Ajatus että “sininen merkki → =official” on yksittäisen käyttäjän Nop yritys luoda “vielä yksi, täsmällisesti määritelty arvo” vain siksi, että “designated -arvoa on käytetty väärin joissain paikoissa”.
Designation-tagin arvot olisi Suomessa jotakuinkin
- jalkakäytävä
- pyörätie
- yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä
- pyörätie ja jalkakäytävä rinnakkain
- ratsastustie jne.
ts. tieluokituksen “virallinen” nimi - tai mitä lähinnä kaavaviranomainen vastaisi tien tyypiksi. Esim. kaupunkialueilla pihojen halki tai välistä saattaa kaavassa mennä “yleiselle jalankululle varattu väylä” (tai-mikä-olikaan-sanamuoto), ts. designation=jalkakäytävä ja loput väylät ovat vain taloyhtiön omiin tarpeisiinsa rakentamia. Äkkisältään ei pystyisi sanomaan mikä on satunnaisen moottoriajoneuvokielto-väylän nimitys - sitä ei välttämättä ole tai se löytyy kaupungin liikennesuunnittelupäällikön pöytäkirjoista.
Liikennemerkkien vastaavuuksista eri maissa voi tehdä myöhemmin listoja, jos dataa kertyisi ehdotetussa muodossa: esim. traffic_sign=FI:421 . Harvempaa käyttäjää kiinnostavat kuitenkaan merkit, vaan niiden vaikutus - saa pyöräillä, saa kävellä jne.