Tak zwróciłem uwagę na obecny “Project of The Month”… i napisałem maila do UM Wrocławia
w sprawie wykorzystania danych z nowej mapy Wrocławia.
Dane można wykorzystać… mogę więc bez większych problemów zaimportować
wszystkie budynki zamieszczone na obecnej nowej mapie.
Dane są aktualne i dokładne… dane są wektorowe i można skonwertować do OSM.
Z tego co wstępnie patrzyłem, to różnica położenia względem tego co znajduje się
już w OSM (głównie rysowane przeze mnie z map rastrowych) nie przekracza 1-2 metrów.
Byłą by także możliwość zaimportowania innych danych… szczególnie punktów adresowych,
których nie ma za wiele na terenie Wrocławia.
Co o tym sądzicie?
Ja się bym tym bardzo chętnie zajął…
Super, dzialaj :O)
Sa tam takze do zdobycia atrybuty dotyczace uzytkowania, ilosci pieter itd? Na pierwszy rzut oka tego nie zauwazylem…
Co jest istotne: Wazne jest wiedziec, ze geodeta jest placony za kazdy zmierzony punkt. Doprowadza to do sytuacji w której budynki maja zbyteczne punkty:
W ramach rzutu jednego budynku osobno rysowane tam sa wszystkie jego fragmenty, które maja inna wysokosc. OSM tego jeszcze na razie nie robi, jakkolwiek na przyszlosc na pewno warto.
Nie jestem pewien, jaka jest jakosc obrysów terenów zielonych.
Mapa ma natomiast cos, co w przyszlosci moim zdaniem OSM miec powinno: Obrys brzegów ulic. W OSM rysujemy na razie jedynie osie ulic nie rysujac ich faktycznej geometrii, bo jest to zadanie mozliwe do wykonania tylko wtedy, gdy dysponuje sie aktualnymi zdjeciami lotniczymi wysokiej jakosci.
Marek
Tutaj akurat myślę, że w pierwszej kolejności należy zacząć wpisywać szerokość drogi do danych atrybutowych (i umożliwić ich odczytanie w jakiś bardziej sprytny sposób, niż kliknięcie w “Edit”). Dzięki temu kierowca np. ciężarówki dostanie od razu jednoznaczną informację o szerokości drogi.
Zdecydowaną większość tagów jednak wcześniej przeniosłem do punktów. (sklepy, supermarkety, budynki szkół, itp…).
Akurat dla akademików nazwy usunąłem… nie wiedziałem jakiego taga użyć by zaznaczyć, że to akademik… a nie chciałem dawać pustego węzła tylko z nazwą… trzeba to na nowo dodać niestety…
import danych potrwa jeszcze… z kilka dni… trochu powoli to idzie…
Mozna zawsze uzyc dokladnie tych samych tagow co dla budynku choc poprawniej byloby usuwac rzeczy dopiero w tym samym changesecie, w ktorym wklada sie nowe na ich miejsce. (Polecam tez http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import)
Ogladam wlasnie centrum wokól starego rynku. Widac ze ulice nie pasuja teraz do budynkow i trzeba recznie modyfikowac, zwlaszcza tam, gdzie osie ulic przechodza przez powierzchnie budynków.
Szkoda również, że zniknęły punkty adresowe - ich naniesienie kosztowało trochę wysiłku w terenie. Czekam niecierpliwie na info czy będą zaimportowane z mapy UM.
Jacek
wszystkie punkty adresowe też dla całego Wrocławia też zaimportuję… potrzebuję trochę czasu… synek mi się narodził kilka dni temu i tak jakoś… sami wiecie jak to jest
Wszystkie punkty adresowe zostały dodane.
Możliwe, że addr:street może się różnić w niektórych przypadkach od ulicy do której przynależy, bo dane brałem z TERYTu a nie z OSM (oczywiście skróty typu : św. bł… są rozwinięte). Jeśli jest jakiś błąd w TERYT lub OSM, to będzie inaczej…
Dodatkowo są dodane kody pocztowe… choć zdarzają się w ich bazie błędy… kilka poprawiłem, te które na pierwszy rzut oka były błędne (np 51-2** po dwóch przeciwnych stronach miasta), ale nie gwarantuję za wszystkie…