Debugger ;-)

Oczywi?cie :slight_smile:
http://storage.neostrada.pl/OSM/ulice.bez.GUStu.html
Tym razem to wersja bez ?adnych szybkich haków. Za to z linkiem - ?eby nie szuka?. Z userem - ?eby si? ze wstydu pali? i w?asne czym pr?dzej poprawia?. I z info czy z UMP - ?eby usprawiedliwia?, siebie i innych, ?e to niby nie nasza dysortografia tylko to Ci Kolesie z UMP tak narobili. :stuck_out_tongue:

Dalej:

Ten jednolinijkowiec jest istotnie paskudny i oczywi?cie nie nale?y go nawet próbowa? zrozumie?! Kajam si?. :smiley:

Ale innymi s?owy, po ludzku, i u?ywaj?c pliku zamiast $(), mo?na od czego? odci?? jaki? s?ownik tak:

#!/bin/bash

# Z pliku 'wrak-dict.csv' zróbmy sobie s?ownik 'slownik.wrak.txt',
# odcinaj?c linie komentarza i linie puste z ewentualnymi spacjami,
# a potem wybieraj?c tylko pierwsze pole - tzn. wersje poprawn?.
grep -v -e '^#' -e '^\ *$' wrak-dict.csv | cut -d \, -f 1 > slownik.wrak.txt

# Przeszukajmy, które linie z 'wrak-VALID-UNIQUE.txt'
# _nie_ zawieraj? wzorca ze s?ownika 'slownik.wrak.txt'
grep -v -f slownik.wrak.txt wrak-VALID-UNIQUE.txt > wrak-VALID-UNIQUE.bez.wrak-dict.txt

lub ewentualnie grep -i ?eby nie porównywa? wielko?ci znaków.

W mojej g?owie plan by? taki, aby w pierwszym przebiegu (który potrwa raczej kilka miesi?cy ni? dni) nada? wszystkim takim ulicom jedn? nazw?, tak? któr? uznamy za najpopularniejsz?, najw?a?ciwsz?. Lepsz? wydaje sie mi by? sytuacja kiedy ulica nazwana oficjalnie: Stefana Roweckiego zostanie przez nas nazwana Genera?a Stefana “Grota” Roweckiego, ni? kiedy wszystkie ulice nazwane imieniem tego cz?owieka nazywaj? si? “Roweckiego” a generalnie tak w wielu przypadkach w tej chwili wygl?da OSM:Poland.
W drugim przebiegu mogliby?my zmodyfikowa? s?ownik WRAKa tak, ?e nie poprawia?by niektórych nazw czyli mo?na by uci?? w tym wypadku rang? i pseudonim a WRAK by tego nie poprawi?. To wszystko umiemy zrobi? i zadzia?a. By? mo?e powinni?my zrobi? tak ju? teraz, nie wiem. Mnie ten genera? i pseudonim w niczym by nie przeszkadza?, soft do routingu i tak szuka po dowolnym kawa?ku stringa wi?c te dodatkowe s?owa nic nie psuj?. WRAK stoi w gara?u, ja maluj? Wart? … mo?emy radzi? :smiley:

@TomDalek: dzi?ki za ten kawa?ek basha … kolejna wersja plików materia?ów s?ownikotwórczych :smiley: b?dzie bez zb?dnych stringów.

Chcia?bym po pierwsze zauwa?y?, co by?o prawdziw? przyczyn? problemu. :slight_smile:
Problem by?o to, ?e nasze forum prowadzimy po polsku, nie informuj?c ludzi obcoj?zycznych co tak naprawd? ma tu miejsce. Jak rozumiem, do tej pory, wszyscy polskoj?zyczni osmerzy, maj? ?wiadomo?? w jakim stanie s? polskie drogi (te w OSM te? :slight_smile: ), weszli na forum, zobaczyli ?e WRAK jest genialny (@Jakub Klawiter: bo jest!) i nie maj?, ?adnych ale.

