- Puławy zdjęcie nowe (+ Kazimierz Dolny)
- Piaski+Świdnik - zdjęcie stare brak obwodnicy Piask ale dobre i to
- Włodawa + tereny na wschód od Chełma
- Biała Podlaska
Zarowno Potlatch2 jak JOSM+wmsplugin juz maja obsluge zdjec Bing, ale nie nalezy jej jeszcze uzywac bo M$ nie podal jeszcze warunkow.
PS http://fakestevec.blogspot.com/2010/11/im-working-at-microsoft-and-were.html
No u mnie nie ma, gdzie można je znaleźć? Chcę zobaczyć szybkość działania i jakość.
Ano :)… bo to slippymap plugin a nie wmsplugin, pomylilem sie. Bardzo szybkie i zoom do 18.
EDIT: Skopiowalem liste znalezionych przez was obszarow na wiki.
W P2 mozna juz oficjalnie korzystac ze zdjec Bing jako tlo. Inne edytory jeszcze powinny zostac zmodyfikowane tak, zeby pokazywac informacje o zrodle zdjec zanim oficjalnie bedzie mozna z nich korzystac.
Hmmm… We Wrocławiu bing jest nieco przesunięty względem już naniesionych budynków (pewnie około 8m). Teraz nie wiem czy błąd jest w bingu czy w osm.
Generalnie Bing jest mam wrażenie przesunięty (patrz np. okolice Garwolina koło Warszawy). Znajdę jakieś tracki z tamtej okolicy i porównam.
Dlatego myślę że warto poczekać aż JOSM będzie obsługiwał Binga bo MS wymaga aby pojawiło się logo i informacje o prawach autorskich. Wtedy będzie można łatwiej przesuwać.
Przetestowalem Bing w Potlatch2 na terenie Torunia.
Jest faktycznie liniowe przesuniecie mapy Bing, wynikajace prawdopodobnie z bledu zaokraglenia przyblizonego wzoru uzywanego do georeferencjonowania zdjec.
Mapa pozwala jednak sprawdzac:
- Prawidlowosc i modyfikowanie kierunku krótszych ulic
- Rysowanie obrysów duzych, lub wolno stojacych budynków. W tym przypadku dobrze jest opracowac w calosci jeden obszar, na podstawie dobrze narysowanych skrzyzowan duzych ulic (slady gps) narysowac sobie wektor lub kilka o ktory nalezy przesunac wszystkie budynki i przeniesc sie z tym calym fragmentem do JOSM i tam dokonac przesuniecia.
Troche uciazliwe, ale jest to spory postep.
A nie ma możliwości kadrowania w JOSM? np. przesuń wms o 10m w prawo
Nie wiem czy jest, pewnie tak, ale co zrobic, gdy czesc juz jest narysowana, a uzupelniasz tylko pojedyncze punkty, budynki?
JOSM juz oficjalnie obsluguje Binga.
Jesli chodzi o przesuniecia, to normalna sprawa przy zdjeciach satelitarnych tej jakosci, Yahoo! w niektorych miastach tez mialo przesuniecie o kilkanascie lub kilkadziesiat metrow. Najlepiej poprzesuwac sobie w JOSMie tak, zeby zgadzalo sie ze sladami GPS zanim sie zacznie cokolwiek przerysowywac. Zamiast sladow GPS we Wroclawiu chyba mozecie do kalibracji uzywac zdjec urzedu miasta, ktore o ile wiem maja dokladnosc ponizej 1m.
Poza tym co najmniej dwie osoby pracuja nad roznymi rozwiazaniami, ktore pozwala edytorom automatycznie sciagac dane o kalibracji zdjec i brac je pod uwage, w tym tygodniu powinny byc juz dostepne. Oczywiscie informacje o przesunieciu bedzie trzeba dla kazdego miasta i dla kazdej warstwy (Bing, Y!, …) najpierw wgrac do OSM, bo dla kazdego miasta sa inne. W Warszawie widze ze przesuniecie jest tylko o 3-4m, ale w Jakucku w Rosji widzialem z 80m.
Nowy plugin o nazwie “imagery” jest juz dostepny, jest to na razie alpha. Ma laczyc mozliwosci wmsplugina, szybkosc slippymap i pare innych rzeczy. Obsluguje zdjecia Bing i kalibracje. Nie probowalem go jeszcze.
Zjecia potrafia byc niedokladnie sklejone. Znalazlem w Toruniu przesuniecie - tak na oko - 6 do 10m.
Tak wiec nadal najwazniejsze sa wielkokrotnie mierzone sciezki GPS
Zrobiłem orientacyjną mapkę pokrycia:
Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland_-_Bing_Map%27s_Aerial_Imagery_coverage.png
Brakuje obszarów zaznaczonych na czerwono.
Uzupełnione, dzięki. Przy okazji: może ktoś się wczytywał w tego PDFa Microsoftu? Czy jest obowiązek atrybucji Binga?
Uzupełnione, dzięki. Przy okazji: może ktoś się wczytywał w tego PDFa Microsoftu? Czy jest obowiązek atrybucji Binga?
Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.
Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.
Orientuje się ktoś może wg. jakich kryteriów Bing aktualizuje kolejne obszary ?
Rozmawialem kiedys z Dr. Johnem Curlanderem z Microsoftu - szef projektu 3D który mial powstac. Mßowil ze kryteria u nich w aktualizacji to:
- Atrakcyjnosc gospodarcza miejsca (sila nabywcza ludnosci)
- Liczba ludzi mieszkajacych na danym terenie (im wiecej, tym czestsza aktualizacja)
- Atrakcyjnosc turystyczna miejsca
Gdyby co, to mozemy do nich napisac jako juz zarejestrowana organizacja i przedstawic im nasze wlasne propozycje dot. aktualizacji w Polsce
Calkiem serio…