Zaplecze Stowarzyszenia

Przesuwamy się do przodu jeśli chodzi o stowarzyszenie, ale nadal nie mamy żadnego miejsca z którego można koordynować wszelkie akcje i kierować świeżych użytkowników. Sam kilka razy słyszałem, że po założeniu konta pozostaje się bez łatwej w przełknięciu pomocy. Dlatego właśnie uważam, że trzeba trochę odświeżyć polskie struktury OSM.

Na początek polska strona OSM. Łącząc rozwiązania z chilijskiej (layout) i szwedzkiej (silnik) strony stworzyłem taką owo stronkę zaprezentowaną poniżej:

Jak są widzicie? Niestety moja kiepska znajomość JavaScript i zerowa OpenLayers nie pozwala na dokończenie pewnych niedoróbek. W każdym razie posiada ona wytłuszczony link do pomocy oraz pozostałe, które które na razie wstawiłem aby zająć wiersz. Sugestie mile widziane. Wszystkie linki z górnej belki prowadziłyby do naszej, osobnej wiki, gdzie znalazłyby się wszelkie informacje z zakresu Polski.

Balrog, rozumiem, że to ty zarządzasz stroną i serwerem: jest opcja postawienia wiki? Ja bym się oczywiście zajął kwestiami technicznymi i rozruchem.

Mozemy postawic wiki, choc ja bym uzyl wiki.openstreetmap.org.

Chcialbym tez uniknac OpenLayers na stronie glownej bo wydaje mi sie brzydkie i powolne, ale moge sie sam zajac podmiana OpenLayers na khtml (na przyklad). Podobnie chcialbym uniknac przezroczystosci bo bardzo spowalnia na komputerach bez sprzetowej akceleracji.

Teoretycznie tak, ale u siebie możemy publikować dokumenty i inne materiały stowarzyszenia, które nie wiem, czy mogą być widziane na centralnej wiki jako prywata. Poza tym mamy niezależność i nikt nam niczego nie pousuwa z bliżej nieznanych powodów. No i jednojęzyczna wiki jest łatwiejsza do ogarnięcia.

OK, mi też się właściwie bardziej khtml podoba ale stwierdziłem to już w trakcie grzebania nad stroną, więc dokończyłem. Mogę też zrobić dwie stronki - dla szybszych i wolniejszych z opcją przełączania. Prześlę ci na maila efekt i listę rzeczy do poprawki.

Rozumiem prywatne wiki dla stowarzyszenia, ale dokumentowanie zwyklych rzeczy w OSM w dwoch wiki jednoczesnie spowoduje ze wiki.openstreetmap.org w wersji polskiej bedzie sie rozwijac jeszcze wolniej niz teraz.

Przy okazji przyjrzalem sie aktualnej stronie openstreetmap.pl i tej proponowanej przez Ciebie i widze ze to jest torche powrot do starej wersji strony, ktora nadal jest dostepna pod http://www.openstreetmap.pl/old (rownierz byla oparta na openstreetmap.cl). Ta stara wersja aktualnie nadal jest uzywana jesli wchodzisz na openstreetmap.pl z IE, bo nowa wersja jest napisana uzywajac standardow W3C, a IE takich nie obsluguje, wiec jest automatycznie przekierowywane na stara wersje.

Nowa strona powstala dlatego, ze wydaje mi sie ze ta stara, podobnie jak openstreetmap.cl itp., sa malo przyjazne dla osob, ktore nie znaja w ogole projektu i chcialyby sie o nim czegos dowiedziec. Wiekszosc mapy OSM w Polsce swieci pustka, dlatego sa linki no najfajniej zmapowanych miejsc (swoja droga przydalaby sie aktualizacja i poprawa interfejsu) i informacja co to jest OSM. Rzeczy ktore chcialbym dodac to tworzenie wlasnych mapek (mapek dojazdu itp. z zaznaczeniem markerow jak na maps.google.com) i wyszukiwanie. No i oczywiscie instrukcje dla osob ktora chca sie zarejestrowac i zaczac mapowac – w tym momencie musza kliknac na “wiki” i tam na tutorial dla poczatkujacych.

Nie no, przecież nie będziemy działać na dwóch frontach. Na ogólnym wiki zostawi się linki do polskiej wiki. Jeśli chcemy mieć przypływ userów musimy mieć bardziej przyjazne zaplecze. Ogólna wiki OSM taka nie jest. Działam sporo na Wikimedia Commons i mimo, iż projekt ten posiada trochę wad jest o wiele bardziej przyjazny dla userów nieanglojęzycznych.

