PILNE! Organizacja Uzytku Publicznego OSM-Polska

Kilka dni temu zaczalem rozmawiac z kilkoma uzytkownikami na temat zalozenia organizacji która pozwolila by nam skuteczniej dzialac. Rozwój sytuacji jest tak szybki i i nieoczekiwanie pozytywny, ze wrzucam to na forum.

Sa panstwowe pieniadze i urzedy gotowe pomóc. Wszystko dzieki jednemu b.b. madremu geodecie wojewódzkiemu, który zrozumial ze nie ma co walczyc z OSM lecz nalezy wspólpracowac i pomagac.

Dlatego tez przygotowuje statut OSM-Polska który poddam pod dyskusje na forum proszac przede wszystkim doswiadczonych uzytkownikow o wspólprace.

Co by nam to dalo?

  • Mozliwosc drukowania broszur informacyjnych i materialów szkoleniowych do rozdawania
  • Kupno GPSów do organizowania mapping party
  • Kupienie i budowa sterowanego balonu z kamera do uzyskowania zdjec lotniczych.
  • Miejsce zlotow
  • Skuteczniejsze przekazywanie naszych sugestii do OSM Foundation

pzede wszystkim jak mi powiedzial geodeta wojewódzki:
Po tym jak sie zmienily przepisy osoba cywilna nie dostanie map tak jak sie to udalo w Szczecinie. Fundacja natomiast je otrzyma bez problemu.

Kto przyjechalby w listopadzie na spotkanie zalozycielskie do Lodzi by byc czlonkiem zalozycielem?

Dla wyjasnienia czemu tak ostro dzialam. Mam wieloletnie doswiadczenia z OSM z Niemiec i wiele lat wczesniej z systemami GIS. Wiem jak pozytywne jest zorganizowanie sie i umiem to robic. Znam Friederika Ramma, autora ksiazki o OSM i mam troche kontaktów które moznaby spozytkowac.

Prosze o odzew.

Marek Kleciak

No ba!
Pewnie, że chcemy :slight_smile: Ostatnio na Jesieni Linuksowej z balrogiem obczajaliśmy założenie stowarzyszenia OSM Poland :wink:

Ja :slight_smile:

Ja tez jestem chetny, ale tak jak wspominalem, dobrze byloby dac wszystkim chetnym szanse na zarezerwowanie terminu z wyprzedzeniem. Znam tez kilka osob chetnych, ktore nie sa na tym forum. Dam im znac kiedy ustalimy jakis termin.

Jesli chodzi o statut (bo tak jak mowi Zbigniew, na Pingwinariach, i pozniej na Jesieni Linuksowej byl pomysl zalozenia stowarzyszenia OSM, ale jakos nie bylo czasu, wiec plan przesunal sie na kolejne Pingwinaria na poczatku 2011), to byla idea uzycia statutu Fundacji OSM tylko przetlumaczonego, bo jest on sensowny i krotki:

http://www.osmfoundation.org/wiki/Memorandum_of_Association

Watek zarejestrowania stowarzyszenia byl juz pruszany w polowie 2009 tu http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=3776 , i ciesze, ze sa nowij chetni :). Dyskutowalem tez z Yarlem raz na ten temat i on mial pomysl, zeby OSM w polsce dzialalo jako czesc stowarzyszenia Wikimedia (juz istniejacego). Ja z kolei nie chcialbym isc w slady stowarzyszenia Wikimedia (bylem na ich zebraniu), ktore zarejstrowalo sie jako OPP i w zwiazku z tym ma dostep do duzych funduszy, ale nie ma co z nimi zrobic. Aktualnie zatrudnia pelnoetatowa sekretarke i jest na tyle rozrosniete, ze na zebraniach rzadko bywa potrzebne quorum.

Jesli zainteresowanym latwiej byloby dotrzec do Warszawy, to moge tutaj zorganizowac miejsce na spotkanie zalozycielskie (innym fajnym pomyslem byloby wybranie jakiegos slabo zmapowanego miasteczka).

