Urzędy pocztowe

Kilka dni temu robiłem porządek z urzędami pocztowymi w mojej okolicy posługując się wyszukiwarką na stronie poczty http://www.poczta-polska.pl/mapapp/
Dzisiaj dopiero zobaczyłem na dole powyższej strony linki do bazy wszystkich placówek w xml lub csv: http://www.poczta-polska.pl/mapapp/pliki.php?t=xml http://www.poczta-polska.pl/mapapp/pliki.php?t=csv

Może zrobić import tych placówek do OSM? Niestety wiązałoby się to ze zdublowaniem już tych istniejących, ale z tego co sprawdzałem to Tagwatch pokazuje dla Polski 875 razy użycie tagu amenity=post_office. Natomiast w plikach od Poczty jest tego 8300 placówki.

Praktycznie:
W pliku placówki podzielone są na UP - urząd pocztowy; FUP - filia urzędu pocztowego; AP - agencja pocztowa. Ja wszystkie oznaczałbym jako post_office.
Są tam też godziny otwarcia, jednak sporo wysiłku kosztowałaby konwersja tego tekstu to tagu opening_hours, więc proponowałbym dodanie ich jako tag fixme:opening_hours

Jeśli większość byłaby za takim importem to ja niestety posiadam za małe umiejętności, żeby taki skrypt do importu napisać :wink:

Przerobienie tego na OSMowy XML nie jest problemem, najpierw trzeba by było mieć zgodę od PP na import.

Moze udaloby sie uzyskac taka zgode i przy okazji zapytac webmastera tej strony, czy nie chce zmienic mapy na OSM.

Na pewno warto zaimportowac bez duplikatow. Wysilek zwiazany z zaprogramowaniem unikania duplikatow i konwersji opening_hours to nic w porownaniu z recznym poprawieniem tego w 8300 wezlach.

No to chyba lepiej usunąć to, co mamy obecnie, o ile współrzędne PP są w miarę poprawne. Więcej informacji w tagach niż oni na pewno nie mamy.

Od nadmiaru głowa nie boli.
Ja bym zostawił, chociażby z tego względu, że te dane ze strony PP wyglądają mi na mało dokładne - sprawdziłem w swojej okolicy i dokładność jest circa 100m.

Z tego co sam patrzyłem to na współrzędne są dosyć dokładne z poprawką na to, że raczej wskazują krawędź ulicy jeśli urząd pocztowy znajduje się głębiej, ale i tak warto zaimportować.

Co do napisania do PP to mogę to zrobić, chyba że woli ktoś z jakiegoś bardziej oficjalnego adresu @

Te dane są mało dokładne jeśli chodzi o małe miejscowości. Np u mnie jest przesunięcie z jakieś 350 m. (Umiejscowione chyba przy nazwie miejscowości) W miastach jest lepiej ale też nie zbyt dokładnie.

Dla informacji: Jestem w trakcie pisania plugina do JOSM ulatwiajacego dokonywanie takich importow (a przede wszystkim ich scalanie z aktualnymi danymi). Scalal by on dane z jednej warstwy JOSM (np. z przekonwertowanymi danymi UP) z warstwa sciagnieta bezposrednio z OSM. Jesli w zdefiniowanym promieniu w OSM jest juz obiekt o podobnych wlasciwosciach, uzytkownik musialby sam zdecydowac co z tym zrobic (zaimportowac nowy objekt do OSM/przekopiowac niektore tagi z warstwy z nowymi danymi do obiektu bedacego juz w osm / przesunac ktorys z obiektow na postawie zdjec z np. BINGa). Jesli w zdefiniowanym promieniu bylo by brak podobnego obiektu - zostal by on dodany bez pytania uzytkownika. Zaczalem go pisac z mysla o imporcie danych stacji benzynowych w Polsce (o zgode jeszcze nie pytalem).

Niestety jest to jeszcze w bardzo wczesnym stadium i dzialajaca wersja bedzie pewnie nie wczesniej niz za kilka tygodni :frowning:

Trzymamy kciuki - taki plugin bardzo może się przydać :slight_smile:
Sam posiadam jeszcze niewgraną paczkę ze stacjami BP, którą dostałem dawno temu od UMP, więc może byłaby okazja by ją wgrać :slight_smile:

Shell ma też gotowe pliki do importu, wystarczy skonwertować.

pisałem jakiś czas temu do PP w sprawie importu tych danych… nie chcieli się zgodzić z powodu braku możliwości kontroli nad wprowadzonymi danymi.
Mówiąc inaczej: ponieważ każdy może edytować te dane, ktoś “złośliwie” może wprowadzać ich potencjalnego klienta w błąd ustawiając np inne godziny otwarcia niż
są w rzeczywistości.

Mniej więcej taki było wtedy tłumaczenie ludzi z PP. Ale może zmienili ostatnio zdanie i można ponownie się ich spytać :slight_smile:

To juz sie zwrócimy do nich jako stowarzyszenie informujac ze ono… bedzie kontrolowac te dane.

Gdzieniegdzie sa one juz zmapowane jako budynek, a to jest dokladniejsza informacja niz to co ma PP.

Skoro w malych miejscowosciach sa niedokladne (przy centrum) a w duzych przy ulicy to raczej napewno zostaly automatem skonwertowane z adresow. Oczywiscie to tez lepsze niz nic, tam gdzie nie mamy danych.