Import danych z http://ump.waw.pl/

Oj mówie w sensie, że mamy binga, a malo ludzi dodaje tam gdzie on jest. Myślę, że lepiej teraz robić z binga, a z czasem mniej roboty bedzie z geoportalem.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba dobrze rozumuję, że osoba, która dokonała kiedyś importu z UMP, nie może teraz zaakceptować nowej licencji (przynajmniej bez usunięcia wszystkich swoich danych zaimportowanych)?
Pamiętajmy, że z UMP nie była tylko geometria kopiowana ale również nazwy, których z binga nie wyczytamy. Usunięcie tagu source bez usunięcia name i ewentualnych innych (highway?) będzie nie fair.
Co więcej z UMP były importowane obszary, które z reguły nie były na yahoo czy obecnie bingu - małe miasteczka.

Tak

Powinny zostać zwłaszcza jeśli edytujący nie zna danego terenu i polega jedynie na danych z UMP. Jeśli już wymieniałem jakieś dane to starałem się aby żaden z węzłów nie pochodził z UMP (jeśli węzeł drogi został przesunięty np do śladu gps usuwałem UMP jako źródło). Co do dróg bez nazwy sprawa jest prostsza - przeciągam np do Binga węzły, dodaje dodatkowe, usuwam zbędne, sprawdzam typ drogi (czasami nawet polne słabo widoczne drogi z UMP są oznaczone jako residential) i ustawiam źródło na zgodne ze stanem faktycznym.

Może warto podzielić source na różne kategorie, tak w razie czego. Np. jeśli zmieniliśmy przebieg, ale nazwa jest z UMP to wpisać np.
ump:tag=name;tag=highway itp. Potem jeśli przyjdzie co do czego i bedziemy musieli usunac dane to usunie się tylko odpowiednie tagi bez usuwania samego way

To chyba nie potrzebne, bo jeśli mamy swoją geometrie to albo z binga albo z GPXa, w pierwszym przypadku zapewne nie byłoby problemu z wysłaniem mapowicza(ów) tam (obszary zurbanizowane), a w drugim mapowicz już był i miejmy nadzieję, że zanotował nazwę ulicy.

Zastanawiam się czy nie przydałby się krótki opis na wiki jak odUMPować okolice.

Polecam połączyć poprawianie błędów na mapie z odUMPowieniem - większość błędów pojawiających się w KeepRight to niepołączone drogi z importów UMP :slight_smile:

Popieram pomysł mapowania w rejonach gdzie OSM i UMP mają duże braki.
Najprościej byłoby do pierwszego etapu mapowania użyć Binga. Przy pomocy http://ant.dev.openstreetmap.org/bingimageanalyzer/ proponuję w wybrać obszar gdzie jest “zielono”, a w OSM i UMP biało :slight_smile:

Swego czasu przy pomocy binga zmapowałem Ożarów Mazowiecki http://www.openstreetmap.org/?lat=52.21464&lon=20.79122&zoom=15&layers=M i Nieporęt http://www.openstreetmap.org/?lat=52.4198&lon=21.0116&zoom=14&layers=M (tutaj też drogi gruntowe w lasach dało się łatwo nanieść). Z tym, że w obu miejscowościach byłem kilka razy więc doszła moja znajomość terenu.
Uważam, że zostawienie mapy na takim etapie (prawie bez POI i bez nazw ulic), wygląda dużo przyjaźniej dla początkujących. Akurat POI i nazwy daję się jakoś przyjemnie dodawać w Potlach, czego nie można powiedzieć o rysowaniu dróg i obszarów. To byłby pierwszy etap. Drugi etap to mapping party i nanoszenie całej reszty informacji.

Warto byłoby zrobić zrzuty z mapnika na przykład co 1 dzień i zrobić z tego później animację, która na pewno dobrze by wyglądała na stronie OSM PL i wszelkich prezentacjach.

ma ktoś patent na to, jak kalibrować sobie zdjęcia z binga? Czasem nie da się przymierzyć do już zmapowanych dróg czy tracków GPS - a geoportal za często się sypie, żeby go używać do kalibracji.