Zatem http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=1762 jest prawie rozwi?zaniem, bo b?dziemy mieli feedback od s?siadów.
Ewentualnie, mo?e nale?a?oby przet?umaczy? te? http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Pl:WRAK

Oczywi?cie faux pas te? po stronie hasse_osm_korinthenkacker, ?e wsz?dzie, nie tylko na lokalnym forum, u?ywa j?zyka ojczystego, podczas gdy lingua franca OSM jest angielski.

Jednak alv, na niemieckim forum, zauwa?y? bardzo istotn? rzecz:

Je?li kto? nie zna j?zyka kraju który odwiedza i stoi na obcej ulicy, to ma nadziej?, ?e jego przeno?ne OSM poka?e mu dok?adnie tak? sam? nazw? - literka w literk?, znaczek w znaczek, bez rozumienia o co chodzi. By?em zagubiony za granic? i wiem o czym mówi?. :stuck_out_tongue:

Dalej.

Musz? si? zastanowi?. Wydaje mi si? jednak, ?e nici z tej naszej Wielkiej Normalizacji. Jak przypuszcza?em: tak samo jak GUS, nie powinni?my si? miesza? w to, ?e ró?ni ludzie, ró?nie nazywaj?, tych samych ludzi. :laughing:
Na t? chwil? proponuj?:

  1. Skupi? si? na tym, aby do ko?ca wypleni? ulice.bez.GUStu tzn. literówki, WTF, wielko?? liter itp.
  2. Ulice kontrowersyjne, jak roweckiego uzna? za wyj?tek, gdzie jedynie jednocz?onow? (na pewno z??) zamieniamy na ‘w naszej opinii’ najlepsz? wersj?. Zatem nie:
genera?a Stefana "Grota" Roweckiego, stefana roweckiego, roweckiego, grota-roweckiego, stefana "grota" roweckiego

tylko:

genera?a Stefana "Grota" Roweckiego, roweckiego
  1. reszt? wrak-dict.csv zostawi? jak jest, jecha? po wszystkim WRAKiem z koksem, i si? nie przejmowa?! :smiley:

Malowa?em dzi? t? Wart? - przy okazji dokonuj?c kolejnego odkrycia, ?e podk?ad Yahoo nie jest wsz?dzie, a nawet jest go mniej ni? wi?cej. Pó?niej bawi?em si? z hackerem i troch? si? nad problemem zastanawia?em, a przede wszystkim emocje mi opad?y i doszed?em do podobnych wniosków. Zreszt? podejrzewam, ?e gdyby kolega z niemiec zmieni? nazw? ulicy na tak? jak w bazie GUS problemu by nie by?o wcale. Teraz jest tam równie nieprawid?owa nazwa jak nasza.

Zgadzam si?, ?e “nasi” widz?c ba?agan w nazwach ulic ?atwiej zrozumiej? co tak na prawd? robimy i ?e szkodzimy mniej ni? poprawiamy, a nade wszystko nie robimy nic ostatecznego. K?opot tak na prawd? robi? nam tylko ludzie którzy b?d? rewertowali zmiany WRAKa nie informuj?c nas o tym, wtedy g?upi automag b?dzie z nimi walczy? nei maj?c ?wiadomo?ci, ?e poprawia co? po raz 150 … jedyny sposób na takich to czeka?, a? sami si? zdenerwuj? i spróbuj? na nas nakrzycze?, wtedy wyt?umaczymy i poprawimy s?ownik WRAKa.

Inny problem:

A co z ulicami gdzie tabliczki z nazw? wyst?puj? w kilku odmianach? A takich miejsc jest wiele. Jeszcze gorzej je?li poza tabliczkami wliczy? nazwy pisane na domach (tak jak cz?sto na osiedlach). I we? to wyt?umacz komu? kto mieszka w kraju gdzie takie rzeczy dzia?aj? normalnie? :smiley:

Tak czy inaczej wychodzi, ?e przynajmniej na razie WRAKa modyfikowa? nie trzeba (od d?u?szego czasu nie wprowadza?em ?adnych zmian w skrypcie). Mam pytanie, czy powiesi? skrypt gdziekolwiek i za?o?y?, ?e nikt nie b?dzie nim próbowa? nam zrobi? QQ, czy chcemy go rozprowadzi? jako? tajnymi kana?ami? Nie jest to mo?e skrypt którego nie mo?na co chwil? pisac od nowa, ale nie ma takiej potrzeby skoro dzia?a. Poza tym praktyka mówi, ?e je?li udost?pni? skrypt to w ci?gu kilku godzin znajd? ewidentne b??dy które teraz siedz? cicho i czekaj? na release. :smiley:

K?opot mam z manualem, bo jak ja zaczn? pisa? jak tego u?ywam to wyjdzie mi powie??. :smiley: No ale jak trzeba to si? napisze :smiley: Najwy?ej napisz? krótko jak tego u?ywam i dlaczego, a pó?niej odpowiem na pytania.

Co trzeba zrobi? to w ko?cu napisa? szersz? informacj? o tym co robimy, to zrobi? bo cz??? ju? mam i by? mo?e to samo przet?umaczy? na j?zyk Królowej Eli licz?c na feedback od reszty ludzko?ci.

W szeroko rozumianym mi?dzyczasie spróbuj? zmontowa? GUStawowi jakiego? brata, który potrafi?by powiedzie? gdzie pojawiaj? si? poszczególne wariacje nazwy, tak aby pytaj?c go o tego ca?ego Roweckiego dosta? informacj?, ?e w Policach to on jest Stefan, a w Szczecinie Stefan “Grot” (dobrze pami?tam?). Bo jak rozumiem zak?adamy, ?e przynajmniej GUS si? nie myli.

OK to id? synchronizowa? s?owniki :wink:

Przegl?daj?c now? wersj? ulic.bez.GUStu zauwa?y?em, ?e nasz kolega z Niemiec ‘poprawi?’ ju? prawie 200 dróg, które nie mia?y ?adnej nazwy. Niestety nowa nazwa to “Droga” i nie b?dzie ju? widoczna w wartwie NoName…

ROTFL :smiley:
Mo?esz z nim o tym pogada? … ja te? bym móg?, ale obawiam si?, ?e on mnie nie lubi :smiley:

UPDATE
Dosta?em kolejn? wiadomo?? … google translator radzi sobie z nia kiepsko raczej :smiley:

Zaczyna mnie to po ma?u strasznie bawi? :smiley: Zrobi?em kilka fotek tabliczek na ulicach … tylko BT w kompie odmawia chwilowo pos?usze?stwa … mam nadziej?, ?e kolega nei wpadnie na genialny pomys? odwiedzenia Poznania, bo mo?e go od tego g?owa rozbole? :smiley:

Na pewno to on? Mo?e da si? mu konto zablokowa? za wandalizm :PPP Rzu? jakim linkiem…
Swoj? drog? my?l?, ?e pomys? alv z u?ywaniem nat_name nie jest taki z?y, zostawiaj?c jako name tylko najpowszechniejsze nazwy.
Gdyby bra? tylko to co na tabliczkach jest napisane to ja mam u siebie w mie?cie ile? kamienic, które maj? tabliczki z nazwami ostatni raz u?ywanymi w latach 80…

Przy okazji tej afery zosta?em wykryty i dosta?em anga? na poprawianie WTFów … ale ja nie o tym, wa?niejsze info jest jakgdyby z boku:

Czyli to nei jest tak jak my?leli?my, ?e WTFy sa po prostu brzydkie, one autentycznie szkodz?. No i ca?y czas sie pojawiaj?, warto by wi?c chyba wróci? do pomys?u, przelecenia iconvem wszystkich plików z UMP. Tylko nie wiem czy to mo?liwe, znaczy czy jest jaki? kontakt z w?a?cicielem serwera, czy co?.

ROTFL :laughing:
Dobra, ?eby nie by?o ?e brak nam poprawno?ci politycznej, napisa?em do Niego i kurtuazyjnie zainsynuowa?em, ?e nie jeste?my wybitnie zachwyceni dzia?alno?ci? Kolegi… cho? nie wiem jaki to ma sens, je?li jak mówisz On nie zna angielskiego. :open_mouth:

Tak, kontakt jest. Autorem UMP2OSM jest Damian http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:Damian i niedawno pisa?em do Niego, bo co?tam apropos i bardzo sympatycznie, pisa? ?e jest teraz raczej zaj?ty, ale ?e fajnie i ok i w ogóle. :smiley: Wiec jak Go poprosi? to powinno by? chyba OK. Spróbuj?.

