Hienoa, että tästä asiasta viriää keskustelua.
Suomessa ei juuri ole pelkästään polkupyörille tarkoitettuja teitä, jotka on osoitettu merkillä 422 (pyörätie). Englanninkielisen sivun mukaan highway=cycleway tarkoittaa tällaista tietä. Suomessa näihin liittyy säädös 1134/1998.
Joissakin paikoissa on erotettu kevyen liikenteen väylä kahtia (segregated=yes) siten, että pyörätien puolella on merkki 422 ja jalkakäytävän puolella merkki merkki 421. Tavallisempaa on kuitenkin käyttää erotetun väylän merkkiä 424 tai 425. Muutamissa kaupungeissa, esimerkiksi Keravalla, vaikuttaa olevan pääosin erotettuja väyliä.
Useimmat Suomen kevyen liikenteen väylät lienee osoitettu merkillä 423 (yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä). Joskus on lisäkilpi “Sallittu mopoille” (OSM-kielellä moped=yes). Selvyyden vuoksi olen merkinnyt moped=no kaikille niille väylille, joilta tiedän tuon lisäkilven puuttuvan. Noin 15 vuotta sitten lain oletusarvo oli moped=yes ja lisäkilpi “Ei mopoille” tarkoitti moped=no. Jossain olen nähnyt vanhan tavan mukaistakin merkintää, jossa samassa tolpassa on merkit 421 (jalkakäytävä) ja 422 (pyörätie).
Tulkitsen sivua access niin, että Suomessa kevyen liikenteen väylille kuuluisi merkitä foot=designated tai foot=official eikä foot=yes, paitsi niissä harvoissa tapauksissa, joissa on käytetty merkkiä 422 (pyörätie) nykyisin tavallisempien merkkien 423, 424 ja 425 sijaan. En ole varma, sanooko laki näille pyöräteille foot=no (ei saa kävellä) vai foot=yes (ei ole kielletty mutta ei myöskään suositeltavaa kävellä).
Englanninkielinen sivu highway=cycleway sanoo selkeästi, että jos tie on tarkoitettu myös jalankulkijoille, se kuuluu merkitä highway=path (ja sitten tarkemmin segregated=yes/no, foot=designated, bicycle=designated, moped=yes/no, surface=paved/unpaved, lit=yes/no, jne.) JOSMissa se piirtyy kaksivärisenä viivana, jossa jalkakäytävän vihreä ja pyörätien sinipunainen vuorottelevat. Törmäsin tähän merkintätapaan joskus vuoden alussa Jyväskylässä, kun korjailin virheellisiä kiertoliittymiä eri puolilta Suomea mkgmapin varoitusten perusteella.
Minun käsittääkseni metsäpolku kyllä erottuu kevyen liikenteen väylästä helposti. Jos highway=path:ille ei ole merkitty bicycle=designated tai bicycle=official tai foot=designated tai foot=official, niin se on polku. Joillekin juurakkoisillekin poluille on merkitty bicycle=yes, mutta mielestäni samalla pitäisi merkitä mtb_scale, niin ettei kukaan erehdy luulemaan polkua maantiepyörälle, tandemille tai moniuraiselle pyörälle (kolmipyöräinen pyörä tai monipyöräinen peräkärry) sopivaksi.
Mikään tästä ei ole ristiriidassa sivun User:Richard/Tags I Use kanssa. Hänhän sanoo, että alussa kartta laajenee nopeiten, kun opettaa kartoittajille muutaman helpon säännön. Jos vaatisi, että kaikille teille on heti merkittävä lit=yes/no, surface=paved/unpaved, maxspeed, jne., niin moni säikähtäisi ja jättäisi homman sikseen. Richard myös sanoo, että vastuu siirtyy kartan tulkitsijalle (piirros- tai käännösohjelmiston tyylitiedoston laatijalle).