No i czy ktoś się nie orientuje jakie są scenariusze pełnego wdrożenia OBDL? Może się okazać, że przyjdzie moment kiedy z OSM wylecą wszelkie dane niespełniające licencji - opierając się na UMP zostaniemy z ręką w nocniku :frowning:

Szukam takiego miejsca, gzie jest mnóstwo dobrych sladów gps: zazwyczaj slimacznica autostrady sie dobrze nadaje i wtedy prezsuwam od reki. Skoro juz raz to zrobie, zostawiam sobbie punkt kontrolny by móc to na nowo dobrze ustawic. W Toruniu to np. polnocno zachodni naroznik hotelu Bulwar (dziala do obszaru Rubinkowo III a dalej juz jest przeskok w mapie i trzeba kalibrowac na nowo.
Jet jakis obszar konkretny który Cie interesuje?

Pytam ogólnie, mapy bing są przesunięte także osiowo więc nawet 1-2km od punktu kalibracji już jest ponownie problem - nie musi być nawet inny kwadrat.

Zgadza się, ale uzwględniając wszelkie źródła wykorzystane do końcowego efektu mielibyśmy bardzo długie “source=", albo bardzie wiele "source:=*”. Dlatego IMHO, nie ma co dodawać source do poszczególnych elementów, ale do całego commita. W bazie zostanie, w historii (jak i wcześniej usunięte ‘source=’ z innych źródeł), IMHO wystarczy.

Inna sprawa że sam czasem zapomnę to ‘source=…’ dodać, albo commitnąć zmiany zanim za inne źródło się wezmę…

Nie zgadzam się z opisywaniem tylko w changesecie, np. trudno potem wyszukać wszystkie obiekty z UMP, podczas edycji od razu wiadomo skąd jest dana informacja. Poza tym source to na logikę właściwość danego obiektu a nie changesetu.

A co o znaczy „obiekt z UMP"? Czy droga, która z UMP została zaimportowana bez nazwy a potem ktoś w OSM dodał nazwę jest wciąż „z UMP"? A w drugą stronę (nazwa i typ drogi z UMP, ale przebieg ktoś poprawił według śladu, albo z Bing)?

Import z UMP to to wszystko i w takiej postaci w jakiej zostało zaimportowane – czyli konkretny changeset. Kolejne zmiany mogą pochodzić z innych źródeł i się wzajemnie uzupełniać. Trudno to sprowadzić tylko do dodania/usunięcia ‘source=UMP’. I tak ostatecznie trzeba sprawdzić kiedy, kto daną zmianę wprowadził i z jakiego źródła – wszystko sprowadza się do konkretnego changeseta i wystarczy, że tam będą informacje.

Z drugiej strony… w przypadku UMP tag ‘source=UMP’ może być traktowany jako ‘note=Imported from UMP, review required’…

Jak dla mnie to najlepszym wyjściem jest całkowite pozbycie się z OSM danych UMP - fakt, że w wielu miejscach stanowią one większość, ale kilka zorganizowanych akcji typu usunięcie danych z jakiegoś regionu i odrysowanie ich z Binga w ciągu paru dni nie byłoby problemem. Zwłaszcza, że znaczna większość tych danych to sama geometria dróg, bez nazw. Skończą się przepychanki jacy to jesteśmy źli i kradniemy dane.

Nadal jestem zwolennikiem spotkania na szczycie i omówienia tematu, tym bardziej ze niby czemu UMP nie ma brac danych od nas. Co do przyszlosci jestesmy w technicznie lepszej sytuacji, jesli chodzi o chwile obecna ich informacje pokrywaja wiekszosc kraju. Spedzilem duzo czasu na wycinkowej ocenie jakosci UMP na terenie kraju: W sytuacji gdy zdarzaja sie obszary gdzie odchylki od stanu rzeczywistego siegaja ponad 100m nalezy sie dziwic, ze nawigacja w ogóle w niektórych miejscach te dane lapie. Nie wiemy, w jaki sposób odbywa sie de facto zbieranie nazw ulic przez UMP. Jesli chcemy byc czysci, musielibysmy wiedziec, ze takze tam nie bylo odpisywania nazw ulic z planów miasta plus czesciowe sprawdzanie na miejscu.

