Super wiadomość, w sumie można się było tego spodziewać jako swego rodzaju wymiany.
Warto zobaczyć co w takim razie zyskaliśmy. Kiedyś zachomikowałem sobie link (jakbym wiedział, że będzie kiedyś przydatny ;)) ze sporą aktualizacją ortofoto. Tak jak można przeczytać dodane zostały obszary
Hajnowka, Poland (sięga pod Bielsk Podlaski i Hajnówkę, także rewelacja)
Kolobrzeg, Poland (w dół na głębokość Domacyna, szerokość Dźwirzyno-Ustronie M.)
W P2 mozna juz oficjalnie korzystac ze zdjec Bing jako tlo. Inne edytory jeszcze powinny zostac zmodyfikowane tak, zeby pokazywac informacje o zrodle zdjec zanim oficjalnie bedzie mozna z nich korzystac.
Dlatego myślę że warto poczekać aż JOSM będzie obsługiwał Binga bo MS wymaga aby pojawiło się logo i informacje o prawach autorskich. Wtedy będzie można łatwiej przesuwać.
Przetestowalem Bing w Potlatch2 na terenie Torunia.
Jest faktycznie liniowe przesuniecie mapy Bing, wynikajace prawdopodobnie z bledu zaokraglenia przyblizonego wzoru uzywanego do georeferencjonowania zdjec.
Mapa pozwala jednak sprawdzac:
Prawidlowosc i modyfikowanie kierunku krótszych ulic
Rysowanie obrysów duzych, lub wolno stojacych budynków. W tym przypadku dobrze jest opracowac w calosci jeden obszar, na podstawie dobrze narysowanych skrzyzowan duzych ulic (slady gps) narysowac sobie wektor lub kilka o ktory nalezy przesunac wszystkie budynki i przeniesc sie z tym calym fragmentem do JOSM i tam dokonac przesuniecia.
Troche uciazliwe, ale jest to spory postep.
Jesli chodzi o przesuniecia, to normalna sprawa przy zdjeciach satelitarnych tej jakosci, Yahoo! w niektorych miastach tez mialo przesuniecie o kilkanascie lub kilkadziesiat metrow. Najlepiej poprzesuwac sobie w JOSMie tak, zeby zgadzalo sie ze sladami GPS zanim sie zacznie cokolwiek przerysowywac. Zamiast sladow GPS we Wroclawiu chyba mozecie do kalibracji uzywac zdjec urzedu miasta, ktore o ile wiem maja dokladnosc ponizej 1m.
Poza tym co najmniej dwie osoby pracuja nad roznymi rozwiazaniami, ktore pozwala edytorom automatycznie sciagac dane o kalibracji zdjec i brac je pod uwage, w tym tygodniu powinny byc juz dostepne. Oczywiscie informacje o przesunieciu bedzie trzeba dla kazdego miasta i dla kazdej warstwy (Bing, Y!, …) najpierw wgrac do OSM, bo dla kazdego miasta sa inne. W Warszawie widze ze przesuniecie jest tylko o 3-4m, ale w Jakucku w Rosji widzialem z 80m.
Nowy plugin o nazwie “imagery” jest juz dostepny, jest to na razie alpha. Ma laczyc mozliwosci wmsplugina, szybkosc slippymap i pare innych rzeczy. Obsluguje zdjecia Bing i kalibracje. Nie probowalem go jeszcze.
Zjecia potrafia byc niedokladnie sklejone. Znalazlem w Toruniu przesuniecie - tak na oko - 6 do 10m.
Tak wiec nadal najwazniejsze sa wielkokrotnie mierzone sciezki GPS
Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.
Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.