Sztabówki

Wyglądają na dokładne i jest parę miejsc, z których można je ściągnąć, ale nie mogłem znaleźć źródła ani licencji. Fajnie byłoby ich użyć jako uzupełnienie UMP.
Czy ktoś wie coś na ich temat? Poniżej kilka linków:
http://ngps.pl/skad-sciagnac-sztabowki
http://maps.vlasenko.net/
http://technotron.surge8.com/mapa_topo/index.html

Jeśli chodzi o mapy wojskowe to najlepiej zerknąć tutaj http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100, gdzie znajdują się mapki WIGu. W kwestii licencji kontaktowałem się z administratorem Commons (wikipedyści znają Masura), bo swego czasu chciałem te mapki tam wgrać. W odpowiedzi dostałem, że jeśli nie ma autora to grafika jest w PD po 70 latach od jej utworzenia (standardowe warunki PD-anonymous). W przypadku tych map mamy tylko podanego wydawcę (WIG), więc teoretycznie mapy stworzone do 1940 roku są OK i gotowe do wykorzystania.

Marzyłaby mi się mapka całej Polski stworzonej z połączonych map WIGu (takie coś mają chyba Anglicy). Wie może ktoś jak takie coś ruszyć?

Ja wlasnie tez zastanawialem sie nad postawieniem czegos takiego, i wydaje mi sie, ze wiem jak to ruszyc. Niemieckie mapy zachodniej Polski z 1940 sa oszalamiajacej dokladnosci, i przy tym, w tej czesci gdzie z nich korzystalem byly tez zupelnie aktualne. W szczegolnosci w zwiazku z obozem kultury 2.0 zrobilem sobie WMS ze zdjeciami lotniczymi i mapa z amzp.pl w tle:

(link dla JOSMa) http://openstreetmap.pl/balrog/chrzelice/wms?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&FORMAT=image/png&

(lub w przegladarce) http://www.openstreetmap.pl/balrog/chrzelice/?zoom=19&lat=50.47449&lon=17.73401&layers=B

Przejechalem w tym regionie kilka polnych drog z GPSem i doszedlem do wniosku, ze takich malych drozek jest tyle, ze nie sposob ich wszystkich przejechac. Jednak okazuje sie ze na mapce z 1940 ich uklad idealnie zgadzal sie z tymi, ktore przejechalem.

Jesli chodzi o licencje to wprawdzie mapy z 1940 w tym roku powinny wychodzic spod ochrony prawa autorskiego, ale na stronie amzp.pl jest zastrzezenie, ze publikowane sa one na tej stronie do wykorzystan niekomercyjnych. Mysle jednak, ze w naszym przypadku takie zastrzezenie nie powinno byc przeszkoda, bo nie kopiujemy samych skanow, a tylko informacje faktyczne ktore sa przedstawione na mapce.

To chyba temat na oddzielny watek, ale myslalem tez o postawieniu na openstreetmap.pl wspolnego WMSa z prywatnymi zdjeciami lotniczymi dla Polski (dopoki openaerialmap.org nie zostanie przywrocone), ostatnio sam zaczalem dosyc duzo ich robic za pomoca latawca i chce zrobic ortofotomape Warszawy.

Jest jeszcze inna opcja: postawienie lokalnego http://warper.geothings.net, wgranie tam tych mapek i rektyfikowanie ręczne. Ma to swoje zalety - robi się to łatwo i wygodnie, jest podgląd i nie trzeba obrabiać mapek z obwolut.

Bardzo fajny serwis (kiedys z niego korzystalem, ale nie byl wtedy wygodniy i nie mial opcji “layer”, tylko pojedyncze obrazki). Inny fajny serwis to Cartagen Knitter, ktory probuje na bierzaco wyswietlac wyprostowane zdjecie za pomoca javascriptu, ale dziala tylko w najnowszych przegladarkach.

Co do prostowania starych map, to tez sie nawysilalem zeby wyprostowac te mapke Chrzelic 1940, ale teraz sobie uswiadomilem ze na niej jest siatka i mozna z niej odczytac wspolrzedne i zrobic wszystko automatycznie :slight_smile: (dla Pakistanu, na ktorym skupilo sie OSM w ostatnie 2 tygodnie, tez jest swietna mapa WMS z posklejanych wojskowych amerykanskich mapek ze wspolrzednymi odczytanymi z samych mapek)

No i co, że „jest siatka"… raczej nie WGS-84, a przeliczanie z tych historycznych układów odniesienia jest dość kłopotliwe (specjaliści nie są zgodni do tego jak to przeliczać). Najprościej jednak „prostować" według paru sprawdzonych punktów (np. skrzyżowań w okolicy rogów mapy).

Na probe wyprostowalem arkusz Chrzelice uzywajac dlugosci i szerokosci wypisanych na rogach mapy (http://www.openstreetmap.pl/balrog/chrzelice/?zoom=17&lat=50.49905&lon=17.66766&layers=B) i dostalem przesuniecie o jakies 20-30 metrow w stosunku do GPS. Ale wydaje sie ze przesuniecie jest stale, na kazdym rogu mapy i po srodku jest takie samo. Mysle, ze gdyby to skorygowac to bylby to dobry punkt startowy do recznego poprawiania poszczegolnych arkuszy o ile w ogole bylaby taka potrzeba.

Akurat ten obszar jeszcze dwa tygodnie temu nie mial w OSM zadnego skrzyzowania drog na ktorym moznaby sie oprzec, bo zawieral tylko jedna droge i to wyrysowana zle :slight_smile: Zreszta skala jest na tyle duza, ze mala szansa zeby poza miastami trafic na odpowiednia ilosc skrzyzowan, kazdy arkusz pokrywa 0.1 stopnia x 0.06 stopnia.

Wojskowe mapy sztabowe nie mają chronionych praw autorskich, bo są dokumentami urzędowymi - widać na nich oznaczenia tajne i poufne, a nie widać znaku copyrightu. Mapy te jednak podlegają ochronie ustawy ,Prawo geodezyjne i kartograficzne", według którego mapy te wchodzą w skład państwowego zasobu którego użytkowanie jest odpłatne. Według tej ustawy nie zarejestrowana działalność kartograficzna, np. robienie map na OSM, też jest nielegalna…

Z tego co rozumiem, to w ogole udostepnianie tego panstwowego zasobu powinno odplatne, czyli nie moga byc udostepniane w internecie?

A co na przyklad z niemieckimi mapami? wikipedia mowi o prawie autorskim, podobnie jak strona archiwum map zachodniej polski.

Z tego co wiem, wydawcy wykupują licencję od państwa (Główny Geodeta, czy jakoś tak) i od tej licencji zależy, czy mapy mogą być udostępnianie w Internecie, np. Google Maps.

Z tego co wiem, mapy niemieckie i przedwojenne WIG nie wchodzą w skład polskiego zasobu. Na Wikipedii jest napisane, że jest potrzebne źródło, czy upłynęło 70 lat :slight_smile: , oraz, że mogą być, to znaczy nie muszą być, objęte ochroną praw autorskich. Jeśli były wykonane dla użytku służbowego, to nie miały chronionych praw autorskich.