Kappaleeni oli jäänyt vajavaiseksi: path-ehdotuksessa oli kuten kirjoitin, mutta jostain putkahti luulo että kaikki cyclewayt olisi path+designated - mitä moni väylä ei ole (moottorikielto, merkitön). Luullusta takaperoisesta yhtäläisyysmäärittelystä on seurannut se, että moni (ulkomailla, erit. Saksassa) väittää (ja käyttää tageja kuin näin olisi), että vain 422-425, tiukimmillaan vain 422, saa olla cycleway. Tai että footway saa olla (jopa) vain 421-merkitty. Josta pathin suosiminen on putkahtanut josmin esivalintoihin.
Keskustelu (tuo consolidation jne.-sivu) on tyrehtynyt, koska osalliset huomasivat että cycleway ja footway:n poistuminen Ikinä™ on epäuskottavaa, niin kauan kuin on maita (UK) joissa ne vastaavat käytäntöä maastossa. Tai että toinenkaan ääripää poistuisi poterostaan. Ja kaikki ratkaisut edellyttäisivät ison kasan datan läpikäyntiä uudestaan.
Amenity=doctor:in muutos on luultavasti perusteltu, koska erilaisten sairas-/terveydenhuoltopalveluiden ryhmittely jotenkin globaalisti ymmärrettäväksi järjestykseksi oli ollut esillä pulmana pidempään ja sille on kerätty riittävästi tietoa. Alkuperäiset footway/cycleway olivat paitsi merkityksellisiä ja riittävän ilmaisuvoimaisia, myös helppoja opettaa ja käsitellä ohjelmistoissa - ei ole oikein vieläkään yritetty osoittaa miksi nämä pitäisi suurimmassa osassa käyttökohteita muuttaa path + kasa tageja -yhdistelmiksi (lähes aina jotkin kolmikosta foot=no, bicycle=no, horse=no)
Voi olla, uskonkin, että path ei olisi käytössä laisinkaan, jos joku olisi perustellut ja mankunut mapnik-tasolle erottuvan piirtotyylin “puhtaille” pyöräteille (cycleway+ foot=no).