Багато країн вже погодили використання тега “admin_level”. Нажаль, України в тому переліку немає.
Зараз у багатьох учасників виникає низка спірних, але актуальних питань: як відокремити великий район в обласному центрі або як позначити віддалений мікрорайон міста чи як впорядкувати приналежність передмістя? І чому в результатах пошуку Nominatim до міської адреси додається сусіднє селище?!
На щастя, існує Державний класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) — офіційний нормативно-правовий документ.
Я зробив спробу привести у відповідність державну класифікацію та можливості OSM. Пропоную використовувати таку схему:
1 (зарезервовано OSM, не вживається);
2 кордон України;
3 кордон області, AP Крим, міста зі спецстатусом (Київ, Севастополь);
4 міста обласного підпорядкування;
5 райони в областях;
6 міста районного підпорядкування;
7 райони у містах обласного підпорядкування;
8 СМТ, міста, сільради, села що входять до складу міськради;
9 СМТ, сільради, що входять до складу райради;
10 СМТ, сільради, села, що входять до складу райради у місті;
Наприклад:
М.Київ - admin_level=3
М.Бердянськ, м. Запоріжжя - admin_level=4
Чемеровецький район - admin_level=5 (у Хмельницькій області)
М.Яготин - admin_level=6 (райцентр у Київській області)
Жовтневий район у м.Луганськ - admin_level=7
СМТ Борівське - admin_level=8 (м.Сєвєродонецьк Луганської обл.)
С.Восьме Березня - admin_level=9 (Бугруватська сільська рада, Охтирський район Сумської обл.)
С.Житейське - admin_level=10 (у Ковпаківському районі м.Суми)
Гадаю, ця схема вирішить раз і назавжди проблему з адресацією та приналежністю населених пунктів.
Прошу висловити свої думки або запропонувати власну схему
PS. Будь ласка, якщо можна зміни в прикладах колір з «синього» на якийсь інший, бо на темному тлі рябить в очах. Або просто зроби виділення жирним шрифтом
Я теж підтримую пропозицію упорядкувати все, але я не згоден із запропонованим поділом. Чим, наприклад, відрізняються кордони 8-го, 9-го, 10-го типів населених пунктів по КОАТУУ? Якщо важливо знати чи входить той чи інший н.п. до склади будь-якої ради, то це можна помітити окремим тегом на точці, поміченій place-тегом.
В наведеній таблиці, у більшості країн, міста мають рівень 8. Чому Київ і Севастополь прирівнюються до цілої області? Навіть в Росії Москву не прирівнюють до області.
Я запропонував би такий поділ:
кордон України - admin_level=2
області - admin_level=4
обласні райони - admin_level=6
міста - admin_level=7 або 8, або обласні центри 7, інші міста 8
райони в місті - admin_level=9
села, смт - admin_level=10
Підтримую пропозицію va-deam, та схиляюсь більше до класифікації запропонованої iONiX.
Я також не зовсім розумію різницю між:
плюс це ще треба десь взнавати куди відноситься ця сьльрада чи СМТ, а це не завжди “так просто”, тому я за те щоб об’єднати такі місця до одного admin_level.
Ще запитання: що ми розуміємо під терміном “райони в місті”, певно це адміністративна одиниця в межах міста що має власну адміністрацію? Питання моє ось до чого - у нас в місті є декілька районів котрі не мають чітко виділеної адміністрації, але всеж мають певні рамки. Для таких ситуацій admin_level певно буде зайвим, чи не так?
8 рівень - (найтиповіше) передмістя, які мають власну адміністрацію, але гроші отримують з бюджету сусіднього міста, до якого «приписані».
9 рівень - (найтиповіше) селище без окремої адміністрації, але гроші отримують зі зведеного бюджету сусіднього села, до якого «приписані»; декілька сіл об'єднані в одну спільну сільраду.
10 рівень - (найтиповіше) передмістя, без окремої адміністрації, але гроші отримують зі зведеного бюджету великого району сусіднього міста, до якого «приписані»;
а тому, що:
— Ст.133, Розділ IX Конституції України.
Тег admin_level= спеціально призначений для позначення адміністративної ієрархії, альтернативні способи тут зайві.
У Києві, наприклад, 10 районів, кожен з яких має власну адміністрацію, голову, бюджет, районний суд, РАГС і т.п. Якщо в умовному районі міста адміністрації немає, то логічно, що admin_level=* тут зайвий. Інша справа — історичні райони з власною назвою (відомою для місцевих мешканців), які вірогідно колись були окремими селищами, а потім злились з містом. Якщо не помиляюсь, в Лондоні їх позначають точкою з назвою і тегом place=suburb, наприклад Soho, Chinatown.
Згоден, що мій варіант є складним для розуміння, але в разі сумнівів є порятунок у вигляді вже готової класифікації (КОАТУУ) — можна звірятись.
Так, так! va-deam правильно каже. Є КОАТУ і по ньому треба ставити admin_level та також можна звірятись щодо підпорядкованості адміністративних одиниць.
Ще троху попручаюсь
Класифікація КОАТУ та класифікація admin_level не зовсім співпадають.
КОАТУ сам має кілька класифікацій
Загалом 9, за кількісттю співпадає з admin_level але не підходить бо відсутній державний кордон. Міста зі спеціальним статусом не виносяться в окремий клас.
Другий спосіб класифікації за КОАТУ
Чотири чи дванадцять?
