Koska alkuperäisessä topicissa mainitaan sana “polku”, heittäisin sekaan vielä highway=trail -tagin. Hyvin epävirallinen, ja vähän keskusteltu etenkin highway=path:iin verrattuna.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrail
Oma mielipiteeni on, että tuolle olisi kuitenkin tarvetta. On yksinkertaisesti hölmöä, jos mapnik renderöi pururadan ja viereisen perisuomalaisen 20cm metsäpolun samalla tavalla.
Periaatteessa saman voi melko helposti ilmaista path:n lisätageilla (visibility,width,surface, sac_scale jne). Ja renderöijän vastuullahan se on tämä tulkita. Mutta käytännössä, onko tässä mitään toivoa että lopputulos olisi hyvä? Minusta se puoli ei näytä kovin lupaavalta. Viime kädessä minusta olisi selkeämpää, jos merkittävät, normaalilta opaskartalta löytyvät polut olisivat =path ja sitten vain suunnistus/maastokartoissa näkyvät =trail.
Tuota on tagging-postituslistalla käsitelty, ja keskustelu on ollut jokseenkin yhtä hedelmällistä kuin path-soppakin. Mutta olen nyt muutaman polun lähimetsiin merkinnyt highway=trail. Mielipiteitä asiaan? En odottaisi, että mapnik rupeaa ihan heti tuota tukemaan, vaikka löytyisikin joukko ihmisiä, joiden mielestä tuo voisi olla järkevää.