Zdjecia lotnicze z Bing

Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.

Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.

Orientuje się ktoś może wg. jakich kryteriów Bing aktualizuje kolejne obszary ?

Rozmawialem kiedys z Dr. Johnem Curlanderem z Microsoftu - szef projektu 3D który mial powstac. Mßowil ze kryteria u nich w aktualizacji to:

  1. Atrakcyjnosc gospodarcza miejsca (sila nabywcza ludnosci)
  2. Liczba ludzi mieszkajacych na danym terenie (im wiecej, tym czestsza aktualizacja)
  3. Atrakcyjnosc turystyczna miejsca

Gdyby co, to mozemy do nich napisac jako juz zarejestrowana organizacja i przedstawic im nasze wlasne propozycje dot. aktualizacji w Polsce
Calkiem serio…

Hmm… tymczasem ze ścianą wschodnią jest w miarę OK, a Śląsk leży i kwiczy. Chyba dochodzi też zwykłe “widzimisię”.

To też jakieś kryterium ;), Gliwice się załapały.

Może by tak skontaktować się jako stowarzyszenie z Zumi, kto wie… No i liczymy na Geoportal…

Ja mysle, ze to ta atrakcyjnosc gospodarcza. W prawdzie na gospodarce nie znam sie ale dla wiekszosci komercyjnych uslug to jest podstawowe kryterium. Kiedy kupuje sie abonament na dane od TeleAtlasu, to gwarancja jakosci w umowie jest tez sformulowana w zaleznosci od atrakcyjnosci obszaru (“co najmniej 90% siatki drog w obszarach na tyle a tyle zindustrializowanych, co najmniej 50% w obszarach jakichs tam” itp).

Temu ma wlasnie zaradzic OSM przez crowdsourcing danych bez wzgledu na czynniki gospodarcze itp., a w wielu miejscach zaczyna sie juz crowdsourcing zdjec lotniczych. (Jesli sa chetni to opowiem o tym na spotkaniu)

Poza tym oprocz tych trzech kryteriow jest jeszcze bardzo duzy czynnik “przypadkowy” (czyli to gdzie akurat sa wykonywane przeloty i ktory dostawca ma dobra oferte) Wystarczy spojrzec na ksztalty tych obszarow w Bing albo Yahoo :slight_smile:

Co do wystapienia z prosba do Ms, to wydaje mi sie, ze duzo wieksze przebicie ma fundacja niz polskie stowarzyszenie i pewnie daloby sie wystapic jako fundacja nawet dzis. (W samej fundacji z reszta jest >= 4 osoby z Ms, w tym prezes zarzadu)

Prawda jest taka, że jeśli M$ sam nie weźmie się za dobre ortofotomapy - to za Chiny nie spopularyzuje Binga w Polsce. Konkurencja (Google, Zumi i naciągany geoportal.gov.pl) jest tu tak bardzo do przodu, że nawet dużo lepsza niż w Google mapa drogowa nie pomoże.

Dlatego zakladamy stowarzyszenie by miec porzadne ortofoto z GUGIK. Dla Microsoftu wazne sa przede wszystkim kraje gdzie mozna generowac zyski. I tak super, ze zdecydowali sie na taki krok.

sorry ze odkopuje ale skoro jest jest już organizacja to może być popchnąć temat.
ps: bardzo chętnie zobaczył bym na Bing Maps, Ostrów Wielkopolski i okolice

Mysle ze jako stowarzyszenie mamy wieksze szanse na wplyniecie na GUGiK niz na Bing Maps. Rozmawialem kiedys o tym z Markiem i Marek prosil zebym napisal w imieniu stowarzyszenia do Steve’a Coasta. Wprawdzie napisalem ale samemu wydawalo mi sie to bez sensu – mysle ze jestesmy przyzwyczajeni do zalatwiania spraw tak jak w polskich zacofanych urzedach. To tylko te urzedy w pierwszej kolejnosci patrza na to kto do nich pisze a w drugiej o co prosi, wszedzie indziej jest na odwrot. To kto pisze nikogo nie obchodzi, tylko to czy mowi z sensem. Oczywiscie tak powinno byc.

