Hmmm… We Wrocławiu bing jest nieco przesunięty względem już naniesionych budynków (pewnie około 8m). Teraz nie wiem czy błąd jest w bingu czy w osm.
Generalnie Bing jest mam wrażenie przesunięty (patrz np. okolice Garwolina koło Warszawy). Znajdę jakieś tracki z tamtej okolicy i porównam.
Dlatego myślę że warto poczekać aż JOSM będzie obsługiwał Binga bo MS wymaga aby pojawiło się logo i informacje o prawach autorskich. Wtedy będzie można łatwiej przesuwać.
Przetestowalem Bing w Potlatch2 na terenie Torunia.
Jest faktycznie liniowe przesuniecie mapy Bing, wynikajace prawdopodobnie z bledu zaokraglenia przyblizonego wzoru uzywanego do georeferencjonowania zdjec.
Mapa pozwala jednak sprawdzac:
- Prawidlowosc i modyfikowanie kierunku krótszych ulic
- Rysowanie obrysów duzych, lub wolno stojacych budynków. W tym przypadku dobrze jest opracowac w calosci jeden obszar, na podstawie dobrze narysowanych skrzyzowan duzych ulic (slady gps) narysowac sobie wektor lub kilka o ktory nalezy przesunac wszystkie budynki i przeniesc sie z tym calym fragmentem do JOSM i tam dokonac przesuniecia.
Troche uciazliwe, ale jest to spory postep.
A nie ma możliwości kadrowania w JOSM? np. przesuń wms o 10m w prawo
Nie wiem czy jest, pewnie tak, ale co zrobic, gdy czesc juz jest narysowana, a uzupelniasz tylko pojedyncze punkty, budynki?
JOSM juz oficjalnie obsluguje Binga.
Jesli chodzi o przesuniecia, to normalna sprawa przy zdjeciach satelitarnych tej jakosci, Yahoo! w niektorych miastach tez mialo przesuniecie o kilkanascie lub kilkadziesiat metrow. Najlepiej poprzesuwac sobie w JOSMie tak, zeby zgadzalo sie ze sladami GPS zanim sie zacznie cokolwiek przerysowywac. Zamiast sladow GPS we Wroclawiu chyba mozecie do kalibracji uzywac zdjec urzedu miasta, ktore o ile wiem maja dokladnosc ponizej 1m.
Poza tym co najmniej dwie osoby pracuja nad roznymi rozwiazaniami, ktore pozwala edytorom automatycznie sciagac dane o kalibracji zdjec i brac je pod uwage, w tym tygodniu powinny byc juz dostepne. Oczywiscie informacje o przesunieciu bedzie trzeba dla kazdego miasta i dla kazdej warstwy (Bing, Y!, …) najpierw wgrac do OSM, bo dla kazdego miasta sa inne. W Warszawie widze ze przesuniecie jest tylko o 3-4m, ale w Jakucku w Rosji widzialem z 80m.
Nowy plugin o nazwie “imagery” jest juz dostepny, jest to na razie alpha. Ma laczyc mozliwosci wmsplugina, szybkosc slippymap i pare innych rzeczy. Obsluguje zdjecia Bing i kalibracje. Nie probowalem go jeszcze.
Zjecia potrafia byc niedokladnie sklejone. Znalazlem w Toruniu przesuniecie - tak na oko - 6 do 10m.
Tak wiec nadal najwazniejsze sa wielkokrotnie mierzone sciezki GPS
Zrobiłem orientacyjną mapkę pokrycia:
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland_-_Bing_Map%27s_Aerial_Imagery_coverage.png
Brakuje obszarów zaznaczonych na czerwono.
Uzupełnione, dzięki. Przy okazji: może ktoś się wczytywał w tego PDFa Microsoftu? Czy jest obowiązek atrybucji Binga?
Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.
Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.
Orientuje się ktoś może wg. jakich kryteriów Bing aktualizuje kolejne obszary ?
Rozmawialem kiedys z Dr. Johnem Curlanderem z Microsoftu - szef projektu 3D który mial powstac. Mßowil ze kryteria u nich w aktualizacji to:
- Atrakcyjnosc gospodarcza miejsca (sila nabywcza ludnosci)
- Liczba ludzi mieszkajacych na danym terenie (im wiecej, tym czestsza aktualizacja)
- Atrakcyjnosc turystyczna miejsca
Gdyby co, to mozemy do nich napisac jako juz zarejestrowana organizacja i przedstawic im nasze wlasne propozycje dot. aktualizacji w Polsce
Calkiem serio…
Hmm… tymczasem ze ścianą wschodnią jest w miarę OK, a Śląsk leży i kwiczy. Chyba dochodzi też zwykłe “widzimisię”.
To też jakieś kryterium ;), Gliwice się załapały.
Może by tak skontaktować się jako stowarzyszenie z Zumi, kto wie… No i liczymy na Geoportal…
Ja mysle, ze to ta atrakcyjnosc gospodarcza. W prawdzie na gospodarce nie znam sie ale dla wiekszosci komercyjnych uslug to jest podstawowe kryterium. Kiedy kupuje sie abonament na dane od TeleAtlasu, to gwarancja jakosci w umowie jest tez sformulowana w zaleznosci od atrakcyjnosci obszaru (“co najmniej 90% siatki drog w obszarach na tyle a tyle zindustrializowanych, co najmniej 50% w obszarach jakichs tam” itp).
Temu ma wlasnie zaradzic OSM przez crowdsourcing danych bez wzgledu na czynniki gospodarcze itp., a w wielu miejscach zaczyna sie juz crowdsourcing zdjec lotniczych. (Jesli sa chetni to opowiem o tym na spotkaniu)
Poza tym oprocz tych trzech kryteriow jest jeszcze bardzo duzy czynnik “przypadkowy” (czyli to gdzie akurat sa wykonywane przeloty i ktory dostawca ma dobra oferte) Wystarczy spojrzec na ksztalty tych obszarow w Bing albo Yahoo
Co do wystapienia z prosba do Ms, to wydaje mi sie, ze duzo wieksze przebicie ma fundacja niz polskie stowarzyszenie i pewnie daloby sie wystapic jako fundacja nawet dzis. (W samej fundacji z reszta jest >= 4 osoby z Ms, w tym prezes zarzadu)
Prawda jest taka, że jeśli M$ sam nie weźmie się za dobre ortofotomapy - to za Chiny nie spopularyzuje Binga w Polsce. Konkurencja (Google, Zumi i naciągany geoportal.gov.pl) jest tu tak bardzo do przodu, że nawet dużo lepsza niż w Google mapa drogowa nie pomoże.
Dlatego zakladamy stowarzyszenie by miec porzadne ortofoto z GUGIK. Dla Microsoftu wazne sa przede wszystkim kraje gdzie mozna generowac zyski. I tak super, ze zdecydowali sie na taki krok.