EDIT
Cho? musz? przyzna?, ?e nie bardzo zrozumia?em o co chodzi z tym, ?e http://en.wikipedia.org/wiki/Replacement_character ‘mo?e wyk?ada? mysql po paru godzinach pracy’. Albo go wyk?ada, albo nie. Nie skuma?em.

Nie wiem czy nie trzeba by usun?? te dziwne podzia?y w Warcie (jak przy w?z?ach nr 037518717 i 18). Testowo usun??em w dwóch miejscach przy ?remie i zobaczymy czy si? nie rozjedzie :wink:

Ju? wczoraj do niego napisa?em, po ang. + pó? niemieckim z translatora. Narazie brak odpowiedzi.
Ten od “Dróg” to hasse_osm_korinthenkacker, a Ty piszesz z RambaZamba, chyba, ?e to ta sama osoba jest…

Myślę że RambaZamba to alterego hasse_osm_korinthenkacker, bo zmieniając np tę drogę http://www.openstreetmap.org/browse/way/23459377/history przezornie poprawił też created_by z JOSM na RambaZamba

Nie znam szczegó?ów ale rozumiem, ?e chodzi sobie Osmosis i co? tam wycina pobieraj?c po kawa?ku dane z bazy. Chodzi tak chodzi kilka godzin, trafia na WTF’a i si? wyk?ada, nie serwer bazy danych a Osmosis w?a?nie. Nie wiem czy o to chodzi, ale ja to tak zrozumia?em.

Killn??em w?a?nie kolejn? porcj? WTFów i trafi?em na ZONKA nie lada :smiley:

Jest sobie w bazie:

jest ich wi?cej i by?oby fajnie, ale:

$ grep -i "^d.bskiego" stat.txt 
D?bskiego;Jakuba ;ul.                             :    1
D?bskiego;Jana ;ul.                               :    2
D?bskiego;Macieja ;ul.                            :    1

kwalifikuje si? do r?cznej poprawki, bo co innego spierniczy? imi? jesli jest samo nazwisko, ale spierniczy? nazwisko to gorzej, szczególnie, ?e ma si? 25% szans na pud?o :smiley:

IMHO poprawi? WTF char na “?” i da? na openstreetbugs - jak kto? w?adny si? znajdzie to poprawi…

Nie no bez przesady damy rad? … co my nie damy? :smiley:

Ale ja nie o tym, ca?y czas gadam, ?e wrzuc? opis na stron? dyskusji WRAKA do doszlifowania i gadam, ale jako? nie mam weny chyba, ?eby to wyg??adzi? przed pierwsz? publikacj?. Wi?c wys?a?em jak mam, trzeba to dopracowa? ?eby by?o wiadomo o co nam chodzi i jak chcemy to zrobi?, sprawdzi? czy nie nak?ama?em gdzie? z abardzo i pó?niej mo?e umie?ci? w bardziej widocznym miejscu.

UPDATE!
OK kiedy? trzeba to w ko?cu powiedzie? … cho?by w skrócie. Jak dzia?a WRAK?
Po pierwsze WRAK generuje pliki które pó?niej umieszczam tutaj: http://wariat.org.pl/smietnik/OpenStreetMap/ powstaj? podczas uruchomienia za pomoc? skryptu runwrak.sh jaki pojawi? si? w tym w?tku i jest cz??ci? wraka, nie b?d? wi?c szczegó?owo opisywa? jak dzia?aj? opcje: –showignored oraz –showvalid
Z wrodzonej lubo?ci do zachowania jakiejkolwiek tajemnicy nie napisz? te? jak dzia?a opcja –help, nie powiem i ju?! :smiley:

Wspomn? tylko, ?e wrak standardowo otwiera plik poland.osm, ale nie musi mo?na mu powiedzie? –OSMfile=plik.osm i on pos?ucha

To tytu?em wst?pu, w codziennym je?d?eniu przydaj? si? co najmniej 3 terminale (na screenie lub je?li kto? woli jakkolwiek inaczej). U mnie w pierwszym terminalu otwarty jest jeden z plików wygenerowanych za pomoc? skryptu runwrak.sh (by?o o nim wy?ej). W drugim pracuje sam wrak jako taki, w trzecim podr?cznym odpytuj? baz? GUStawa i inne takie. Samego wraka napuszcza si? na ulice w co najmniej dwóch przebiegach.

