Chcialbym powoli ruszyc temat potencjalnego importu CLC06 i Urban Atlas. Byla juz o tym mowa w kilku watkach. W skrocie: Corine Land Cover to zbior zawierajacy informacje o pokryciu/wykorzystaniu terenu dla kazdego punktu w Unii Europejskiej, obszary o tej samej klasie wykorzystania powierzchni sa pogrupowane w wielokaty. W OSM przydalyby sie na przyklad obrysy terenow zabudowanych (landuse=residential) i brakujacych lasow, oraz informacja o typie lasu (lisciasty, iglasty, mieszany), ktore sa w CLC. Wszystkie wielokaty razem pokrywaja cala powierzchnie Polski i innych krajow. Dokladnosc przestrzenna jest kiepska (bledy moga siegac kilkadziesiat metrow). Urban Atlas to mniej wiecej to samo, ale pokrywa tylko miasta > 100000 mieszkancow i ich okolice, za to ma duzo lepsza dokladnosc. Klasyfikacja jest tez nieco inna, ale podobna do CLC. Zbior Urban Atlas jest jeszcze w fazie beta (jak gmail ;)) i pokrywa ok 190 miast europejskich z ok. 250 ktore ma docelowo pokrywac. Wydaje mi sie, ze w Polsce brakuje jeszcze okolo 5 miast.
Pomysl jest wiec taki, zeby tam gdzie sa dostepne dane Urban Atlas uzyc tych danych, a poza tymi obszarami uzyc danych Corine Land Cover 2006. W Urban Atlas nie ma podzialu na rodzaj lasu, wiec te dane powinno dac sie automatycznie przeniesc z CLC. Zaimportowane bylyby wszystkie obszary, ktore nie nakladaja sie w 3% lub wiecej na zaden istniejacy obszar w OSM z tagiem landuse, natural itp. (Taka procedura byla przy imporcie CLC we Francji i w Rumunii, nie wiem jak z Estonia gdzie tez byl import CLC) Pominiete obszary z CLC i UA moznaby bylo przejrzec na specjalnej stronie, gdzie bylaby mozliwosc sciagnac je jako plik .osm, oznaczyc jako “do pominiecia” / “do zaimportowania automatycznie” / “do zaimportowania recznie” / “juz zaimportowane recznie”. Wszystkie automatyczne importy bylyby robione z jednego konta uzytkownika, ktore nie byloby uzywane do zadnych innych edycji oprocz tego importu.
Przy okazji byla taka propozycja, zeby program importujacy dane automatycznie kasowal lasy i ew. obszary zabudowane zaimportowane z UMP, bo nie wiadomo skad zostaly przerysowane w UMP. Te skasowane obszary nie powodowalyby wtedy konfliktow przy imporcie. Kasowane bylyby oczywscie tylko obszary z UMP ktore nie maja jakichs dodatkowych tagow, jak name, te tagi powinny zostac recznie przeniesione na zaimportowane dane.
Co sadzicie o takiej metodzie?
Na razie udalo mi sie zaimportowac do PostGISa dane CLC dla calej Europy oraz dane Urban Atlas dla Polski i dla Hiszpanii (tam tez jest planowany import) i polaczyc w jedna tabelke i zwizualizowac jako serwer WMS, Mozna go obejrzec w JOSMie albo innym programie z obsluga wms. Niestety gdzieniegdzie obszary CLC nakladaja sie jeszcze na Urban Atlas, bo PostGIS wyplul bledy przy niektorych wielokatach z Urban Atlas i Corine Land Cover. Bede jeszcze to poprawial. (widac ze dla roznych miast i roznych krajow byly stosowane rozne programy i niektore zapisaly wielokaty z dorbnymi bledami, w stylu przecinajacych sie krawedzi itp.) URL dla JOSMa to http://wms.openstreetmap.pl/?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&FORMAT=image/png&LAYERS=clc_ua&. Wielokaty z CLC maja czarne obwodki i czarne napisy (przy odpowiednim zblizeniu), a Urban Atlas ma biale napisy. Dodam strone gdzie bedzie mozna to obejrzec z przegladarki. Dodatkowo chce jeszcze zeby byly odrazu zaznaczone konflikty z istniejacymi wielokatami (obszarmi) w OSM i lasy z UMP ktore bylyby usuniete.
W Urban Atlas dla polski jest ok. 500000 wielokatow, ale niektore klasy nalezaloby pominac bo sa nieciekawe albo nie ma dla nich odpowiednich tagow. W CLC jest mniej wielokatow, ale sa o wiele wieksze.
Na tej stronie wiki wstepnie udokumentowalem ten proces, w tym klasy obszarow z CLC i UA, i odpowiadajace im tagi dla OSM. Te tagi oczywscie sa do dyskusji. Pozniej dodam wszystkie polecenia i skrypty wykorzystane do importu, tak jak jest na stronie Francuskiego importu CLC. Strona jest po angielsku dlatego, ze Francuska i Rumunska rownierz sa po angielsku, a poza tym importy (i inne automatyczne edycje) to drazliwa sprawa, bo latwo je skopac, i musza byc dyskutowane na liscie imports@openstreetmap.org.