OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

Też jestem żywo zainteresowany tematem z racji tego, że zamierzam napisać do kilku organizacji i gmin, które uruchomiły własne szlaki i publikują ich przebiegi w Internecie. Brak rendera skutkuje tym, że nawet jeśli wprowadzę już szlaki do OSM to “darczyńca” nie będzie mógł zobaczyć efektu na mapie.

Opornie :slight_smile: renderowanie szlaków w Mapniku mam już w miarę gotowe:

natomiast cały styl naśladujący polskie mapy turystyczne/topograficzne będzie nadawał się do zaprezentowania gdzieś w okolicach planowanego wyjazdu w Góry Stołowe.

Według jakiego tagu to kolorujesz? colour=* (color=), symbol=? Obu?

IMHO najlepiej byłoby obsługiwać oba tagi niezależnie (w razie konfliktu wybierać jeden). W naszych warunkach ‘colour’ najpraktyczniejszy, przynajmniej dla szlaków PTTK, ale na świecie, zdaje się, ‘symbol’ się częściej używa i u nas w przypadku nietypowych lokalnych szlaków też by się przydał.

Na podstawie color/colour, to da się zrobić w miarę prosto w mapniku. Osmc:symbol’em się nie zajmuję i jak na razie - nie zamierzam.

Raczej tego renderingu potrzebujemy dla Polski, wiec wiecej na razie sensu nie ma.

pbabik, Świetnie :smiley: juz sie nie mogę doczekać jak cos bedzie w sieci.

A jest możliwość renderowania nazwy jak taki szlak ją posiada? Np.

Uploaded with ImageShack.us

Wtedy bym zrobił osobna warstę z:
-szlakami rowerowymi
-szlakami turystycznymi zwyklymi
-szlakami turystycznymi specjalnymi
+jeszcze jakie tam są (konne itp)

Pozdro

I żeby jeszcze te rendery można było zabrać ze sobą na urządzeniach mobilnych!
Bo jeździć rowerem po lesie z wydrukowaną mapą z OSM z naniesionymi szlakami to nie tak :slight_smile: Jest to możliwe?

Wiele aplikacji korzysta on line z openstreetmap.org (sciaga tiles) jesli ta aplikacja bedzie kafelki sciagala z serwera z renderingiem pbabika, to nie widze problemu.

Można też porobić kafelki dla TrekBuddy, jak to robi firma Compass (i zdziera za swoje produkty niemiłosiernie, 4 razy tyle co za mapę papierową) - to praktyczniejsze rozwiązanie do lasu, przynajmniej przy polskim mobilnym internecie.
A co do nazwy szlaku to:

Pozostaje pozbyć się atrybutów “colour” i “route” z dróg, oraz nazw typu “zielony szlak” z bazy.

A dasz radę zdradzić trochę tajemnicy jak to w mapniku robisz? :stuck_out_tongue: bo starałem sie kiedyś coś zrobić ale mialem problemy z relacjami :slight_smile:

Generuję nowy tag wg pomysłu Balroga (patrz wątek “Szlaki miejskie, górskie”), potem dla każdej kombinacji kolorów osobną sygnaturę złożoną z 1-4 linii, które rozdzielam parametrem stroke-offset. Standardowy mapnik może nie obsługiwać tego parametru, jest odpowiedni patch - łatwo go znaleźć przy pomocy google. A relacje (importowane przez osm2pgsql jako zwykłe linie, więc mało użyteczne) służą wyłącznie do etykietowania nazw.

A ma ktoś pomysł jak cos takiego napisać w mapCSS?:stuck_out_tongue:

Odgrzewam kotleta :slight_smile:

Odkryłem ostatnio, że serwisy Traseo.pl i Trail.pl używają OSM jako podkładu. Właściwie jednego z podkładów, za to domyślnego. Może by tak spróbować współpracy z nimi? Bądź co bądż dysponują tym, czego OSM potrzebuje najbardziej, by stać się użyteczne w turystyce: całą masą danych. W postaci świeżych, opisanych śladów GPS. Marzenie po prostu. Korzyści byłyby obustronne, bo i podkład by się znacznie poprawił, i ich serwis przyjemniej by się oglądało.