До чого це я все: перенести КОАТУ у admin_level так просто не вдасться, в любому випадку admin_level буде спрощеною проекцією КОАТУ. Інакше необхідно аби admin_level був у форматі ХХ ХХХ ХХХ ХХ
Так вот, що повинно бути у цій проекції нам і потрібно визначитись.
Виділяти по одному админ_левелу на кожен тип села чи СМТ мені здається зайвим.
Що до міст зі спеціальним статусом - я можу погодитись що їм потрібен окремий адмін_левел тьльки з міркувань аби виділити столиці, і якщо місто має admin_level області то це місто із спец статусом. Але як це буде позначено на мапі?
…
1200000000 ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.ДНІПРОПЕТРОВСЬК
1210000000 МІСТА ОБЛАСНОГО ПІДПОРЯДКУВАННЯ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
1210100000 ДНІПРОПЕТРОВСЬК
1210130000 РАЙОНИ М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
1210136300 Р АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ
…
1210137800 Р КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ
1210138100 Р ЛЕНІНСЬКИЙ
1210138400 Р САМАРСЬКИЙ
1210140000 СЕЛИЩА МІСЬКОГО ТИПУ, ПІДПОРЯДКОВАНІ ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ МІСЬКРАДІ
1210141000 Т АВІАТОРСЬКЕ
1210200000 М ВІЛЬНОГІРСЬК
1210400000 ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬК
1210436000 РАЙОНИ М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА
1210436300 Р БАГЛІЙСЬКИЙ
1210436301 Щ СВІТЛЕ
1210436600 Р ДНІПРОВСЬКИЙ
1210436900 Р ЗАВОДСЬКИЙ
1210465000 СЕЛИЩА МІСЬКОГО ТИПУ, ПІДПОРЯДКОВАНІ БАГЛЕЙСЬКІЙ РАЙРАДІ М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА
1210465300 Т КАРНАУХІВКА
…
чому б і не додавати код КОАТУУ окремим теґом, щось на зразок admin_level= + koatuu:code=1210100000*, для Дніпропетровська
(12 = Дніпропетровська обл, 10 = міста обласного підпорядкування, 100000 - саме місто)
Навіщо себе штучно обмежувати чотирма рівнями, коли, наприклад, у Німеччині їх 11 (а не 10, як у інших)?! Можна створити прецедент і запровадити всі 12 рівнів.
Я навмисне не брав до уваги “райони у містах, що мають спеціальний статус, який визначається законами України” (райони Києва, Севастополя, яким підпорядковані інші населені пункти). В КОАТУУ лише 55 з 42030 записів (0,13%), які походять від цього спецстатусу. Гадаю, ці “райони” можна понизити до звичайних районів в обласних центрах і присвоювати залежним населеним пунктам відповідний рівень.
Так само, злиття зазнали деякі пункти III та IV класу.
Тег place=* визначає тип “села” (яким шрифтом буде намальована назва на мапі), а admin_level=* його приналежність (коректна поштова адреса в результатах пошуку). admin_level=* додається до замкнутої лінії разом з border=*, в кращому випадку користувач побачить лише кордон: товстий чи тонкий.
Я б не став поспішати з внесенням таких змін в вікі, томущо на даний момент висловилося лише 4 учасники проекту, і лише 3 з них за такі зміни. Варто вислухати якомога більше учасників, можливо провести голосування (хоч це і не зобов’язує ні до чого, але широка підтримка допоможе швидше здійснити зміни).
В мене така пропозиція:
• Додати класифікацію в вікі, щоб з нею ознайомилось якомога більше маперів. Але треба зазначити, що це на поточний момент лише пропозиція.
• Додати повідомлення про це на Головній сторінці вікі та у вікі на сторінці обговорення (для “admin_level”) провести голосування.
andygol слушна пропозиція.
От і прийшли до точно такої ж схеми як і для прийняття нових тегів: спочатку пропозиція, потім обговорення, потім голосування
Перша причина це відсутність житлових масивів - одиниць нижчого рівня, ніж райони міста. Поясню більш докладно.
У Києві є вулиця Леніна у районах: Бортничі(Дарницький), Жуляни(Соломянський район), Петрівська Борщагівка (Києво-Святошинського району) , Софіївська Борщагівка(Києво-Святошинського району), Троєщина (Деснянський район). І хоч ці вулиці можна розрізнити за назвою адмістративного району, набагато звичніше звучить назва з житловим масивом.
Друга причина - у всіх країн міста починаються з admin_level=5, у нас - з 3-го… І хоч з містами 3-го рівня можна погодитись. (наприклад тому, що після перенесення обл. центру Київської обл. в Білу Церкву, Київ не буде в Білоцерківській області ), то з винесенням обласних центрів на рівень вищий від району, я не погоджуюсь. У решти країн спочатку йдуть провінції та райони, а потім вже міста. У запропонованому варіанті - навпаки.
Так звані житлові масиви позначають тегом place=suburb: у результатах пошуку назва мікрорайону відображатиметься. Ці масиви не мають окремої адміністрації, судів, відділків РАГС, тому застосовувати у цей спосіб admin_level немає ніякого сенсу.
Цікаво, а як тоді поштарі відрізняють на яку вулицю Леніна принести пошту? Тобто, як прийнято писати адресу (будь ласка, лише офіційні джерела)?!
+1 до пояснення va-deam, правда я позначив житлові масиви теґом landuse=residental + name=* і все чудово шукається з назвами самих житлових масивів ;).
Ось приклад:
ведіть у рядок пошуку на http://osm.org — 11, Гідропаркова, Дніпропетровськ
з’явиться наступний результат