W kazdym razie niedlugo pozniej Steve sam zapytal publicznie jakie obszary na swiecie najbardziej potrzebuja nowych zdjec w Bing. No i oczywiscie zostal zalany prosbami mapowiczow ze stu kilkudziesieciu panstw. Wszystkie te prosby umiescil na stronie wiki:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bing/Priorities (jest tam tez Polska)

Domyslam sie, ze chodzilo mu o obiektywne opinie na temat tego w ktorych krajach potrzebne sa akurat w danym momencie zdjecia do mapowania ze wzgledu na problemy polityczne czy naturalne kataklizmy, a dostal liste praktycznie wszystkich miejsc gdzie Bing nie ma pokrycia, ktora przeciez moglby sobie wygenerowac sam.

Jeszcze dodam, ze na tegorocznym State Of The Map EU byl szef projektu zdjec lotniczych w Bing Maps. To co mowil potwierdza, ze pokrycie zdjeciami jest mocno przypadkowe, decyzje microsoftu nie maja na nie az takiego duzego wplywu. Mowil tez, ze Microsoft nie ma juz zamiaru wiecej kupowac zdjec lotniczych od dostawcow, od jakiegos czasu pracuja nad wlasnymi. Maja juz wlasna grupe ktora zajmuje sie wynajmowaniem samolotow, wlasny sprzet itd. Aktualnie pracuja nad pokryciem calej Europy Zachodniej i Stanow Zjednoczonych zdjeciami 30cm/px. Te obszary maja podzielone na kwadraty 100km x 100km na ktore maja zarezerwowane po jednym dniu latania, wiec w Polsce moze byc pokryty co najwyzej pas szerokosci kilkadziesieciu kilometrow przy niemieckiej granicy. Maja skonczyc w 2012, ten szef projektu powiedzial ze osobiscie chcialby zeby w nastepnej kolejnosci byla cala Afryka i stara sie swoich szefow przekonywac do tego pomyslu – fajny pomysl, ale nie wyglada zbyt obiecujaco dla Polski w Bingu.

Nie ma nagrania z jego sesji na stronie SOTM-EU, ale jest tam link do tego video: http://www.bing.com/videos/watch/video/bing-maps-global-ortho-project/1iipuq98u

Coś się jednak nowego ostatnio pokazało. Pas między linią Jawor, Legnica, Lubin a linią Środa Śląska, Wołów. Stan aktualności - zima 2010/2011.
http://binged.it/wVZ1iW

Rzeczywiście kawał kraju nam się pojawił! Oby tak dalej!
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.464&lon=16.478&zoom=9&layers=M&relation=1583230

Zacząłem aktualizowanie tą relację, ale jeszcze trochę zostało do zmiany.

Pojawilo sie tez wiecej miejscowosci.
Dzis zauwazylem np. Wielun i Zdunska-Wole ( woj Lódzkie).
Zdjecia sa kiepskiej jakosci, ale do korekty przebiegu ulic lub rysowania znanych ulic dla osób nie posiadajacych GPS w zupelnosci sie nadaja.

Chyba warto takze gdzie indziej posprawdzac, czy cos sie nagle nie pojawilo :slight_smile:

Faktycznie Wieluń! Żona się ucieszy :wink:

Wczoraj też obrysowałem do tej relacji 1583230 - kawał kraju na zachód od Poznania.

Wiedz, że coś się dzieje! :smiley:

edit:
Jest cały Zbiorrnik Wodny Jeziorsko! i w ogóle kupa łódzkiego.

Ale są też takie kwiatki : :confused:
http://binged.it/yKVnkD

Czy wy też zauważyliście że te nowe obszary są bardzo ładnie skalibrowane ? Robię podkład w JOSM istniejących dróg i wszędzie jest bardzo dokładnie.
ps: oczywiście żeby nie było tak kolorowo to obszar który mnie najbardziej interesuje nie załapał się o jakieś 20km :stuck_out_tongue: ktoś się orientuje czy to koniec update’ów na ten rok ?

Logika podpowiada, że przed Euro powinny się pojawić zdjęcia ze stadionami, na których będą rozgrywane mecze, także może latem coś się pojawi.

Obecne pokrycie Binga w relacji http://www.openstreetmap.org/?relation=1583230

Widzicie te nowe obszary w JOSM? Bo ja nie bardzo. Np. rejon Krynicy albo Tomaszowa Lubelskiego. Na bing.com/maps/ widać, w JOSM nie.

Może masz stare kafelki w cache?

Flushowanie cache’a nic nie zmienia. Wszystko zupdejtowane do najnowszych wersji i nadal nic. Czy ktoś widzi te mapy, czy tylko u mnie jest nie tak?