Usuniecie danych z UMP w tej chwili troche by nabruzdzilo: od dawna poprawiam geometrie ulic z UMP na podstawie Bing nie zmieniajac czesto source. Zarzucanie sobie nawzajem róznosci jest dowodem na kompleksy. Lepiej wspólnie usiasc przy jednym stole i poszukac rozwiazania. BYc moze powinnismy to z “zarzadem” zrobic? - Oczywiscie jesli koledzy z projektu UMP beda mieli na to ochote…

Jednak było dużo edycji na danych UMP po imporcie o tagi source nie zostały zmodyfikowane. Na przykład moim zdaniem okolice Pruszkowa są dużo lepsze w OSM niż w UMP pomimo tego, że zostały na początku zaimportowane z UMP, a większości tagów source ja nie usuwałem. Szkoda byłoby to teraz tracić.

Pracochłonny, ale może wartościowy byłby taki tryb mapy, który pokazywałby dane z UMP nie zmodyfikowane od czasu importu. Jako, że w tagu source zapisana jest data importu można byłoby (nie jestem techniczny, więc wydaje mi się, że się da :slight_smile: ) wyświetlać tylko te dane, których data modyfikacji w OSM == data z source.
Na tej podstawie można byłoby robić akcję usuwania danych UMP z OSM połączoną z ich przerysowywaniem np z Bing.
Co do reszty danych z UMP, nad tych chyba należałoby przeprowadzić poważne negocjację z UMP.

I jeszcze mała uwaga - z moich obserwacji wynika, że na terenach wiejskich UMP było nierzadko przerysowywane z jakiś zdjęć satelitarnych. Np. wszędzie są takie same przesunięcia dróg względem dobrze skalibrowanych map czy zdjęć lotniczych. Usunięcie i zrobienie tego z Binga poprawiłoby jakość danych - i nie mówię tu o przesunięciach (Bing ma z tym duże problemy jak wiadomo) ale np. łukach dróg czy skrzyżowaniach które zupełnie inaczej wyglądają na mapie a inaczej na zdjęciach (zbyt duże uproszczenia przy odrysowywaniu).

Nie mówię już o nie zawsze dobranych tagach przy konwersji do OSM - gdzieś znalazłem bardzo duży obszar, gdzie asfaltówki pomiędzy wsiami były otagowane jako highway=living_street :slight_smile:

Jeśli wykorzystujemy jakąkolwiek informację z UMP (geometrie, name), to tag source powinien pozostać, nawet jeśli potem ten obiekt byłby modyfikowany, jest to tzw. praca pochodna. Widocznie autor modyfikacji godził się z licencją (UMP) i nie miał wszystkich swoich danych, aby tag source usunąć. Stąd ciągle ten obiekt podlega pod ich licencje. Teoretycznie można by oddzielnie traktować tutaj geometrie i tagi również, propozycja różnicowania tagu source już była, mój komentarz do tego również.

Jeśli zastanawiamy się nad zastąpieniem danych z UMP naszymi to oznacza to de facto, albo wyprawę mappera(ów) w daną okolice (bardzo pracochłonne), albo uzyskanie zgody autora(ów) UMP na danym terenie na zmianę licencji (często małe miasta robiła w UMP jedna osoba).

Ok, poprawialem dzis informacje z UMP na podstawie Bing: nie bylo tam ani nazw dróg ani tez klasyfikacji (Mazury).
Tak wiec wcale nie trzeba wyprawy mapperów w dana okolice. Kasuje tam UMP, kto ma pretensje prosze o spotkanie przed sadem.

W tym przypadku ok (aczkolwiek zawsze mogliby się przyczepić, że powinniśmy najpierw wykasować obiekty i narysować je od nowa), natomiast największym naszym problemem będą najprawdopodobniej nazwy ulic (jeśli jest bing) i całe miasteczka (bez binga).