Najpierw odpalamy go tak:

$ ./OSM-wrak --OSMlogin=foo@example.com --OSMpassword=dupa.8 --filter="Ko?ciuszki"

http://www.openstreetmap.org/browse/way/22966331   D DEPTAK KOSCIUSZKI -> Deptak Tadeusza Ko?ciuszki

Login/Has?o wiadomo, nie s? tu do niczego potrzebne ale warto je wpisa? jak si? za chwil? oka?e. Kluczowy jest filtr. To RegExp dopi?ty do ko?ca poprawionej nazwy (w powy?szym przypadku nazwa porównywana jest ze wzorcem /Ko?ciuszki$/ ). Tak odpalony WRAK zaproponuje zmiany nazw ulic tylko takich których PRAWID?OWA nazwa ko?czy si? stringiem “Ko?ciuszki”. Dodatkowa informacja to “D” przed nazw? nieprawid?ow?, oznacza, ?e zmiana nazwy pochodzi ze s?ownika, a nie ze zgadywania WRAKa. Link mo?na otworzy? i sprawdzi? co tam w okolicy, czy na przyk?ad kto? nie rewertuje uparcie zmian WRAKa, je?li tak najlepiej sobie odpu?ci?.
Ale skoro to regexp to nie musi by? tak, ?e jest tam tylko jedna nazwa, mo?na te?:

$ ./OSM-wrak --OSMlogin=foo@example.com --OSMpassword=dupa.8 --filter="(Ko?ciuszki|Gryfi?ska|Politechniki)"

http://www.openstreetmap.org/browse/way/22966331   D DEPTAK KOSCIUSZKI -> Deptak Tadeusza Ko?ciuszki 
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23428212     Al. Politechniki -> Aleja Politechniki 
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23428214     Al. Politechniki -> Aleja Politechniki 
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23522475   D Gryfinska -> Gryfi?ska 
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23522576   D gryfinska -> Gryfi?ska

tu przy okazji wida?, ?e z Alej? Politechniki WRAK poradzi? sobie tym razem bez udzia?u s?ownika. Tak czy inaczej, te zaproponowane zmiany nale?y przejrze?, klikn?? w niektóre odno?niki upewni? si?, ?e zaproponowana zmiana nam odpowiada etc. Gdyby wyników mia?o by? du?o warto pipowa? je do less’a ale co ja Wam b?d? t?umaczy?.
Je?li zmiany s? prawid?owe wystarczy na ko?cu dopisa? --upload (to dlatego warto mie? na sta?e wcze?niej wpisany login i has?o) czyli:

$ ./OSM-wrak --OSMlogin=foo@example.com --OSMpassword=dupa.8 --filter="(Ko?ciuszki|Gryfi?ska|Politechniki)" --upload

http://www.openstreetmap.org/browse/way/22966331   D DEPTAK KOSCIUSZKI -> Deptak Tadeusza Ko?ciuszki * Upload
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23428212     Al. Politechniki -> Aleja Politechniki * Upload
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23428214     Al. Politechniki -> Aleja Politechniki * Upload
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23522475   D Gryfinska -> Gryfi?ska 
http://www.openstreetmap.org/browse/way/23522576   D gryfinska -> Gryfi?ska * Upload

Czyli posz?o. Warto zauwa?y?, ?e przy pierwszej Gryfi?skiej nie pojawi?o si? “* Upload” co oznacza dok?adnie tyle, ?e WRAK nie uploadowa? nowej wersji. Nie dlatego, ?e mu si? nei chcia?o a dlatego, ?e wykry? niezgodno??.
Zmiana jest wytypowana na podstawie pliku poland.osm je?li w rzeczywisto?ci na serwerach OSM nazwa ulicy by?a inna ni? w pliku poland.osm WRAK nie uploaduje nowej nazwy, bez wzgl?du na to, czy obecna nazwa jest prawid?owa czy nie. Je?li zmieni?a si? ze z?ej na równie z?? op prostu tzreba poczeka? na nowy plik poland.osm (do jutra) i wtedy przeleci.

