Zdjecia lotnicze z Bing

Dlatego myślę że warto poczekać aż JOSM będzie obsługiwał Binga bo MS wymaga aby pojawiło się logo i informacje o prawach autorskich. Wtedy będzie można łatwiej przesuwać.

Przetestowalem Bing w Potlatch2 na terenie Torunia.
Jest faktycznie liniowe przesuniecie mapy Bing, wynikajace prawdopodobnie z bledu zaokraglenia przyblizonego wzoru uzywanego do georeferencjonowania zdjec.

Mapa pozwala jednak sprawdzac:

  • Prawidlowosc i modyfikowanie kierunku krótszych ulic
  • Rysowanie obrysów duzych, lub wolno stojacych budynków. W tym przypadku dobrze jest opracowac w calosci jeden obszar, na podstawie dobrze narysowanych skrzyzowan duzych ulic (slady gps) narysowac sobie wektor lub kilka o ktory nalezy przesunac wszystkie budynki i przeniesc sie z tym calym fragmentem do JOSM i tam dokonac przesuniecia.
    Troche uciazliwe, ale jest to spory postep.

A nie ma możliwości kadrowania w JOSM? np. przesuń wms o 10m w prawo :stuck_out_tongue:

Nie wiem czy jest, pewnie tak, ale co zrobic, gdy czesc juz jest narysowana, a uzupelniasz tylko pojedyncze punkty, budynki?

JOSM juz oficjalnie obsluguje Binga.

Jesli chodzi o przesuniecia, to normalna sprawa przy zdjeciach satelitarnych tej jakosci, Yahoo! w niektorych miastach tez mialo przesuniecie o kilkanascie lub kilkadziesiat metrow. Najlepiej poprzesuwac sobie w JOSMie tak, zeby zgadzalo sie ze sladami GPS zanim sie zacznie cokolwiek przerysowywac. Zamiast sladow GPS we Wroclawiu chyba mozecie do kalibracji uzywac zdjec urzedu miasta, ktore o ile wiem maja dokladnosc ponizej 1m.

Poza tym co najmniej dwie osoby pracuja nad roznymi rozwiazaniami, ktore pozwala edytorom automatycznie sciagac dane o kalibracji zdjec i brac je pod uwage, w tym tygodniu powinny byc juz dostepne. Oczywiscie informacje o przesunieciu bedzie trzeba dla kazdego miasta i dla kazdej warstwy (Bing, Y!, …) najpierw wgrac do OSM, bo dla kazdego miasta sa inne. W Warszawie widze ze przesuniecie jest tylko o 3-4m, ale w Jakucku w Rosji widzialem z 80m.

Nowy plugin o nazwie “imagery” jest juz dostepny, jest to na razie alpha. Ma laczyc mozliwosci wmsplugina, szybkosc slippymap i pare innych rzeczy. Obsluguje zdjecia Bing i kalibracje. Nie probowalem go jeszcze.

Zjecia potrafia byc niedokladnie sklejone. Znalazlem w Toruniu przesuniecie - tak na oko - 6 do 10m.
Tak wiec nadal najwazniejsze sa wielkokrotnie mierzone sciezki GPS

Zrobiłem orientacyjną mapkę pokrycia:

Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland_-_Bing_Map%27s_Aerial_Imagery_coverage.png

Brakuje obszarów zaznaczonych na czerwono.

Uzupełnione, dzięki. Przy okazji: może ktoś się wczytywał w tego PDFa Microsoftu? Czy jest obowiązek atrybucji Binga?

Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.

Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.

Orientuje się ktoś może wg. jakich kryteriów Bing aktualizuje kolejne obszary ?

Rozmawialem kiedys z Dr. Johnem Curlanderem z Microsoftu - szef projektu 3D który mial powstac. Mßowil ze kryteria u nich w aktualizacji to:

  1. Atrakcyjnosc gospodarcza miejsca (sila nabywcza ludnosci)
  2. Liczba ludzi mieszkajacych na danym terenie (im wiecej, tym czestsza aktualizacja)
  3. Atrakcyjnosc turystyczna miejsca

Gdyby co, to mozemy do nich napisac jako juz zarejestrowana organizacja i przedstawic im nasze wlasne propozycje dot. aktualizacji w Polsce
Calkiem serio…

Hmm… tymczasem ze ścianą wschodnią jest w miarę OK, a Śląsk leży i kwiczy. Chyba dochodzi też zwykłe “widzimisię”.

