Generalnie ca?? akcj? wyobra?a?em sobie od pocz?tku tak, ?e po pierwsze by? mo?e troch? psuj?c wyeliminujemy ewidentne b??dy, co teraz si? dzieje. Owszem, mo?e si? zda?y?, ?e zmienimy ulic? która wg. GUS, mieszka?ców i ufoludków nazywa si? Ko???taja na Hugona Ko???taja. Ale to IMO mniejszy problem ni? ulica która na mapie nazywa?a by si? “Ko???taja”, a nawet “Kollataja”. My?l?, ?e tu si? wszyscy zgodzimy.
Chodzi?o o to, ?eby ruszy? i znacz?co podnie?? jako?? nazw w OSM:Poland co si? udaje. W znacz?cym stopniu wyeliminowali?my WTF’y z bazy, jest nawet marna szansa, ?e w jutrzejszym poland.osm ich nie b?dzie (!). Oczywi?cie pojawi? si? kolejne je?li nie uda si? przekonwertowa? na UTF-8 plików bazowych z UMP. Tak czy siak, to pierwszy sukces po mniej wi?cej trzech tygodniach zabawy w naprawianie.
Nie wiem jak blisko jeste?my z nazwami napisanymi polskawymi, nie jest ?atwo to sprawdzi?, ale w tej dziedzinie wydaje si?, ?e te? jest co najmniej nie?le.
Etap kolejny to dopieszczenie wszystkeigo tak aby by?o zgodne w 100% z rzeczywisto?ci?, cho? mówi? to troszeczk? wbrew sobie, o czym mo?e za chwil?. W ka?dym razie wyobra?a?em sobie, ?e kiedy przelecimy masówk? tak aby zobaczy? efekty b?dziemy mogli zacz?? bawi? si? w szczegó?y.
Je?li chodzi o zasady to tak na prawd? wszystko jest do ustalenia.
Mnie podobaj? si? nazwy gdzie skróty rozwini?te s? do pe?nej postaci. Jest to czytelniejsze i ?adnie wygl?da, mapa jest elektroniczna nie ma problemu z miejscem. Ale to nie jest moja mapa, je?li wi?kszo?? woli “pl. im. gen. Józefa Bema” nie ma najmniejszego problemu. WRAK mo?e skrótów nie rozwija?, mo?e je ignorowa? czy wreszcie mo?e wszystko co rozwini?te przekszta?ci? na skrót. Wystarczy, ?e podejmiemy tu jak?? decyzj? i nie ma problemu.
Je?li chodzi o stopnie wojskowe itp. coraz bardziej sk?aniam si? ku wersji o której pisa?em niedawno, aby WRAK w nie nie ingerowa?. Pierwotnie by?em przekonany, ?e tak trzeba, ale teraz po czasie sp?dzonym na przegl?daniu s?ownika, bazy GUSu i dyskusji z Krzy?akami chyba zmieniam zdanie.
Ale to te? trzeba przedyskutowa?, poprawi? automaga (zmiana raczej banalna) i ju?. My?l? o wersji kiedy WRAK przepisuje tytu? je?li go znajdzie w istniej?cej nazwie, ale sam do nazwiska doda? go nie potrafi.
Zostaje problem Nazwisko bez imienia. Moim zdaniem takie ulice (a widz? gapi?c si? teraz po kilka godzin dziennie w baz? GUS, ?e problem istnieje na szerok? skal?) to wynik bezmy?lno?ci czy raczej niedouczenia tych którzy nadaj? ulicom nazwy. W ko?cu je?li chodzi o uhonorowanie osoby to powinno si? j? przedstawia? tak aby by?o wiadomo o kogo chodzi. I tu gdyby to zale?a?o ode mnie trzyma?bym si? wersji, ?e zawsze kiedy wiadomo na 100% jak mia? na imi? patron ulicy to imi? powinno si? tam znale??, ale rozumiem ?e tu jestem w mniejszo?ci i si? z tym pogodzi?em. By? mo?e w przysz?o?ci wykorzystamy tu pomys? kolegów z forum niemieckiego, aby w takich przypadkach podawa? pe?ne brzmienie nazwiska patrona ulicy w osobnym tagu.
Nie trzeba ?adnych zmian w automagu, wystarczy zmodyfikowa? s?ownik i problem przestanie istnie?, a w?a?ciwie zmieni si? w problem dok?adnie odwrotny. Ulice z UMP w wi?kszo?ci nie zawieraj? imienia nawet je?li ono si? tam znale?? powinno, pomijaj?c wi?c idealn? sytuacj? kiedy ka?d? ulic? zaopiekuje si? powa?nie jaki? u?ytkownik takie podej?cie spowoduje po prostu odwrócenie proporcji b??dów w bazie.
Na koniec … czy baza GUS to dane w 100% wiarygodne? Nie wiem, ale na razie wydaje si?, ?e jest to najlepsze ?ród?o do jakiego mamy dost?p.
To tyle literatury, teraz dwie sprawy bardziej techniczne.
O flagach my?lalem od samego pocz?tku i nie ma problemu z ich wprowadzeniem, cho? IMO nale?y to opó?nia? tak d?ugo jak si? da, bo by? mo?e uda si? dopracowa? algorytm tak, aby WRAK nie blokowany w ?aden sposób nie pope?nia? b??dów. Flaga blokuj?ca zmiany to pój?cie na ?atwizn? i przy okazji ryzyko, ?e kto? ustawi z za?o?enia z?? nazw? i ukryje j? przed automagiem.
Kasowanie tagów source. By? mo?e ?le zrozumia?em inne dyskusje tu prowadzone, ale zrozumia?em tak, ?e idea?em jest pod?o?enie pod wszystkie ulice w OSM tracków. Po ich pod?o?eniu i dostosowaniu drogi do nich jak zrozumia?em kasujemy tag source, bo nie jest on ju? bezpo?rednio zwi?zany z danymi w bazie. Jest to ulica namalowana wzd?u? tracka czyli w ?aden sposób nie powi?zana z jakimikolwiek zewn?trznymi ?ród?ami. To czy pod spodem jest track czy go nie ma zawsze mo?na sprawdzi? wi?c w?tpliwo?ci te? by? nie powinno. Ale generalnie pomys? z kasowaniem source z w?z?ów (nie dróg!) nie przeszed? wi?c temat jest przynajmniej chwilowo nieaktualny.