Co zaś się tyczy renderingu. Styl właściwie gotowy leży u mnie na dysku, męczę się jednak z zrobieniem kafelków w UTM. Trzeba by jakoś generate_tiles.py przerobić… A prędzej dam się ogolić na łysą pałę, niż zastosuję “spherical mercator” (a fuj!).

Kiedyś bawiłem się osmarenderem, żeby wyrenderować podkład z podświetleniem danych z UMP, więc mogę się pobawić (kawałek kodu wrzuciłem nawet na forum, rendering zoom 12+).
Tematu nie śledziłem, więc nie wiem, co trzeba byłoby zrobić :slight_smile:

Mam plik XML definiujący reguły renderowania dla mapnika, i mogę za pomocą nik2img wygenerować pojedynczy raster o zadanym zasięgu i wielkości. Teraz chodzi o to, żeby zrobić z tego zbiór kafli, który:

  • będzie zgodny ze specyfikacją TMS, co by go łatwo w OpenLayers odczytać,
  • będzie w odwzorowaniu UTM (lub innym Gaussa-Krugera).
    Standardowo do robienia kafli z mapnika używa się skryptu generate_tiles.py. Problem z nim jest taki, że ma wpisane na sztywno formuły odwzorowawcze dla syfical mercator. Wpisanie tego samego dla G-K byłoby zadaniem dość karkołomnym - zainteresowani mogą obejrzeć równania na wikipedii :slight_smile: Może trzeba by się odwołać do pyproj? Albo najlepiej - zupełnie zrezygnować ze współrzędnych geograficznych i zrobić przeliczenie ze współrzędnych płaskich na piksele, co już powinno być prostsze?

Nie wiem, czemu, ale przy poprzednim poście przeoczyłem sedno problemu, które nazywa się UTM…
Przeróbka generate_tiles.py z użyciem pyproj wygląda na prostą. Przejrzałem generate_tiles.py i wydaje mi się, że da się zrobić.
Jednak nie wstrzymuj tchu, przez najbliższy tydzień raczej nie znajdę wystarczającej ilości czasu :slight_smile:

Szczególnie ten drugi serwis ma szlaki fajnie rozwiązane. Warto byłoby jednak napisać do nich z czymś konkretnym. Na przykład, my udostępniamy nasze nowe kafelki ze szlakami, a Wy nam dajecie ślady i sponsoring za utrzymanie serwera do generowania mapy.

Na dole pisze u nich: “Wspierają nas: PTTK, UMP”. Więc nie wiem czy chcą współpracować z nami. I jeśli chodzi o serwer to akurat uważam, że powinniśmy się my tym zająć.

Więcej wiary. Myślę, że OSM jest silniejsze od PTTK i UMP :wink: Tak na poważnie to nie zaszkodzi tam napisać, ale tak jak pisałem fajnie mieć jakiś z nimi układ.

Ja też tak uważam, natomiast chodziło mi bardziej o partycjonowanie w jego kosztach lub dotacje na Stowarzyszenie.

Jeszcze jedna sprawa, na ich stronie nigdzie nie widzę linku do OSM. Jesli ktos chce do nich pisac to proponuje o tym wspomnieć.

TRAIL.PL jest na pewno zainteresowany współpracą, szczególnie, że jego celem nadrzędnym jest stworzenie naprawdę kompletnej bazy polskich szlaków, a tego sami nie zrobimy. Uważam, że wsparcie i współpraca z UMP czy PTTK w niczym nie koliduje z innymi otwartymi projektami.

Napiszcie więcej o sprawie linku do OSM, podejrzewam że coś przeoczyliśmy w czytaniu licencji :slight_smile:

Chętnie tutaj o tym porozmawiam, ale szczegóły pewnie najlepiej ustalić mailowo lub telefonicznie.