No i dlatego na górze dałem wyboldowane “dołącz do nas” gdzie było by opisane co i jak. Początkującemu za bardzo nie przyda się link do projektu Polska albo forum, bo tam podstaw nie znajdzie.

Stronkę przepisałem wczoraj na khtml, ale nie mam pomysłu gdzie te linki wrzucić, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Przy moich 15 calach obecna wielkość mapy na openstreetmap.pl wygląda kuriozalnie.

W to powinna być wyposażona osm.org, ale na razie na to się raczej nie zanosi…

Ale chodzi o interfejs, czy o tresc? Bo tresc i tak trzeba napisac, a wiec bez rozniczy ktora wiki to bedzie.

A z tymi linkami, czy proponujesz zrezygnowac z polskich wersji jezykowych stron na wiki, te ktore juz maja tlumaczenia na wiele jezykow, i zastapic linkami do polskiej wiki? Czy raczej chodzi Ci tylko o rzeczy ktorych nie ma w innych jezykach? Moze warto zeby takie rzeczy pojawily sie wiec nie tylko po polsku – jesli tresci nie sa przyjazne dla polskich swiezych userow, to z pewnoscia rowniez dla wszystkich innych swiezych userow.

Zgadzam sie, ze trzeba zadbac o tych, ktorzy juz chca dolaczyc, i o poczatkujacych userow (co zreszta mowilem), ale przede wszystkim o tych, ktorzy chca zobaczyc/przeczytac na czym polega projekt i co to w ogole jest OSM. I zachecic ich do tego zeby chcieli go wykorzystac w swojej aplikacji lub sami zaczac mapowac. Dlatego wydaje mi sie (co zreszta stwierdzono w dyskusji na temat strony osm.org, ale dotychczasowe propozycje przedesignowania jej wzbudzaja tylko flamewary), ze mapka nie musi byc glownym elementem strony, a powininen znalesc sie na niej krotki opis projektu, i cos interaktywnego. No i oczywiscie linki, dla tych ktorzy juz chcieliby dolaczyc, i przede wszystkim dla tych, ktorzy po prostu chca mapy.

(Przy okazji na moim netbooku w 800x600 strona nie wyglada tak zle)

Ja bym to widział tak:

  • na naszej wiki rzeczy tylko dotyczące Polski, tzn: relacje polskich dróg, kolei, rzek, granic adm, itd, wikiprojekty wojewódzkie, stronę dla każdego miasta z raportami o stanie otagowania, pomoc dostosowana do polskich warunków, stronę do zadawania pytań od początkujących. Jest też taki plus, że możemy odpalać własne wtyczki do MediaWiki

  • na ogólnej wiki (tego u nas nie będzie): opisy tagów, map features, inne rzeczy “globalne”

OK, jest w tym dużo racji, postaram się to uwzględnić.

Wreszcie znalazłem chwilkę by dodać kilka elementów na stronę, efekt poniżej:

To jest strona przepisana na khtml, z przyciskami do edycji w josm, linkiem do openstreetbugs i permalinku (prawa góra). Są też przyciski do zmiany map w stylu Google Maps oraz chowany komunikat powitalny.

Ustawilem mediawiki na http://wiki.openstreetmap.pl/ , jest do Twojej dyspozycji :slight_smile: Jak przyslesz klucz to dodam konto zebys mogl zainstalowac dodatki i poprawiac konfiguracje (nie znam sie na mediawiki).

Opiszę może swoje doświadczenia z OpenStreetMap – myślę, że wielu nowych mapujących może mieć podobne.

Pierwszy kontakt z OpenStreetMap miałem dawno temu, ale dopiero niedawno trafiłem na stronę stronę openstreetmap.pl – z jej istnienia wcześniej nie zdawałem sobie sprawy. Gdy zainteresowałem się OSM, łatwo trafiłem na wiki.openstreetmap.org. Polskojęzyczna dokumentacja oraz WikiProjekt Polska niestety są umiarkowanie zachęcające i sprawiają wrażenie, że projekt jest mniej aktywny niż jest w istocie.

