Національна класифікація "admin_level"

Багато країн вже погодили використання тега “admin_level”. Нажаль, України в тому переліку немає.
Зараз у багатьох учасників виникає низка спірних, але актуальних питань: як відокремити великий район в обласному центрі або як позначити віддалений мікрорайон міста чи як впорядкувати приналежність передмістя? І чому в результатах пошуку Nominatim до міської адреси додається сусіднє селище?! :slight_smile:
На щастя, існує Державний класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) — офіційний нормативно-правовий документ.

Я зробив спробу привести у відповідність державну класифікацію та можливості OSM. Пропоную використовувати таку схему:

1 (зарезервовано OSM, не вживається);
2 кордон України;
3 кордон області, AP Крим, міста зі спецстатусом (Київ, Севастополь);
4 міста обласного підпорядкування;
5 райони в областях;
6 міста районного підпорядкування;
7 райони у містах обласного підпорядкування;
8 СМТ, міста, сільради, села що входять до складу міськради;
9 СМТ, сільради, що входять до складу райради;
10 СМТ, сільради, села, що входять до складу райради у місті;

Наприклад:
М.Київ - admin_level=3
М.Бердянськ, м. Запоріжжя - admin_level=4
Чемеровецький район - admin_level=5 (у Хмельницькій області)
М.Яготин - admin_level=6 (райцентр у Київській області)
Жовтневий район у м.Луганськ - admin_level=7
СМТ Борівське - admin_level=8 (м.Сєвєродонецьк Луганської обл.)
С.Восьме Березня - admin_level=9 (Бугруватська сільська рада, Охтирський район Сумської обл.)
С.Житейське - admin_level=10 (у Ковпаківському районі м.Суми)

Гадаю, ця схема вирішить раз і назавжди проблему з адресацією та приналежністю населених пунктів.
Прошу висловити свої думки або запропонувати власну схему :wink:

Слушна пропозиція! — Підтримую.

Також треба занести це у Вікі.

PS. Будь ласка, якщо можна зміни в прикладах колір з «синього» на якийсь інший, бо на темному тлі рябить в очах. Або просто зроби виділення жирним шрифтом

Я теж підтримую пропозицію упорядкувати все, але я не згоден із запропонованим поділом. Чим, наприклад, відрізняються кордони 8-го, 9-го, 10-го типів населених пунктів по КОАТУУ? Якщо важливо знати чи входить той чи інший н.п. до склади будь-якої ради, то це можна помітити окремим тегом на точці, поміченій place-тегом.
В наведеній таблиці, у більшості країн, міста мають рівень 8. Чому Київ і Севастополь прирівнюються до цілої області? Навіть в Росії Москву не прирівнюють до області.
Я запропонував би такий поділ:

кордон України - admin_level=2
області        - admin_level=4
обласні райони - admin_level=6
міста          - admin_level=7 або 8, або обласні центри 7, інші міста 8
райони в місті - admin_level=9
села, смт      - admin_level=10

Підтримую пропозицію va-deam, та схиляюсь більше до класифікації запропонованої iONiX.
Я також не зовсім розумію різницю між:

плюс це ще треба десь взнавати куди відноситься ця сьльрада чи СМТ, а це не завжди “так просто”, тому я за те щоб об’єднати такі місця до одного admin_level.

Ще запитання: що ми розуміємо під терміном “райони в місті”, певно це адміністративна одиниця в межах міста що має власну адміністрацію? Питання моє ось до чого - у нас в місті є декілька районів котрі не мають чітко виділеної адміністрації, але всеж мають певні рамки. Для таких ситуацій admin_level певно буде зайвим, чи не так?

Спробую пояснити :slight_smile:


8 рівень - (найтиповіше) передмістя, які мають власну адміністрацію, але гроші отримують з бюджету сусіднього міста, до якого «приписані».
9 рівень - (найтиповіше) селище без окремої адміністрації, але гроші отримують зі зведеного бюджету сусіднього села, до якого «приписані»; декілька сіл об'єднані в одну спільну сільраду.
10 рівень - (найтиповіше) передмістя, без окремої адміністрації, але гроші отримують зі зведеного бюджету великого району сусіднього міста, до якого «приписані»;

а тому, що:

— Ст.133, Розділ IX Конституції України.

Тег admin_level= спеціально призначений для позначення адміністративної ієрархії, альтернативні способи тут зайві.

У Києві, наприклад, 10 районів, кожен з яких має власну адміністрацію, голову, бюджет, районний суд, РАГС і т.п. Якщо в умовному районі міста адміністрації немає, то логічно, що admin_level=* тут зайвий. Інша справа — історичні райони з власною назвою (відомою для місцевих мешканців), які вірогідно колись були окремими селищами, а потім злились з містом. Якщо не помиляюсь, в Лондоні їх позначають точкою з назвою і тегом place=suburb, наприклад Soho, Chinatown.

Згоден, що мій варіант є складним для розуміння, але в разі сумнівів є порятунок у вигляді вже готової класифікації (КОАТУУ) — можна звірятись.

Так, так! va-deam правильно каже. Є КОАТУ і по ньому треба ставити admin_level та також можна звірятись щодо підпорядкованості адміністративних одиниць.

Ще троху попручаюсь :slight_smile:
Класифікація КОАТУ та класифікація admin_level не зовсім співпадають.
КОАТУ сам має кілька класифікацій

Загалом 9, за кількісттю співпадає з admin_level але не підходить бо відсутній державний кордон. Міста зі спеціальним статусом не виносяться в окремий клас.

Другий спосіб класифікації за КОАТУ

Чотири чи дванадцять? :slight_smile:
До чого це я все: перенести КОАТУ у admin_level так просто не вдасться, в любому випадку admin_level буде спрощеною проекцією КОАТУ. Інакше необхідно аби admin_level був у форматі ХХ ХХХ ХХХ ХХ
Так вот, що повинно бути у цій проекції нам і потрібно визначитись.
Виділяти по одному админ_левелу на кожен тип села чи СМТ мені здається зайвим.

Що до міст зі спеціальним статусом - я можу погодитись що їм потрібен окремий адмін_левел тьльки з міркувань аби виділити столиці, і якщо місто має admin_level області то це місто із спец статусом. Але як це буде позначено на мапі?

Ось частина довідника КОАТУУ


…
1200000000        ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.ДНІПРОПЕТРОВСЬК
1210000000        МІСТА ОБЛАСНОГО ПІДПОРЯДКУВАННЯ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
1210100000        ДНІПРОПЕТРОВСЬК
1210130000        РАЙОНИ М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
1210136300    Р    АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ
…
1210137800    Р    КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ
1210138100    Р    ЛЕНІНСЬКИЙ
1210138400    Р    САМАРСЬКИЙ
1210140000        СЕЛИЩА МІСЬКОГО ТИПУ, ПІДПОРЯДКОВАНІ ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ МІСЬКРАДІ
1210141000    Т    АВІАТОРСЬКЕ
1210200000    М    ВІЛЬНОГІРСЬК
1210400000        ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬК
1210436000        РАЙОНИ М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА
1210436300    Р    БАГЛІЙСЬКИЙ
1210436301    Щ    СВІТЛЕ
1210436600    Р    ДНІПРОВСЬКИЙ
1210436900    Р    ЗАВОДСЬКИЙ
1210465000        СЕЛИЩА МІСЬКОГО ТИПУ, ПІДПОРЯДКОВАНІ БАГЛЕЙСЬКІЙ РАЙРАДІ М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА
1210465300    Т    КАРНАУХІВКА
…

чому б і не додавати код КОАТУУ окремим теґом, щось на зразок
admin_level= + koatuu:code=1210100000*, для Дніпропетровська
(12 = Дніпропетровська обл, 10 = міста обласного підпорядкування, 100000 - саме місто)

UPD:
Ось тут більш зрозумілий Приклад_кодування_об’єктів_КОАТУУ.

А в загалі можливо для admin_level використовувати поділ лише на 4-и рівні, а все інше брати з коду КОАТУУ

Навіщо себе штучно обмежувати чотирма рівнями, коли, наприклад, у Німеччині їх 11 (а не 10, як у інших)?! Можна створити прецедент :slight_smile: і запровадити всі 12 рівнів.

Я навмисне не брав до уваги “райони у містах, що мають спеціальний статус, який визначається законами України” (райони Києва, Севастополя, яким підпорядковані інші населені пункти). В КОАТУУ лише 55 з 42030 записів (0,13%), які походять від цього спецстатусу. Гадаю, ці “райони” можна понизити до звичайних районів в обласних центрах і присвоювати залежним населеним пунктам відповідний рівень.

