Hurtowa zmiana surface

Witam

Jak mozna hurtowo zmienic tag surface=gravel na surface=fine_gravel? We wroclawskich parkach, sciezki maja glownie surface=fine_gravel (czasami z dodatkami gravel), chyba, ze ktos z Wro sie wypowie, na jaki inny surface powinno sie zmienic.

Ostatnio troche pododawalem surface przy uzyciu SC, ale jak sprawdzilem na kompie, co dokladnie SC wrzuca (w aplikacji nie ma mozliwosci podejrzenia jaki tag bedzie ustawiony), to stwierdzilem, ze trzeba by zmienic. Wiem, ze mozna to recznie zrobic, ale moze z automatu daloby sie to zrobic szybciej. Nie chodzi mi o zmiane jakas duza, bo obecnie zmiany chcialbym ograniczyc do jednego parku, chyba, ze daloby sie wylistowac wszystkie surface zmienione przeze mnie przy uzyciu SC.

Czy da sie takie cos zrobic?

If user=XXX AND surface=gravel AND app=SC AND location=okreslony_teren
then
ustaw surface=fine_gravel.

Cześć.

Ja bym użył Overpassa - wyszuka ci w aktualnym widoku jak klikniesz “uruchom”. Potem eksport do JOSM i w JOSMie ręcznie pozamieniać.

Ostatnio znalazłem, da się to podejrzeć korzystając ze strzałki do cofania, przy lewej krawędzi ekranu.

app=SC - tego fragmentu niestety się nie da, reszta będzie wyglądać w ten sposób: Oerpass (ograniczyłem jeszcze do dróg).


way(32972735)->.searchArea; // wyspa Daliowa we Wrocławiu
(
  way[highway](user:XXX)[surface=gravel](area.searchArea);
);

Można to bardziej automatyzować, ale w ten sposób trudniej zrobić błąd :D.
Ja zazwyczaj otwieram w JOSM jako nową warstwę, potem filtry np. takie: user:XXX i type:way, ctrl+a i zmienić wszystko na raz.

Szukając w Overpassie można też po nazwie - zamiast way(32972735)->.searchArea;, to {{geocodeArea:Wrocław}}->.searchArea; - ale może się okazać że nazwa ma duplikat gdzieś na drugim końcu Polski.

Jakie tam ręcznie, Ctrl-F i zamieniasz hurtem. O ile wyciagnęły się wyłącznie kawałki, które chcesz zamienić. Ale nawet jeśli nie, to zanaczasz taki park i w nim Ctrl-f…

To miałem na myśli - o tyle ręcznie, że sam odpisujesz też changeset, a nie puszczasz jakiś automat.

A jest moze jakas sensowna dokumentacja do tego overpassa? Na poczatek, chcialbym sie dowiedziec, jaka jest skladnia i jakie sa dozwolone opcje. W necie jest multum przykladow, ale nigdzie nie moge znalezc opisu skladni.

Probowalem cos wiecej zrobic, ale nie wychodzi mi.
Przykladowo, probowalem zmienic ta linie:
way(32972735)->.searchArea;
i podmienic way na rel i w nawiasie dac numerek relacji, ale nic mi nie znajdywalo.

Druga sprawa, to nie bardzo wiem, jak wynik wyszukiwania przekazac do JOSMa. Najpierw marudzi, ze josm nie jest uruchomiony, a jak uruchomilem, to wywala jakis blad. Wnioskuje, ze jakas opcja do zdalnego sterowania josmem nie jest wlaczona.

Cała jest na Wiki, ale nie jest przyjemna.

Z rel treba inaczek, na przykład tak.

[out:xml][timeout:999];
rel(2341619); // dzielnica Wrocław Stare Miasto
map_to_area -> .a;
(
  way[highway][surface=gravel](area.a);
);
out meta;
>;
out meta;

Na górze klikasz Eksport → Surowe dane OSM → pobierz i potem otwierasz w JOSM. W JOSM, w ustawieniach można włączyć zdalne sterowanie, ale mi ta opcja zawsze sprawiała problemy.

Jeszcze taki protip, jak się bawisz to zamiast “out meta” dawaj “out geom” - meta jest potrzebne tylko przy edycji, bez tego działa sporo szybciej.

Jest postep. Udalo mi sie wyeksportowc i otworzyc w josm, ale josm pokazuje mi przy surface 18 gravel, 162 nieprzypisane po uzyciu ctrl+A
Czy on jeszcze jakies bonusowe elementy zaznaczyl? Skad on wzial te 162 elementy nieprzypisane?

Te 162 to pewnie są węzły wchodzące w skład wybranych linii?

Dodam jeszcze, że w JOSM-ie pod File → Download data… jest zakładka, gdzie można zapytanie Overpass wkleić bezpośrednio.

Ani chybi:

Zamiast Ctrl-A zrób Ctrl-F i wyszukaj wszystko co ma surface=gravel. Powinno zostać te 18.

Tak, z tym że nie każde zapytanie Overpassa Turbo to łyknie. W szczególności nie lubi .searchArea OIDP.