Na spotkaniu powinno byc min. 15 osob zeby mozna bylo zarejestrowac stowarzyszenie. Zaleta Pingwinariow jest to, ze zawsze znajdzie sie 15 chetnych :), ale Marek Kleciak twierdzi, ze nie bedzie z tym problemu. Natomiast super byloby, gdydby wszyscy zaangazowani mapowicze chcieli przyjechac, zwlaszcza z tego forum.

Super, bo to bylby dla nas przelom! A jest moze wsród nas ktos kto sie zna na grafice, zeby zrobic broszurke informacyjna; dwustronne A4 tlumaczace co to jest OSM i jak dziala? Jaki tekst moglibysmy tam wrzucic? Chyba to z Wiki Polska plus kilka przykladów map pokazujacych co potrafimy?

Maly news: tenze geodeta mówil mi dzisiaj, ze takiej organizacji mogliby po nowelizacji prawa geodezyjnego które mialo miejsce w Polsce w tym roku dawac do dyspozycji zdjecia lotnicze i mapy. Osobie cywilnej zgodnie z tym znowelizowanym prawem przekazywac tego typu geoinformacji juz nie wolno. Tak twierdzi geodeta wojewódzki który poruszyl juz nasz temat w rozmowie z Glownym Geodeta Kraju.

Pytanie czemu zalozyc OUP w miare szybko: nie ma co dlugo czekac, bo okazuje sie, ze jest duze zainteresowanie ta sprawa w kregach administacji i samorzadów. Sa do wziecia dotacje.
Pytanie po co w ogóle dotacje? Takze ruchy oddolne takie jak OSM zyskuja dzieki formule stowarzyszenia. To nie rzypadek, ze w innych krajach takie zaczely powstawac.

Kasa przyda sie do:

  • Przeprowadzania szkolen OSM w szkolach srednich (Amerykanska idea mapping bus ale w Polsce)
  • Organizacji zlotów
  • druku materialów informacyjnych.
  • Dalszego rozwijania OSM poprzez fundowane prace dyplomowe, doktoraty: Sa tematy które sa za duze dla jednego programisty. Od dawna chce napisac narzedzie typu JOSM od nowa - ale wiem, ze tego nie zrobi w pojedynke nikt dlubiacy po nocach, nawet jesli jest najmadrzejszy na swiecie. A nie chce sprzedawac pomyslów jakims duzym koncernom które zrobia na tym kase uzytkujac mapy tóre zrobi wspólnota OSM.

Wedlug mnie, mozna z tego zrobic nawet cos wiecej niz kalke tego co jest na zachodzie:
W Polsce brak jest miejsca, które przejeloby skuteczna opieke nad niekonwencjonalnymi i innowacyjnymi badaniami naukowymi. U nas jest tak, ze trzeba pisac projekt grantu do ministerstwa i albo sie
dostanie kase albo nie. W grantach partycypuja rózni profesorowie którzy tez chca z czegos zyc i czesto te ieniadze sa przejadane a afekty sa na papierze albo takie, ze nikt ich tak naprawde nie potrzebuje.
Od tego by sie mozna pieknie uniezaleznic. Przynajmniej w zakresie geoinformacji.

Mozna uzyc wariacji logo OSM, ktore kiedys zrobilem (pomysl nie jest moj):

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Mag_map_pl.svg
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Mag_map_pl_contained.svg

Ok, poczeka troche i zabiore sie za robienie broszurki wstepnej dajac ja pod dyskusje na forum.
Tu sa dokumenty ktore trzeba wypelnic jak sie rejestruje organizacje: http://informatorium.ngo.pl/x/504015
brrr… a ogólny opis jak sie zaklada OUP: http://poradnik.ngo.pl/x/340249

dzieki za pomoc i wskazanie linków!