Так само, злиття зазнали деякі пункти III та IV класу.

Тег place=* визначає тип “села” (яким шрифтом буде намальована назва на мапі), а admin_level=* його приналежність (коректна поштова адреса в результатах пошуку). admin_level=* додається до замкнутої лінії разом з border=*, в кращому випадку користувач побачить лише кордон: товстий чи тонкий.

Переконав. Не зовсім я в тому впевнений, але якщо поштова адреса в нас формується за цими ознаками то це аргумент…
Отже лишаємо таку класифікацію:

Так? Додаємо в Вікі Україну?

Я б не став поспішати з внесенням таких змін в вікі, томущо на даний момент висловилося лише 4 учасники проекту, і лише 3 з них за такі зміни. Варто вислухати якомога більше учасників, можливо провести голосування (хоч це і не зобов’язує ні до чого, але широка підтримка допоможе швидше здійснити зміни).

В мене така пропозиція:
• Додати класифікацію в вікі, щоб з нею ознайомилось якомога більше маперів. Але треба зазначити, що це на поточний момент лише пропозиція.
• Додати повідомлення про це на Головній сторінці вікі та у вікі на сторінці обговорення (для “admin_level”) провести голосування.

andygol слушна пропозиція.
От і прийшли до точно такої ж схеми як і для прийняття нових тегів: спочатку пропозиція, потім обговорення, потім голосування :slight_smile:

Розпочато голосування http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%96%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0. Обговорення продовжуємо в цій гілці, щоб не засмічувати українську Talk Page.

проголосував — «за»

А яка процедура голосування? Чи просто кожен від себе редагує розділ з голосами?

  1. переходиш за посиланням для голосування,

  2. перемикаєшся в режим редагування, за прикладом в розділі голосування додаєш свій голос (за чи проти)

  3. на при кінці ставиш «~~~~» (без лапок), щоб додати час голосування і свій нік.

начебто все…

upd
Щоб мати можливість голосувати треба зареєструватись в Вікі (щоб вносити зміни в Вікі). Реєстрація на форумі і Вікі дві окремі речі!

Я - проти.

Перша причина це відсутність житлових масивів - одиниць нижчого рівня, ніж райони міста. Поясню більш докладно.
У Києві є вулиця Леніна у районах: Бортничі(Дарницький), Жуляни(Соломянський район), Петрівська Борщагівка (Києво-Святошинського району) , Софіївська Борщагівка(Києво-Святошинського району), Троєщина (Деснянський район). І хоч ці вулиці можна розрізнити за назвою адмістративного району, набагато звичніше звучить назва з житловим масивом.

Друга причина - у всіх країн міста починаються з admin_level=5, у нас - з 3-го… І хоч з містами 3-го рівня можна погодитись. (наприклад тому, що після перенесення обл. центру Київської обл. в Білу Церкву, Київ не буде в Білоцерківській області :slight_smile: ), то з винесенням обласних центрів на рівень вищий від району, я не погоджуюсь. У решти країн спочатку йдуть провінції та райони, а потім вже міста. У запропонованому варіанті - навпаки.

Так звані житлові масиви позначають тегом place=suburb: у результатах пошуку назва мікрорайону відображатиметься. Ці масиви не мають окремої адміністрації, судів, відділків РАГС, тому застосовувати у цей спосіб admin_level немає ніякого сенсу.

Цікаво, а як тоді поштарі відрізняють на яку вулицю Леніна принести пошту? Тобто, як прийнято писати адресу (будь ласка, лише офіційні джерела)?!

+1 до пояснення va-deam, правда я позначив житлові масиви теґом landuse=residental + name=* і все чудово шукається з назвами самих житлових масивів ;).

Ось приклад:
ведіть у рядок пошуку на http://osm.org — 11, Гідропаркова, Дніпропетровськ
з’явиться наступний результат

http://www.openstreetmap.org/?lat=48.47737&lon=34.90416&zoom=17&layers=B000FTF

зверніть увагу, що ділянка позначена теґом landuse=residental має інший (світло-сірий) колір на відміну від іншої території.