OpenStreetMap w przewodniku po Zabrzu

Byłem mile zaskoczony widząc OpenStreetMap jako podkład w elektronicznym przewodniku po Zabrzu (opracowanym dla UM):

http://www.przewodnik.um.zabrze.pl/

Zastanawiam się tylko, czy strona nie łamie zasad korzystania OSM, bo nigdzie nie widzę informacji o źródle danych ani o licencji. Nie wiem czy wstawka flashowa korzysta bezpośrednio serwerów OSM czy z własnego cache, ale brak jakiejkolwiek wzmianki o pochodzeniu mapy trochę mi się nie podoba.

Przy okazji Zabrze posiada swój własny GIS, w tym zdjęcia lotnicze 10cm (z 2008). Skoro w przewodniku prezentują kafelki OSM, może byliby chętni udostępnić nam swoje dane?
http://gis.um.zabrze.pl/umzabrze/open.jsp

Kafelków nie ciągną z OSM. Przynajmniej nie na żywo, bo teraz Mapnik inaczej renderuje ogródki działkowe.
Dane mogłyby być jeszcze z UMP, ale przyjrzałem się obu mapom i chyba jednak są od nas. Oczywiście informacja skąd pochodzą dane powinna się na mapie/stronie znaleźć. Można by coś wspólnie ugrać: UM pozwoli na zgranie swojego gis do OSM, a w zamian zyskają legalną mapę z masą danych :wink:
Tak btw to ‘winny’ będzie tutaj nie UM, a wykonawca projektu…

Dane to OSM (poznaję po szczegółach które sam narysowałem). Tyle że sprzed paru miesięcy.

Legalni to bedą i tak jak spełnią warunki licencji. Ale można spróbować do UM. Ktoś to trenował ? Wzór pisma ? Jak stoimy z formą prawną ?

Ja bym proponowal nie martwic sie forma prawna tylko napisac, ze zauwazylismy taka pomylke z ich strony i pragniemy tylko ich poinformowac na wypadek jesli mieliby chec to poprawic. Tu sa konkretne warunki wykorzystania OSM, a tu mozna znalesc kilka wybranych przykladow jak sie podaje informacje o zrodle, niestety wszystko po angielsku.

I przy okazji jesli ich dzial geodezji czy zagospodarowania przestrzennego moglby dac spolecznosci OSM pozwolenie na wykorzystanie jakichs danych wektorowych lub zdjec lotniczych to uwazamy ze w niedlugim czasie przelozyloby sie to na zysk dla projektu tak samo jak dla miasta Zabrze.