addr:housename dla nazwy budynku

Proszę o opinie w dyskusji, jaka wywiązała się między mną a Synteksem w komentarzach do zestawu 112946467. Przynajmniej od czasu, gdy zapytałem na niniejszym forum o poprawność używania tagu addr:housename dla nazw budynków w Polsce, co jakiś czas zdarza mi się przenosić takie nazwy z pola addr:housename do name. Jak wiadomo, w Polsce mało gdzie, jeśli w ogóle, uwzględnia się nazwę budynku jako część używanego na co dzień adresu. Zauważyłem, że w jednym z takich miejsc, krótko po mojej edycji Syntex w ciągu miesiąca przywrócił addr:housename. Już to można by uznać za złośliwe wycofanie edycji, bo ani nie uwzględnił w opisie zestawu zmian, dlaczego uważa moją wersję za nieprawidłową, ani tym bardziej nie dał mi w żaden sposób znać, że ma tę sprawę inny pogląd. Podjąłem próbę dyskusji w komentarzach do zestawu 112946467, przedstawiając zalinkowaną wcześniej na tym forum odpowiedź, a także traktujący o tym problemie wątek z openstreetmap-carto. Syntex, chociaż nie przedstawił dotąd żadnej opinii poza swoją własną (odnosząc się głównie do domyślnego stylu OSM), nie wydaje się wystarczająco przekonany. Potrzebujemy więc szerszego gremium, aby rozstrzygnąć, czyje podejście jest właściwe.

Hej, jeśli na budynku nie ma oznaczenia z jego nazwą (a chyba ten budynek nie posiada takowego), to tagowanie go name=“Dom Dżokeja” nie wydaje mi się być właściwym. Jeżeli jest to raczej nazwa historyczna, to użyłbym do tego tagu old_name ewentualnie loc_name.

Posiada tablicę https://www.haloursynow.pl/artykuly/dom-dzokeja-z-tablica-poswiecona-swojej-niesamowitej-historii-video,4375.htm

Wiele budynków ma swoje nazwy i tablice z nazwami też, ale jest to nazwa budynku, jak każda inna, więc powinna być w name=.

Tu problem jest taki, że gdy budynek ma nazwę i adres to tylko nazwa wyświetla się w OSM Carto (i może w innych stylach też). Można by to zgłosić i poczekać 15 lat na zaimplementowanie, albo po prostu zrobić to rozsądnie i przenieść adres na węzeł i ustawić go przy wejściu.

ktoś to choć zgłosił?

To że coś się nie wyświetla na Carto to nie koniec świata - wciąż adres się wyszukuje, prowadzi do niego nawigacja, w większości aplikacji można w niego jakoś “kliknąć”. Ja tam w ogóle uważam że im więcej nazw na mapie tym lepiej, potem developer może sobie wybrać co chce wyświetlać. name z budynków i tak nie wyeliminujemy (np. dowolny sklep zajmujący cały budynek).

Dziękuję za głosy, choć mam wrażenie, że niepotrzebnie zeszło na to, czy w ogóle dawać name=* dla budynków. maro21 powtórzył jednak swoje stanowisko sprzed dwóch i pół roku, nikt nie wypowiedział się za wykorzystaniem addr:housename.

Jeśli ktoś chciałby jeszcze skomentować, temat pozostaje otwarty :slight_smile:

+1

Dla mnie stosowanie addr:housename ma sens tylko jeśli jest cechą składową adresu (co w polskich realiach jest raczej rzadkie), nie zaś nazwą budynku, to przykład o co mi chodzi - są obok siebie 2 budynki z tym samym adresem, z tym że jeden biurowiec jest “East” a drugi “West” i to je wyróżnia.