zrobić przeliczenie ze współrzędnych płaskich na piksele, co już powinno być prostsze?

Nie wiem, czemu, ale przy poprzednim poście przeoczyłem sedno problemu, które nazywa się UTM…
Przeróbka generate_tiles.py z użyciem pyproj wygląda na prostą. Przejrzałem generate_tiles.py i wydaje mi się, że da się zrobić.
Jednak nie wstrzymuj tchu, przez najbliższy tydzień raczej nie znajdę wystarczającej ilości czasu :slight_smile:

Szczególnie ten drugi serwis ma szlaki fajnie rozwiązane. Warto byłoby jednak napisać do nich z czymś konkretnym. Na przykład, my udostępniamy nasze nowe kafelki ze szlakami, a Wy nam dajecie ślady i sponsoring za utrzymanie serwera do generowania mapy.

Na dole pisze u nich: “Wspierają nas: PTTK, UMP”. Więc nie wiem czy chcą współpracować z nami. I jeśli chodzi o serwer to akurat uważam, że powinniśmy się my tym zająć.

Więcej wiary. Myślę, że OSM jest silniejsze od PTTK i UMP :wink: Tak na poważnie to nie zaszkodzi tam napisać, ale tak jak pisałem fajnie mieć jakiś z nimi układ.

Ja też tak uważam, natomiast chodziło mi bardziej o partycjonowanie w jego kosztach lub dotacje na Stowarzyszenie.

Jeszcze jedna sprawa, na ich stronie nigdzie nie widzę linku do OSM. Jesli ktos chce do nich pisac to proponuje o tym wspomnieć.

TRAIL.PL jest na pewno zainteresowany współpracą, szczególnie, że jego celem nadrzędnym jest stworzenie naprawdę kompletnej bazy polskich szlaków, a tego sami nie zrobimy. Uważam, że wsparcie i współpraca z UMP czy PTTK w niczym nie koliduje z innymi otwartymi projektami.

Napiszcie więcej o sprawie linku do OSM, podejrzewam że coś przeoczyliśmy w czytaniu licencji :slight_smile:

Chętnie tutaj o tym porozmawiam, ale szczegóły pewnie najlepiej ustalić mailowo lub telefonicznie.

Link jako taki jest tylko zalecany, natomiast obowiązkowe jest podanie źródła - w stylu “Dane do mapy: OpenStreetMap.org”, jako spełnienie warunku “attribution”.
Tu jest zresztą wszystko wyłożone: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Legal_FAQ#I_would_like_to_use_OpenStreetMap_maps._How_should_I_credit_you.3F

Faktycznie, z wszystkich map to zniknęło, do poprawkki.

Jakiś czas temu nawiązałem kontakt z Traseo.pl w sprawie wykorzystania śladów GPX dostępnych na ich stronie. Chwilę trwało zanim zdecydowali się zgodzić (musiałem dokładnie wyjaśnić na czym to wykorzystanie miałoby polegać), ale postawili warunek, że musimy jako stowarzyszenie z nimi jakąś umowę podpisać i umieścić info o tym na naszej stronie. Przyznam, że trochę mnie zniechęca taka formalność podpisywania umów na taką drobnostkę… (bo kwestia zamieszczenia informacji na stronie to oczywistość).
Tutaj mam pytanie do Was - czy Traseo posiada na tyle interesujące dane, by zawracać sobie tym głowę? Wiem, że od nadmiaru głowa nie boli, ale chcę przypomnieć, że kupa szlaków z trail.pl jest ciągle niewprowadzona do OSM, dlatego mam wątpliwości…

Myślę, że brakuje nam mocy przerobowych, a nie danych na obecną chwilę, więc myślę, że to nie ma sensu w tym momencie.