Bardzo trudno jest trafić na polskiego bloga (również dopiero co go odkryłem), w kalendarzu nie ma żadnych imprez z Polski itp. Myślałem kiedyś nad tym, żeby pociągnąć jakoś do przodu tłumaczenie dokumentacji na język polski, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć czasu i motywacji jednocześnie.

Widzę, że powstaje oddzielne, polskie wiki, i nie bardzo widzę ku temu podstaw. Po pierwsze, zdecydowana większość dokumentacji ma sens w innych językach, więc wskazane jest, aby występowała w jednej globalnej strukturze. Znaczna jej część jest i tak tłumaczona (np. Map Features), albo powinna zostać przetłumaczona. Ponadto istnieją rzeczy, które powinny być przetłumaczone z polskiego na angielski, jak np. świetny tutorial rysowania budynków ze zdjęć satelitarnych. Dyskusje o tym, co jak tagować, oraz o nowych funkcjonalnościach renderera też są z natury rzeczy globalne.

Po wtóre, wiki.openstreetmap.org jest podstawowym miejscem, gdzie trafiają nowi użytkownicy. Warto byłoby zapewnić, aby właśnie tam była widoczna aktywność projektu, bo tam najłatwiej trafić. Poza tym, jeśli chwilowo nie mamy ,mocy przerobowych’’ na opiekę nad jednym wiki, to czy będziemy je mieć na opiekę nad dwoma, wymagającymi synchronizacji? Faktycznie kłopotliwie się ją edytuje, ale za to łatwo się tam trafia.

Krótko mówiąc, myślę że

  • strona www.openstreetmap.pl ma sens jako ,wizytówka’’ pokazująca najlepiej zmapowane miejsca w Polsce, przedstawiająca podstawowe informacje o projekcie i odsyłająca do mapy, na bloga, forum i do oficjalnego wiki na openstreetmap.org
  • strona wiki.openstreetmap.pl może mieć sens jako wiki polskiego Stowarzyszenia, ale umieszczanie tam informacji, jak mapować i co jest jeszcze w Polsce do zmapowania (czyli dublowanie wiki.openstreetmap.org) wydaje mi się bezcelowe.

Aby nie było, że tylko narzekam: zgłaszam swoją chęć udziału w ogarnianiu polskojęzycznej części wiki.openstreetmap.org. :slight_smile:

PS Ja jestem umiarkowanie aktywnym edytorem OSM, ale intensywnie wykorzystywałem jej bazę danych do projektu na studiach trzy lata temu. Polecam w wolnej chwili zobaczyć (tylko parę pierwszych minut jest ciekawe): <http://students.mimuw.edu.pl/~ajank/zpp/UTCS-film.wmv>.

PPS Mam za to duże doświadczenie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale to temat na inny wątek.

Niby tak, ale spójrz na to z tej strony: jesteś nowym userem z niezupełnie świetną znajomością angielskiego i szukasz pomocy. Wchodzisz na ogólną wiki i właściwie jedyne co tam jest to podręcznik dla początkujących. Polska wiki ma w zamyśle koordynować całą polską społeczność i pełniło funkcję helpdesku, dlatego chciałbym aby w założeniu tam przeniósł się ruch z forum (porównaj tradycyjne strony dyskusji wiki i nasze).

Po prostu pojedyncza wiki nie do końca sprawdza się jako platforma wielojęzyczna. Zresztą były postulaty rozbicia globalnej wiki na osobne języki. Słowacy na przykład mają swoje poletko (freemap.sk) :).

Na globalnej wiki wystarczy zostawić linki z przekierowaniem.

Ja nie zauwazylem tego, ze sie nie sprawdza, ale to prawda, ze malo mam doczynienia z takimi wiki. Jestem jednak zdania, ze ta sama pomoc uzytkownik moglby uzyskac gdyby to wszystko bylo na wiki osm i kompletnie zgadzam sie z ajank w kwestii problemow z utrzymywaniem drugiej wiki.

Przy okazji czy korzystales z help.osm.org? Narazie dosyc malo jest tam pytan w innych jezykach niz angielski, ale chyba serwis swietnie sie sprawdza.

Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Jeśli wszyscy będą uważać, że to bez sensu po prostu przeniesie się odpowiednie strony do wiki.osm.org. Co do niektórych kwestii też mam spore obawy co do sensowności, ale skoro już stoi to nie zaszkodzi spróbować.

Generalnie OK, widać, że ma potencjał - kwestia wypromowania. Dobra podstawka pod FAQ.