ostatnia opcja, w?a?ciwie nie potrzebna to --showdictionary, jest to zasz?o?? historyczna z czasów kiedy WRAK powstawa? i zosta?a bo nikomu nie wadzi. Wywala ona po prostu s?ownik podmian, dzi?ki niej mo?na si? dowiedzie? np jakie stringi zostan? rozpoznane jako godne zmiany na string “Tadeusza Ko?ciuszki”:

$ ./OSM-wrak --showdictionary | grep -i ko?ciuszki | sort
ko?ciuszki                                   : Tadeusza Ko?ciuszki
kosciuszki                                   : Tadeusza Ko?ciuszki
ko?ciuszki                                   : Tadeusza Ko?ciuszki
tadeusza ko?ciuszki                          : Tadeusza Ko?ciuszki
tadeusza kosciuszki                          : Tadeusza Ko?ciuszki

WRAK zapisuje plik wrak.log który jest archiwum wprowadzonych zmian, ten log ma tylko jedn? wa?n? funkcj? pozwala dowiedzie? si?, ?e przez troch? ponad po?ow? ?ycia wraka (wcze?niej nie by?o loga) wrak wykona?:

$ wc -l wrak.log 
2184 wrak.log

zmian w bazie.

Tyle o samym wraku, na koniec moje sposoby na poszukiwanie celów (jak wspomnia?em na pierwszym terminalu) kolejno?? przypadkowa:

  1. grep " D " wrak-TEST.txt | less
    da zmiany jakie wrak wprowadzi?by zgodnie ze s?ownikiem, wystarczy przejrze?, je?li to co proponuje jest ok odpali? go z gigantycznym regexpem w filtrzem przejrze? raz jeszcze i uploadowa?

  2. grep ? wrak-TEST.txt | less
    to generalnie kandydaci do s?ownika w 100% przypadków, cho? nie zawsze si? udaje … rzeczy na które nei mam pomys?u po prostu zostawiam, jest tyle nazw do zmiany, ?e b?dzie czas zastanawia? si? nad przypadkami specjalnymi

  3. less wrak-TEST.txt
    to generalnei zmiany jakie chcia?by wprowadzi?, cz??? jest ok ot tak po prostu, cz??? nie jest prawid?owa i wtedy zwykle wymaga aktualizacji s?ownika. W tym momencie bardzo cz?sto ju? pojawia si? potzreba sprawdzenia bazy GUStawa na okoliczno?? konkretnych nazw ulic.

  4. $ less wrak-VALID-UNIQUE.bez.wrak-dict.txt
    W?a?ciwie jak wy?ej

  5. ulice bez GUStu by TomDalek http://storage.neostrada.pl/OSM/ulice.bez.GUStu.html
    Tu zmian jest stosunkowo najmniej, warto po prostu aktualizowa? s?ownik nazwami zawieraj?cymi polskie znaki i nazwiskami ludzi.

NAJWA?NIEJSZE TO ZAWSZE PRZEJRZE? PROPONOWANE PRZEZ WRAKa ZMIANY PRZED --upload NAWET JE?LI TO NUDNE OGL?DA? JE PO RAZ 12 BO 11 RAZY POPRAWIA?O SI? S?OWNIK. IM MNIEJ NAZW NA RAZ (w regexpie) TYM SZYBCIEJ IDZIE CZASAMI!

Poruszamy si? w unikodzie … mo?e si? okaza?, ?e nie wsz?dzie skrypt b?dzie chcia? pracowa?, nie wiem, nie mam do?wiadczenia ze skryptami które pracuj? tu i tam … tu pracuje dobrze :wink:

W obecnej wersji WRAK nie wysy?a Waszych adresów e-mail i hase? do ?adnych spamerów … negocjacje s? wci?? w toku :smiley:

No to … Komu WRAKa?