To też jakieś kryterium ;), Gliwice się załapały.

Może by tak skontaktować się jako stowarzyszenie z Zumi, kto wie… No i liczymy na Geoportal…

Ja mysle, ze to ta atrakcyjnosc gospodarcza. W prawdzie na gospodarce nie znam sie ale dla wiekszosci komercyjnych uslug to jest podstawowe kryterium. Kiedy kupuje sie abonament na dane od TeleAtlasu, to gwarancja jakosci w umowie jest tez sformulowana w zaleznosci od atrakcyjnosci obszaru (“co najmniej 90% siatki drog w obszarach na tyle a tyle zindustrializowanych, co najmniej 50% w obszarach jakichs tam” itp).

Temu ma wlasnie zaradzic OSM przez crowdsourcing danych bez wzgledu na czynniki gospodarcze itp., a w wielu miejscach zaczyna sie juz crowdsourcing zdjec lotniczych. (Jesli sa chetni to opowiem o tym na spotkaniu)

Poza tym oprocz tych trzech kryteriow jest jeszcze bardzo duzy czynnik “przypadkowy” (czyli to gdzie akurat sa wykonywane przeloty i ktory dostawca ma dobra oferte) Wystarczy spojrzec na ksztalty tych obszarow w Bing albo Yahoo :slight_smile:

Co do wystapienia z prosba do Ms, to wydaje mi sie, ze duzo wieksze przebicie ma fundacja niz polskie stowarzyszenie i pewnie daloby sie wystapic jako fundacja nawet dzis. (W samej fundacji z reszta jest >= 4 osoby z Ms, w tym prezes zarzadu)

Prawda jest taka, że jeśli M$ sam nie weźmie się za dobre ortofotomapy - to za Chiny nie spopularyzuje Binga w Polsce. Konkurencja (Google, Zumi i naciągany geoportal.gov.pl) jest tu tak bardzo do przodu, że nawet dużo lepsza niż w Google mapa drogowa nie pomoże.

Dlatego zakladamy stowarzyszenie by miec porzadne ortofoto z GUGIK. Dla Microsoftu wazne sa przede wszystkim kraje gdzie mozna generowac zyski. I tak super, ze zdecydowali sie na taki krok.

sorry ze odkopuje ale skoro jest jest już organizacja to może być popchnąć temat.
ps: bardzo chętnie zobaczył bym na Bing Maps, Ostrów Wielkopolski i okolice

Mysle ze jako stowarzyszenie mamy wieksze szanse na wplyniecie na GUGiK niz na Bing Maps. Rozmawialem kiedys o tym z Markiem i Marek prosil zebym napisal w imieniu stowarzyszenia do Steve’a Coasta. Wprawdzie napisalem ale samemu wydawalo mi sie to bez sensu – mysle ze jestesmy przyzwyczajeni do zalatwiania spraw tak jak w polskich zacofanych urzedach. To tylko te urzedy w pierwszej kolejnosci patrza na to kto do nich pisze a w drugiej o co prosi, wszedzie indziej jest na odwrot. To kto pisze nikogo nie obchodzi, tylko to czy mowi z sensem. Oczywiscie tak powinno byc.

W kazdym razie niedlugo pozniej Steve sam zapytal publicznie jakie obszary na swiecie najbardziej potrzebuja nowych zdjec w Bing. No i oczywiscie zostal zalany prosbami mapowiczow ze stu kilkudziesieciu panstw. Wszystkie te prosby umiescil na stronie wiki:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bing/Priorities (jest tam tez Polska)

Domyslam sie, ze chodzilo mu o obiektywne opinie na temat tego w ktorych krajach potrzebne sa akurat w danym momencie zdjecia do mapowania ze wzgledu na problemy polityczne czy naturalne kataklizmy, a dostal liste praktycznie wszystkich miejsc gdzie Bing nie ma pokrycia, ktora przeciez moglby sobie wygenerowac sam.