Następny chętny :slight_smile:
Im wcześniej będzie znany termin tym większa szansa, że uda się wolne załatwić.

Przychylam się do propozycji balroga, aby na miejsce spotkania obrać coś słabo zmapowanego (Szczecin odpada :P).

Marku, czy znasz jakieś szczegóły odnośnie możliwości wykorzystania tych geoinformacji w OSM? Zdjęcia lotnicze i mapy są dostępne na geoportalu. Możliwość wykorzystania danych jest, nie ma tylko zgody. Czy każdy użytkownik mógłby na ich podstawie rysować OSM, czy może mogliby to robić tylko członkowie Organizacji?
Opracowane przez nas dane byłyby dostępne do wykorzystania również komercyjnego, co ociera się o regulamin geoportalu (regulamin pozwala wyłącznie na wykorzystanie niekomercyjne, wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego).

Pewnie za wcześnie na te wszystkie pytania. Oczywiście ideałem byłoby uzyskanie takich danych, aby możliwy był automatyczny import :smiley:

Chętnie bym się przyłączył, ale z racji tego, że jestem mniej lub bardziej na stałe za granicą, ciężko będzie mi pojawiać się na zebraniach :wink:

Dobrze będzie zobaczyć większą formalizację w polkim OSM - niby są projekty, ale rozdrobnione i nie bardzo wiadomo, gdzie “odbywa się” praca nad nimi.
O ile nie znam się na kwestiach prawnych i administracyjnych, to ufam, że będzie z tego pożytek!

"Marku, czy znasz jakieś szczegóły odnośnie możliwości wykorzystania tych geoinformacji w OSM? Zdjęcia lotnicze i mapy są dostępne na geoportalu. Możliwość wykorzystania danych jest, nie ma tylko zgody. Czy każdy użytkownik mógłby na ich podstawie rysować OSM, czy może mogliby to robić tylko członkowie Organizacji? "

Dobre pytane. Z tego co rozumiem to jset tak, ze chodzi o to, by byla to sytuacja typu win-win dla naszej spolecznosci oraz dla panstwa polskiego. Robimy mapy które z czasem beda mialy coraz wiecej atrybutów. Nawet najbogatsze anstwo swiata anii Google do spólki z Microsoftem nie bedzie stac na tak szybka aktualizacje map jak ta, która robi dobrze rozwinieta wspólnota OSM. Widac to w Hamburgu: Na Kazdym peronie dworca zaznaczone gdzie schody ile stopni, gdzie kiosk, gdzie WC. No i super georeferencja: Google robi to na czuja mimo algorytmów i nigdy ni bedzie mial wszystkich skeów osiedlowych itd itp. I wladze to rozumieja powoli. Z drugiej strony nie ma u nas gwarancji jakosci: sa obszary, gdzie dzialaja stare wygi, sa takie gdzie poczatkujacy psuja dobrze zrobione mapy innych, sa biale plamy na mapie. Stowarzyszenie mogloby w tym pomóc, bo nikt z nas pojedynczych userów tego nie zagwarantuje. To zmudna robota i mniej ciekawa niz budowanie map.

Tak wiec propozycja: Stowarzyszenie mialoby w swoim statucie oczywiscie ze reprzentuje uczestników projektu OSM Polska, z drugiej strony ktos korzystajacy z takich map, stawalby sie automatycznie pasywnym czlonkiem Stowarzyszenia, gdyz tylko w ten sposób dostaniemy ok na uzytkowanie. nie mówie tylko o zdjeciach lotniczych obecnie dostepnych na geoportalu, ale i o wszystkich innych: Przyklad: aktualne zdjecia lotnicze z obszarów powodzi. Moglibysmy piorunem zrobic aktualne mapy takiego obszaru!

“Opracowane przez nas dane byłyby dostępne do wykorzystania również komercyjnego, co ociera się o regulamin geoportalu (regulamin pozwala wyłącznie na wykorzystanie niekomercyjne, wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego).”

