wms.openstreetmap.pl

Kolega Yarl zaproponowal uzycie GMES Urban Atlas jako podkladu i dostal ze slowackiej listy dyskusyjnej konfiguracje WMSa, ktorej Slowacy uzywaja. Taka sama warstwe tylko z danymi dla Pl dodalismy wiec na wms.openstreetmap.pl. Jak beda sie pojawiac jakies inne warstwy (np. wspomniane sztabowki i zdjecia latawcowe) to poinformuje o tym.

Urban Atlas pokrywa europejskie miasta o populacjach >= 100k, wraz z szeroko rozumianymi okolicami. Zawiera dane o pokryciu terenu (landuse), tak jak Corine Land Cover. Wedlug ich strony, dane sa oparte m.in. na zdjeciach satelitarnych o rozdzielczosci dwa i pol metra z 2006. Jednak tam gdzie spojrzalem (Warszawa) dane wyraznie sa wygenerowane z jakichs danych wektorowych, nie z samych zdjec satelitarnych. Podzial na tereny zamieszkane / zielen / kolej itd. jest jak najbardziej zgodny z rzeczywistoscia, natomiast pojedyncze ulice a nawet sciezki sa ksztaltami, ktore sa po prostu kreskami stalej grubosci wyrysowanymi wokol osi ulicy. Z tego co widzialem w mojej okolicy nie brakowalo zadnej uliczki, nawet jakichs wjazdow na osiedla. Maja one natomiast odchyly po kilka metrow, ale wydaje mi sie, ze w miastach, gdzie nie ma pokrycia Yahoo! itp. to lepsze niz GPS. Dane w mojej okolicy maja wpisana date aktualnosci 2009, ale np. Bydgoszcz ma 2010. Pokrywa nastepujace miasta w Polsce:

Warszawa, Lodz, Krakow, Wroclaw, Poznan, Gdansk, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Bialystok, Kielce, Torun, Olsztyn, Gorzow Wielkopolski, Zielona Gora, Konin, Czestochowa, Radom, Plock, Kalisz, Koszalin.

Legenda i URL dla JOSMa

Mysle, ze jesli mielibysmy importowac Corine 2000, to nalezaloby je polaczyc z Urban Atlasem (dajac mu priorytet) i zaimportowac razem, bo Urban Atrlas jest milion razy dokladniejszy. Podzial na klasy jest mniej szczegolowy ale podobny.

Niech ci bozia wynagrodzi :wink:

Z tego co zauważyłem Nowy Dwór Gdański jest dosyć dokładny, z kolei Katowice są lekko przesunięte, ale po kalibracji jest OK.

Korzystając można dodawać source=urban atlas lub podobne.

Coś nie bangla: Error 500.

Dzieki za info, poprawilem. (To upgrade libpng popsul duzo bibliotek.)

Jest ok ale manewry wstrzymane do jutra. :wink: