Ostatnio zacząłem wprowadzać ograniczenia prędkości.
Sprawa wydawała się prosta na początku. Drogę dzielę na części odpowiadające jednakowej prędkości i dodaję tag maxpeed z odpowiednią wartością. Szybko wyszedł jednak problem.
Jak oznaczyć ograniczenie, które występuje na drodze jednojezdniowej tylko w jednym kierunku? Na przykład przy dojeździe do skrzyżowania ograniczenie jest dla dojeżdżających, wyjeżdżający ze skrzyżowania ograniczenia już nie mają. Na wiki i forum też nic nie znalazłem, przepraszam jeśli temat już gdzieś się pojawił.
Hej
Ja kiedyś widziałem jak ktoś napisał tak:
maxspeed= 50;70 gdzie pierwsza prędkość była zgodnie z way, a druga przeciwnie nie wiem na ile to się ma dobrze do wytycznych. Ale ja pewnie bym tak napisał. Może ktoś inny ma lepszą propozycję ?
Pozdrawiam
Dobry pomysl! Wrzuce na forum niemieckie, zobaczymy co powiedza…
Niby dobrze, ale są miejsca z ograniczeniami oddzielnymi dla każdego pasa, więc problem pozostaje.
Kolega Rafal J napisal u mnie jako prace dyplomowa dwa plug iny pod JOSM. “Lane Manager” zajmuje sie edycja kazdego pasa jezdni i przypisywaniem mu tagów. Przewidzielismy oznakowania i b. kompleksowe relacje dotyczace restrykcji, trasy rowerowe, linie dla busów, pasy zieleni i miejsca parkingowe. Wlasciwie nie ma problemu, by uzupelnic go o zakladke przewidujaca ograniczenia predkosci. Rafal musi tylko wrzucic logo firmy która ta prace sponsorowala i wtedy wolno to bedzie udostepnic wspólnocie OSM. Zaczynajac oczywiscie od Polski
Serdecznie zapraszam do uzupelniania tego plug inu.
Ten problem dotyczy wielu rzeczy (choćby świateł ostatnio dyskutowanych) i był poruszany np tutaj:
http://www.mail-archive.com/newbies@openstreetmap.org/msg01989.html
Mi osobiście podoba się rozwiązanie z ‘forward/backward’ - jest na tyle elastyczne że mogłoby mieć zastosowanie dla innych tagów i można by domyślneie w edytorach zamimplementować zamianę przy zmianie kierunku drogi i działało by to także dla tagów zdefiniowanych w przyszłości.
Np:
maxspeed:forward=50
a dla świateł byśmy od razu też mieli:
highway:forward=traffic_signals
Mi się wydaje że średniki są używane dla kilku różnych wartości dla jednej własności np:
amenity=car_wash;fuel
Osobiście bym nie wpadł ze chodzi o wartości dla różnych kierunków tylko ze raczej nie wiem … czasami 50 a czasami 70 (a autor nie miał weny aby sprecyzować )
JOSM juz rozpoznaje koncowki :forward/:backward i prefiksy forward:/backward: i proponuje zamiane przy odwroceniu kierunku.