Dokladnie ta kwestie trzeba madrze rozpracowac tak by wilk byl syty i owca cala. Osobiscie mysle ze duze koncerny wykorzystujace nasza prace community na calym swiecie, powinny byc zobowiazane do swiadczen na rzecz community. Przeciez przyszlosciowo doprowadzimy do tego, ze Navteq i Teleatlas zamkna interes a Google i Microsoft sróbuja przesiasc sie na OSM bo taniej bedzie. Niech to robia, ale nie za frajer.

Na terenie Polski i zastosowan lokalnych bezplatne mapy spowoduja wrost innowacyjnych zastosowan róznego typu. Przykladowo: dzialki na sprzedaz widoczne jako layer w OSM, mieszkania do wynajecia itd itp. Bombowa sprawa jesli beda to mogly robic nie tylko duze koncerny, ale i male innowacyjne firmy bo to powoduje wzrost ilosci wysokowartosciowych miejsc pracy. I w tym duchu bedziemy negocjowac z administracja panstwowa…

Marek

He? Czyli chcesz zmienic licencje dla danych OSM? Czy wiesz, ze to by wymagalo zgody ok. 300000 autorow?

Zarowno aktualna jak i przyszla licencja daja identyczne warunki wykorzystania wszystkim, i mysle ze 99% autorow nie ma intencji tego zmieniac, na cos niezgodnego z Definicja Wiedzy Otwartej (opendefinition.org).

No ja oczywiście też się piszę :D. Wszytko brzmi optymistycznie, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Co do terminu i miejsca:
5-7 listopada w Jabłonnie (pod Warszawą) będzie GDJ (http://meta.wikimedia.org/wiki/GDJ_2010) - spotkanie stricte robocze wikipedystów. Ja tam na pewno będę.

Zresztą wśród wikipedystów są ludzie zainteresowani OSM, tylko na dzisiaj bez GPS i terenu pokrywanego przez Yahoo właściwie nie ma od czego zacząć. Ja już zresztą dwóch wikiuserów zwerbowałem, no ale działają dzięki Garminowi zakupionego przez Stow. Wikimedia PL.

Skoro jest wspomniane Stow. Wikimedia PL, w statucie zapisane jest, że celami Stowarzyszenia są: wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy ogólnej oraz szczegółowej z dziedzin nauki, kultury, edukacji oraz sztuki, a także promocja i organizacja wolontariatu oraz działalności charytatywnej. W to chyba OSM się wpisuje, także ewentualne dotacje dla OSM chyba byłyby możliwe.

Pomysł jest bardzo dobry. Niestety osobiście nie będę mógł uczestniczyć.

O które przepisy chodzi? Bo wiem że obecnie trwają powolne prace nad implementacji dyrektywy 2003/98/WE (dyrektywy re-use) czyli ponownego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego (http://prawo.vagla.pl/re-use). Jest ona ważna z tego powodu że dotyczyć będzie również informacji udostępnianych przez geoportal. Nie wiem jakie są kompetencje fundacji i czy może ona wprowadzać uwagi do projektu, ale zawsze łatwiej będzie nawiązać współpracę.

odp.:

  1. O które przepisy chodzi? Bo wiem że obecnie trwają powolne prace nad implementacji dyrektywy 2003/98/WE (dyrektywy re-use) czyli ponownego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego (http://prawo.vagla.pl/re-use). Jest ona ważna z tego powodu że dotyczyć będzie również informacji udostępnianych przez geoportal.
  • To byla krótka rozmowa telefoniczna, postaram sie wyjasnic w szczególe co Geodeta Wojewódzki mial na mysli.
  1. “Osobiscie mysle ze duze koncerny wykorzystujace nasza prace community na calym swiecie, powinny byc zobowiazane do swiadczen na rzecz community. Przeciez przyszlosciowo doprowadzimy do tego, ze Navteq i Teleatlas zamkna interes a Google i Microsoft sróbuja przesiasc sie na OSM bo taniej bedzie. Niech to robia, ale nie za frajer.”
    He? Czyli chcesz zmienic licencje dla danych OSM? Czy wiesz, ze to by wymagalo zgody ok. 300000 autorow?
    Zarowno aktualna jak i przyszla licencja daja identyczne warunki wykorzystania wszystkim, i mysle ze 99% autorow nie ma intencji tego zmieniac, na cos niezgodnego z Definicja Wiedzy Otwartej (opendefinition.org).
  • Wiem, ze nie ma szans zmiany licencji, przedstawiam swoja osobista opinie na tem temat: uwazam ze powoli mamy do czynienia z rozwojem bedacym niezgodnym z pierwotnym duchem, idea projektu. Jesli jakis koncern uzywa naszych map na calej kuli ziemskiej i czerpie z tego milionowe zyski ozwalajace mu na oszczedzenie wydatków a które to pieniadze inwestuje po to, by niszczyc mniejsze firmy, to jest to mechanizm z którym sie nie identyfikuje. De facto 300.000 ludzi na swiecie racuje po to, by np. Microsoft wydawal mniej pieniedzy na kupno map. Milo z jednej strony, jednak uwazam ze w nowej licencji powinno sie pomyslec o zróznicowaniu podejscia do uzytkowników: Uzytkownik globalny, uzywajacy map do celów komercyjnych i generujacy z tego duze zyski powinien przekazywac jakas kwote z tego na OSM Foundation lub chociazby na cele dobroczynne. Ot, prywatna opinia i tyle.

Pomysl dobry, ale ulice juz sa zmapowane, wiec zostaloby dodawanie POI, domow, itd. (co oznacza tez, ze GPS nie potrzebny) Jesli chodzi o ortofoto to do listopada udaloby sie zrobic z latawca, aktualnie powoli powstaje dla prawobrzeznej Warszawy a to rzut beretem :slight_smile:

Nawet jesli zmapowane sa wszystkie ulice: warto w przyszlosci pomyslec o formach dachów, materiale fasad, kraweznikach, drzewach itd. dla ktorych mapujemy gatunek, wysokosc, grubosc pnia. Co do dróg to takze to, co jest po bokach; np. rów, chodnik, mur, parking itd…

Co do terminu i miejsca: moze sie uda. Gdby nie, szukamy alternatywy

Witam wszystkich…

Zaproponowana inicjatywa jest nie tylko świetnym pomysłem, ale tak naprawdę kluczem do szybkiego rozwoju projektu. Jako programista pracowałem z mapami OSM Polski i pomimo zaangażowania polskich użytkowników mapom jak wiemy wiele brakuje, a taka formalna, zorganizowana współpraca będąc samodzielną jednostką zacznie być bardziej dostrzegana przez potencjalnych partnerów. Jestem z Łodzi i na pewno będę na spotkaniu założycielskim!

Pozdrawiam wszystkich

W takim razie wypadałoby ustalić wstępnie miejsce i czas:

Chcialbym dodac do propozycji cos rzeczywiscie niezmapowanego, gdzie spotkanie byloby z pozytkiem dla mapy, np.:

  • Inowrocław (OSM i dla porownania UMP)

Poniewaz w okolicy Lodzi jest pare osób z administracji panstwowej które popiera sprawe i chcialoby uczestniczyc w naszym spotkaniu, to proponuje Zdunska Wole:

  1. Jest niedaleko Lodzi i centralnie dla Userów z calej Polski
  2. Lezy na skrzyzowaniu tras kolejowych: Katowice - Gdansk / Warszawa, Lódz-Poznan
  3. Jest prawie nie ruszona
  4. Miasto ma takie rozmiary (40 tys. mieszkanców), ze mozna je w calosci zmapowac w przeciagu takiego spotkania
  5. Mieszka tam moja jedna ciocia :slight_smile: