Tietotekniikassa ongelmat on tapana ratkaista abstraktiokerroksen avulla. Ei anneta käyttäjien etsiä suoraan OSM-tageja vaan käännetään ne valmiiseen kehikkoon. Mapnik, mkgmap, JOSMin karttanäyttö ja monet muut sovellukset tekevät niin. Mitä tulee terveydenhuoltoon, niin Garmin on varannut sille ilmeisesti vain yhden koodin, 0x3002. mkgmapin oletustyyli kääntää siihen kaikki healthcare=* ja lisäksi amenity=hospital ja amenity=doctors. Tämä riittänee, koska kyseinen POI-hakuvalikko ei ole ylettömän täynnä. Kaupoille Garmin ei tarjoa kovin monta järkevää alakategoriaa, ja niinpä kauppoja joutuukin usein hakemaan nimen perusteella.
Mitä tulee tuohon bicycle/foot=designated-määreeseen, niin ymmärsin, että sinisellä liikennemerkillä osoitettuja väyliä varten on ehdotettu käytettäväksi foot/bicycle=official. Suomessa en ole siihen törmännyt satunnaisilla “retkilläni” korjatessani mkgmapin ilmoittamia virheitä, eikä mielestäni ole tarpeen tehdä eroa sinisen ja punakeltaisen liikennemerkin välillä. Esimerkiksi Lahdentien varressa Vantaan Nikinmäessä lähellä Keravan rajaa on välillä kevyen liikenteen väylä ja välillä moottoriajoneuvolla ajo kielletty, “tonteille ajo sallittu”. Tie näyttää koko ajan samanlaiselta. Eiköhän tuollaisia kokoojakatu-kevyenliikenteenväyliä ole muuallakin.
Jos maailmalla on jo päätetty (äänekkäimmät JOSMin kehittäjät ovat päättäneet), että useille kulkumuodoille tarkoitetut kevyen liikenteen väylät kuuluu merkitä highway=path eikä highway=cycleway, niin voisimmeko ajatella, että highway=cycleway on vähän niin kuin highway=road eli kaipaa tarkennusta? Ainakin ne tiet, jotka on säästeliäästi merkitty vain highway=cycleway,foot=yes, kaipaavat lisäavaimia lit=, surface= ja segregated=*.
Onko highway=pathin edellyttämä tagiviidakko edes ongelma, jos uudet kartoittajat ohjeistetaan käyttämään JOSMin esivalintoja? Vai eikö Potlatchissa ole esivalintoja?