Kraków strefy

W Krakowie mamy 3 strefy do okoła starego miasta.
C - ograniczonego prakowania (trzeba kupić bilet,30km/h)
B - ograniczonego ruchu ( wjazd tylko dla mieszkanców, trzeba mieć pozwolenie od miasta, strefa zamieszkania, zakaz ruchu w obu kierunkach)
A - dla pierszych i rowerów, dorożek, dostaw w nocy

dokładniej http://www.krakow.pl/samorzad/straz_miejska/docs/331.pdf

Pytanie brzmi zatem: jak estetycznie, proprawnie, rozsądnie, ekonomicznie otagować te kilkadziesiąt uliczek?

A
ruch pieszych foot=yes
rowery bike=yes
dorożki carriage=yes
dostawa w nocy ?? goods=??
B
wjazd dla mieszkańców vehicle=private
pozwolenie od miasta =official (- zależy od rodzaju pozwolenia, jeśli chodzi o wjazd pojazdów to vehilce=official )
strefa zamieszkania highway=living_street
zakaz ruchu w obu kierunkach jeśli tylko dla pojazdów to vehicle=no
C
W propozycjach jest coś takiego: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/parking:lane
30km/h maxspeed=30

Mam nadzieję że nic nie pomieszałem :wink:

Witam,

Chciałbym zauważyć, że nie wszystkie ulice w strefie B są w strefie zamieszkania, podobnie nie na wszystkich ulicach w strefie C jest ograniczenie do 30 km/h. Ul. Basztowa, Dunajewskiego, Długa, Karmelicka to zdecydowanie nie jest strefa zamieszkania. W przypadku pierwszej dwójki proponuję więc przywrócenie ich poprzedniej kategorii (tertiary) . Długa i Karmelicka, ze względu na ograniczenia prędkości i mniejsze natężenie ruchu, bardziej pasują do unclassified.

Jeśli chodzi o tagowanie strefy B, to motor_vehicle=official wydaje się najlepsze - ograniczenie wjazdu obowiązuje też motocykle i wynika z oznakowania.

Pozdrawiam

Wedle wiki living_street znaczy, ze piesi maja pierwszenstwo przed samochodami, a pedestrian pasuje tam gdzie samochody wcale nie powinny wjezdzac. Natomiast unclassified w ogole nie powinno sie pojawic w miescie, to raczej wiejskie drogi przy ktorych nie ma domow i sa za male dla tertiary.

Witam.
Problem z official polega na tym, że w OSM jest nakazem a nie zakazem i jest to mocniejsza wersja designated. Zezwolenie na wjazd trzeba dostać od właściciela (miasta) co wg wiki oznacza private.
“The value official for the access tags foot, bicycle and horse indicates a way legally dedicated to specific modes of travel by a law or by the rules of traffic. The tag is to signify the official, binding, legal nature of the dedication. A way may have several official dedications.”
Z motor_vehicle zamiast motorcar się zgadzam jak najbardziej.
Czyli w B proponował bym motor_vehicle=private psv=yes bicycle=yes goods=delivery choć nie oddaje to złożoności sytuacji.
Co do kategorii IMHO z jednej strony Długa i Karmelicka jako living_street wydaje się za niską, z 2giej strony mimo wszystko dobrze by było jakby na mapie wyglądała bardziej jak uliczki strefy B.
Uchwała w chwili obecnej żyje chyba tylko w cache google http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=pl&source=hp&q=cache:http://www.krakow.pl/samorzad/straz_miejska/docs/331.pdf&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Gdyby ktoś znalazł nowszą wersję było by miło jakby się podzielił.
Mam nadzieję, że nie zamieszałem za bardzo ale chyba nie tylko ja sądzę, że coś z strefami trzeba w końcu zrobić.
Wiem, że argument “bo ładnie się rysuje” nie należy do mocnych ale zastanawiałem się jeszcze nad access=private foot=yes bicycle=yes goods=delivery psv=yes highway=tertiary. Powinny być wtedy rysowane z przerywanymi liniami które może zmusiły by osoby oglądające do myślenia.

Faktycznie, nie doczytałem dokładnie.

Czy bicycle=yes jest koniecznie, jeśli ograniczenie motor_vehicle=private nie obejmuje rowerów?

Jeśli nie unclassified, to chyba residential będzie najlepsze. Na obu ulicach jest ograniczenie do 30 km/h, a na Karmelickiej nawet do 20 (od Garbarskiej do Teatru Bagatela).

Kilka miesięcy temu jeden z mapowiczów wszystkie uliczki wokół Rynku zamienił na pedestrian, jak rozumiem w celu oznaczenia, że tam jest strefa B. Chyba jednak nie oddaje to dobrze charakteru poszczególnych ulic. Na części z nich faktycznie ruchu prawie nie ma (strefa A) - wtedy pedestrian jak najbardziej; ale na reszcie ruch, choć ograniczony, jednak jest (strefa B) - wtedy bardziej pasuje living_street. Trudno wszystko pokazać na jednej mapie, może na przykład OpenStreetBrowser za pewien czas będzie wyświetlał ograczenia w ruchu dla poszczególnych uczestników ruchu.

Ulice wewnątrz I obwodnicy zostawiłem jako pedestrian (IMHO taki jest właśnie ich podstawowy charakter) dodając w B motor_vehicle=private itd…
Ulice B w i poza I obwodnicą ustawiłem highway=residential access=private foot=yes bicycle=yes goods=delivery psv=yes.
Bazowałem na mapce z ZIKIT. Wygląda OK. Jak dla kogoś to herezje to niech zmieni :slight_smile:

Po 12 latach myślę że można usunąć już relację type=parking_fee (nie występuje nigdzie na świecie poza Krakowem). Niepotrzebna jest też chyba ta relacja, ciężko mi nawet powiedzieć co ona oznacza.

Zaznaczyłem aktualne strefy, można zobaczyć tutaj: https://overpass-turbo.eu/s/1g2N

To nie argument, żeby coś usuwać :slight_smile:
Chyba, że chcesz usunąć, dlatego że nie ma już tam strefy płatnego parkowania?

Kiedy ją dodawano nie było pewnie jeszcze ustalonych schematów tagowania, ten się nie przyjął. Nie oznacza się stref parkowania w ten sposób, tylko tak jak podlinkowałem niżej. W dodatku type=* dla relacji ma określony katalog wartości (jak zawsze w osm można wpisywać własne, ale w tym przypadku na strefy płatnego parkowania mamy już inny ustalony schemat tagowania). Nie wspominając o błędnym tagu co najmniej nazwa.

EDIT:

Strefy parkowania w uchwałach są tworzone nie w ten sposób że wymienia się odcinki ulic które należą do strefy, tylko obszary - “[…]wzdłuż linii kolejowej PKP PLK nr 91 do rzeki Wisły[…]” - może to lepsze tłumaczenie.
W tamtej relacji są ulice na których obowiązywała strefa, na część z nich od tamtej pory nie można wjeżdżać (wtedy tworząc relację takie wykluczono), strefa powiększyła się i teraz nie wiadomo co jest w tej relacji

+1

+1