Świetna sprawa, tym bardziej teraz kiedy popularne serwisy jak openmtbmap czy garmin.na1400.info przeżywają problemy związane z popularnością.
Moje uwagi związane są ze sposobem wykorzystania mojego garmina:
Dobrze byłoby uwzględniać tracktype dla dróg typu track, oraz trail_visibility dla path.
Dla waterway drain jest grubszy od stream (z tym, że raczej grubość stream jest ok, a należałoby "odchudzić drain).
Inne problemy:
landuse=reservoir nie jest renderowany
w przypadku, gdy mam obszar otagowany jako building=yes i amenity=school to nie renderuje go jako budynku
Czy te węzły na środku dróg z nazwą ulicy i miejscowością są konieczne? I pytanie przy okazji, w jaki sposób jest generowana miejscowość do której należy ulica? W mojej okolicy to przyporządkowanie wypada kiepsko, czy dodanie tagów is_in do dróg poprawi tą kwestię?
Dzięki za info, przyjrzę się tym błędom. Co do węzłów z nazwą ulicy i przypisania ulic do miejscowości - to jest to dosyć kiepska proteza wynikająca z faktu, iż mkgmap nie obsługuje indeksów MDR używanych do wyszukiwania ulic. Obecnie zamiast tego dodaje POI z nazwami ulic i po tym można wyszukiwać. W ciągu ostatnich paru dni developerzy mkgmap mieli jakieś spore sukcesy z MDR i miejmy nadzieję, że niedługo już wszystko będzie wyglądać normalnie :).
Dla mnie duża poprawa. Podoba mi się bardziej niż UMP, ale to jeszcze przed weryfikacją w terenie Gratulacje!
Kilka rzeczy jeszcze w Mapsource znalazłem:
building=yes shop=mall Taka kombinacja nie jest renderowana jako budynek.
wszelkie mapy, plany miast (information=map) lądują do kategorii “usługi samochodowe”
dla mnie przydałoby się renderować jeszcze historic=monument, historic=wayside_cross, historic=wayside_shrine, ale może powinien powstać oddzielny styl mapy turystycznej…
nie jest renderowany leisure=nature_reserve, co prawda odchodzi się od takiego tagowania na rzecz boundary, ale dużo obiekt jest tak oznaczonych w Polsce.
zastanowiłbym się czy nie renderować jednokierunkowości, coś takie widziałem na openmtbmap
tłumaczenia, ale tego nawet nie zgłaszam na tym etapie
Test w terenie OSMapy-20022011V1.1 na Garmin Edge 705. Wyznaczanie trasy w odbiorniku w trybie Rower - unikanie głównych ulic.
Mapa jest czytelna, problem tradycyjnie pojawia się przy pomniejszeniach widoku, ale nie spotkałem jeszcze mapy, która by sobie z tym radziła na moim garminie.
Uwagi do wyświetlania:
railway=abandoned jest rysowane tak samo jak zwykła linia kolejowa, moim zdaniem nie powinno tak być, bardziej powinno to przypominać drogę gruntową w przeciwieństwie do railway=disused, tutaj są tory więc nie ma problemu
nazwy ulic są sklejane z tagów ref i name. Wg mnie dla dróg od tertiary i niżej nie ma to sensu
Na moim urządzeniu lasy są błękitne zamiast zielonych, proponowałbym zmienić trochę odcień i może będzie lepiej.
Uwaga do nawigacji:
Dwukrotnie Garmin wymyślił drogę dla roweru po highway=construction i potraktował ją jako ścieżkę.
Generalnie mapa sprawdziła się bardzo dobrze i zagości u mnie jako bazowa na dłużej. Brakuje mi kilku rzeczy specyficznych dla roweru, ale musiałby powstać chyba oddzielny styl (np renderowanie surface=unpaved oraz tracktype i trail-visibility).
Jeśli chodzi o ślady dawnych linii kolejowych to mam odmienne zdanie - jeśli będą wyglądały podobnie do ścieżki lub drogi gruntowej to mogą łatwo zmylić użytkownika i wpuścić go - całkiem dosłownie - w maliny. W końcu niewiele starotorzy zostało przekształconych w drogi lub ścieżki i nadaje się do pokonania pieszo lub rowerem.
Masz rację, ale w tej chwili ślady dawnych linii są oznaczone dokładnie tak samo jak zwykłe linie kolejowe. W rezultacie jak jechałem drogą asfaltową to OSMapy zaraz powinien mieć przejazd kolejowy, a w rzeczywistości przecinałem starą linię kolejową i przejazdu tam już dawno nie ma. Może to mylić użytkowników i mogą to zgłaszać jako błąd.
Znam ten problem - wcześniej było renderowanie takich torów jako track, ale:
a) W miastach były tak renderowane nieużywane linie tramwajowe, oznaczone jako railway=abandoned - track był renderowany na drodze miejskiej
b) Często w rzeczywistości tak oznaczone tory dalej istnieją - rowerem da się jakoś po podkładach przejechać, samochodem już nie. Z drugiej strony jeżeli zostały zdemontowane i robią za drogę to już na poziomie OSM powinny być oznaczone jako track/path czy cokolwiek. Z trzeciej - abandoned czy disused jest stosowane nierzadko zamiennie (niezależnie co piszą w wiki) więc na tych różnicach polegać za bardzo nie można.
Muszę się dokładnie przyjrzeć, czy Garmin ma typ danych choćby zbliżony do dróg opuszczonych, ale na 99% nie ;(
Zobaczę też co da się zdziałać w sprawie tracktype - jednak konwersja OSM → Garmin to niekończący się festiwal kompromisów
wyłączono wyświetlanie numerów dróg dla dróg powiatowych i niższych klasą
POI z informacją turystyczną przeniesione z kategorii ‘usługi samochodowe’ do ‘Inne → Informacja’
opuszczone tory są renderowane jako osobny typ dróg (kolor czerwony)
dodano kilka nowych ikon POI
dodano renderowanie przydrożnych krzyży jako POI
zapraszam do zgłaszania kolejnych uwag
domyślnie w mkgmap highway=construction jest zamieniane na highway=path - nie wiem czy to zostawić czy usunąć. Zapomniałem też o zmianie koloru lasów - będzie w przyszłym tygodniu
Ja osobiście bym był za usunięciem. Z tym, że są to moje doświadczenia na podstawie mojej okolicy, gdzie trwa budowa autostrady A2 i dużo mam takich dróg “w budowie”.
Nie wiem jakie są doświadczenia innych użytkowników, ale jeśli masz taką możliwość to wyświetlanie wszystkich dróg rozpocząłbym o jeden poziom przybliżenia niżej (czyli bardziej dokładnie).
ścieżki rowerowe (cycleway) są renderowane jako droga serwisowa. W rezultacie na mapie mamy mylące dwie równoległe drogi wyglądające prawie tak samo. Jeśli jest jeszcze możliwość to rysowałbym je jako pojedyncza linia
Teraz nature_reserve zakrywa wszystko, co też jest niefajne. Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/98446041 Na mapie mamy cały rezerwat na zielono. Może w ogóle nie renderować nature_reserve?
Połączenie building = yes leisure = stadium sport = cycling nie jest renderowane jako budynek, ale tutaj może przyczyną jest błędny zestaw tagów dla tego obiektu. Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/84221864 . W poprzedniej wersji było dobrze.
Dzięki! Spróbuję to poprawić - jak się nie da nic konkretnego wymyślić przy nature_reserve to wyłączę renderowanie.
Niedługo wrzucę 1.4 z renderowaniem tras rowerowych - na razie trasa jest przedstawiana w formie niebieskich kropek. Jeżeli nie będzie innych propozycji to tak to zostawię.
Witam
W kwestii tras rowerowych i nie tylko … brakuje mi rozróżnienia niższych kategorii dróg. W tej chwili tak samo wygląda droga gminna, lokalna, serwisowa i rowerowa. Przydałoby się też rozróżnienie dróg gruntowych 1, 2, … stopnia (np. linia ciągła i kilka rodzajów linii przerywanej).
Ale ogólnie mapa jest naprawdę OK, chętnie wykorzystuję ją na rowerze.
Jako osoba korzystająca również z OSMapy na rowerze to dla mnie akurat ten brak rozróżnienia jest ok. Natomiast fajnie byłoby wyróżnić drogi nieutwardzone (surface różne od paved, asphalt, paving_stones i pewnie jeszcze kilku). Coś takiego istnieje w openmtbmap i velomap.
Jaką masz wersję MapSource? Do testów używam starocia 6.13 - po kliknięciu prawym klawiszem myszy, w “properties” mam klasyfikację jako “Museum/Historical”. Nigdzie nie widzę napisu “Morze”. W najnowszym BaseCamp też nic takiego nie ma.
//edit: na nowszym mapsource rzeczywiście takie kwiatki są - pojawia się to, gdy jest punkt POI nałożony na obszar. Podejrzewam, że jest to problem z samym mapsource.