P.S. Uprzedzaj?c ogólne zgorszenie, mnie te? si? kod WRAKa nie podoba, ale dzia?a … kiedy? si? przepisze :smiley:

UPDATE2
Jest te? nowa idea je?li chodzi o ?wi?tych, genera?ów, prezydentów, doktorów, whatever. Krótko mówi?c o “funkcj?”. Mo?na potraktowa? je jako prefiks czyli dok?adnie tak jak wrak w tej chwili obs?uguje s?owa typu Aleja, Skwer, Plac … i wiele innych. To znaczy je?li ono jest to zostaje co najwy?ej rozwini?te ze skrótu do pe?nej wersji, ale nie mamy nad tym kontroli via s?ownik.
W ten sposób my definiujemy imi? do nazwiska, a tytu? pojawi si? tylko wtedy je?li b?dzie si? on ju? znajdowa? w bazie. By? mo?e to lepszy pomys? ni? to co robimy w tej chwili? Zmiana we WRAKu na oko kosmetyczna, s?ownik to jeszcze mniejszy problem, tracimy automagiczn? kontrol? ale … mo?e w?a?nie tak powinni?my? Co my?licie?

Mi mi mi mi! :smiley:
Na razie chyba bałbym się go używać, ale po prostu muszę go przeczytać! :stuck_out_tongue:
Zaraz Ci mojego maila zapodam.

Po raz kolejny dotkn??em sprawy u s?siadów tym razem dodaj?c troch? fotograficznego funu :smiley: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=10165#p10165 Boj? si?, ?e je?li zrozumiej? w czym na prawd? pojawia si? problem gotowi pomrze? ze ?miechu :smiley:

P.S. tagów UMP_Level w poland.osm ju? nie ma …

UPDATE
Zabra?em si? za DEBUGI (na razie teoretycznie) i chcia?bym ponowi? pytanie które ju? pad?o.
tagi DEBUG poajwiaj? si? w w?z?ach importowanych z UMP. Z za?o?enia te same w?z?y zawieraj? tag source, przy czym ten sam tag source znajduje si? w drogach tworzonych przez te w?z?y.

Zastanawiam si?, czy z w?z?ów tego source te? nie mo?na by si? pozby?. Informacja o pochodzeniu drogi i tak znajduje si? w , a skoro szeroko zakrojonym celem jest pod?o?enie pod wszystkie drogi GPX’a i w rezultacie usuni?cie informacji o pochodzeniu z UMP czy nie by?oby wygodniej gdyby trzeba by?o r?cznie modyfikowa? tylko drog?, a nie wszystkie w?z?y sk?adaj?ce si? na drog?.

Chodzi o na prawd? du?e ilo?ci danych, które co chwil? pobieramy kompletnie bez sensu, bo i tak nikt nie ogl?da ustawie? poszczególnych w?z?ów tworz?cych drog? wi?c technicznie rzecz bior?c IMO nie narusza to licencji w sposób praktyczny, co najwy?ej od strony technicznej.

$ ./OSM-cleaner.pl poland.osm

Nodes:
     74878 debug
    261792 source: UMP-PL

UPDATE 2
Dosta?em odpowied? u s?siadów … to mnie opad?a szcz?ka :smiley:

Co prawda ja mam same idiotyczne pomys?y/pytania ostatnio, ale PPNMSP :wink:
Mysl? ?e najlepszym rozwi?zaniem by?oby usuni?cie tagów source/debug tylko w przypadku gdy wszystkie drogi przechodz?ce przez dany w?ze? nie maj? tych?e tagów. W sensie
if ( (node:source=“UMP”) && way:source!="UMP) remove_source_tag();

Popieram :slight_smile: Nie narazimy si? nikomu licencyjnie, a naprawd? zb?dne tagi source znikn?.

OK czyli w skrócie … postaram si? jutro wyklika? znikanie DEBUGów i zastanawia? si? jak bez zb?dnego kombinowania pozby? si? na prawd? niepotrzebnych tagów source, co w tej chwili wydaje si? by? nie trywialne (w sposób w jaki przegl?dam plik osm) ale mo?e nie b?dzie tak ?le jak do tego podej?? na powa?nie.