Reforma klasyfikacji dróg krajowych i wojewódzkich w Polsce.

Zmiany proponuje takie
Moja propozycja na tagowanie dróg primary : obecnie droga primary jest bliżej drogi trunk niż pomiędzy, będą to glówne osi drogowe województw, w niektórych województwach tylko ten tag będą posiadać drogi które w przyszłości będą “eskami” albo ważne osi komunikacyjne w województwie, np. DK46 w województwie Opolskim.
Tutaj podam drogi które w ramach reformy zostaną zdegradowane na secondary:

Teraz przejde do reformy tagowania dróg wojewódzkich i dodania wyjątków dróg powiatowych/gminnych w województwie dolnośląskim, jak są jakieś poza DŚ to piszcie.

Drogi wojewódzkie:
Połączenia miast 12k z mniejszą liczbą ludności = tertiary.
Połączenie miast 5k z wsiami lub wsie z wsią = unclassifed (rzadki przypadek, częsty w województwie lubuskim)

Wyjątki Powiatówek na DŚ:
Droga Brzeg Dolny - Prawików, Relacja : https://www.openstreetmap.org/way/179080788
Droga Jawor - Jenków, Relacja : https://www.openstreetmap.org/way/22960485
Droga Wołów - Brzeg Dolny, Relacja : https://www.openstreetmap.org/way/40622 … 61/16.6774

popraw linki, pierwszy link na tej megaliście nie działa

jak to kopiowałeś z forum to kopiuj z trybu edycji gdzie pokazuje linki pełne a nie skrócone

Ogólnie mam wątpliwości ponieważ tam gdzie twoje propozycje były analizowane bardzo często się one nie sprawdzały - a to wygląda po prostu na listę bez selekcji

Z miejsc gdzie się znam:

Na jakiej podstawie i z jakichś przyczyn chcesz to na wschód od NH degradować?

Jest to jedna z glównych osi drogowych, nie rozumiem degradacji?

O wartości highway=* jakość drogi nie decyduje, ale droga jest na tyle ważna że trwa spora rozbudowa ( https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.07455/20.13616 ), ma węzeł z S7 na obwodnicy Krakowa, jedna z trzech głównych wylotówek z Krakowa na wschód.

A jeśli na wschód od NH do degradacji to czemu nie odcinek w samym Krakowie? Nijak sensu tu nie ma.

Opiniuję negatywnie to i pozostałe bo obstawiam podobną jakość propozycji. I przyszłe propozycje też.

Na podstawie tego że DK79 to dublowanie DK7, po pierwsze nadrabianie kilometrów, po drugie pobliskie krajówki w tej reformie też oberwą, po za tym jest A4.

Jak?

W rejonie Krakowa DK7 jest północ-południe, DK79 wschód-zachód ( http://overpass-turbo.eu/?q=LyoKVGhpcyBoYcSGYmVlbiBnxI1lcmF0ZWQgYnkgdGhlIG92xJJwxIlzLXR1cmJvIHdpemFyZC7EgsSdxJ9yaWdpbmFsIHNlxLBjaMSsxIk6CsOiwoDCnMSEZ2h3YXk9KiBhbsSXcmVmfiIoXnxTfDspKDc5fDfFoiTFoCkiIMS6IE1hw4XCgm9wb2xza2HFiMKdCiovCltvdXQ6anNvbl1bdGltZcaCxoQyNV07Ci8vIGZldMWCxZPFl2EgxYjCnMWwxbLFtMW2xbjFusKAwp3Em8SrxL_FgcWDxLoKe3vEkG9jb2RlQcafOsakxbPFtcW3xbl9fS0-LsaucsWCxrvFgMaVxpfEj8SUxJ1yIMWXc3VsdHMKKAogIMeOcXXEksSaxKNydMaZb3I6xqHFicWLxY3Fj8WRxZPFlceTxZh-L8WcxZ7FqsWjxaXFpyjFqcWhL8W7x5wgbsa4ZVsix63FjnkixooixZdmIsWax7fFn8Whx7rFpsWoxarIjCjEsMWAx4fFgMeJaMeLYSnGlcedyIrIh8iJxY_IjMiHyI_IkcWbxZ3IlMWixaTIl8e9yJldyJvGn8iexq_IosikyILFl2zElGnGiMioxLjHrsiLyI3IrciSyLDHucizx7zHvsWryLfInGHIusigyLzGlci9x45wxLdux6bHlMeWx5gKxpDEmMa4ecaVPsaVyaLFuGXEvXF0Ow&c=BR2pMIDWrJ )

Jakim cudem DK79 to dublowanie DK7? To są całkiem inne osie komunikacyjne, również na wschód od NH.

Jakim cudem DK79 nie dubluje DK7 w Krakowie a dubluje na odcinku NH-Tarnobrzeg?

Oczywiście DK79 to nie kandydat na highway=trunk (gdyby przestać stosować wadliwe Polskie “trunk=ekspresówka”), w skali Polski dubluje ona DK7. Ale ty chcesz z highway=primary obniżyć.

Niniejszym ogłaszam że jestem przeciw tym zmianom oraz jakimkolwiek zmianom klasyfikacji dróg które zaproponujesz i oferuję pomoc w wycofaniu twoich edycji jeśli zmieniały klasyfikacje dróg.

I proszę cię o zaprzestanie aktywności na tym polu.

Przy okazji: czy Tarnobrzego to “large town”? Jak tak to DK79 jest highway=primary z racji głównego dojazdu do Tarnobrzega

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarnobrzeg - moim zdaniem się kwalifikuje

" Które zaproponujesz "
Czyli tzn. że nawet jak te zmiany są sensowne i mają poparcie to i tak nie troche xD

Chodzi mi o to że DK79 nie przebiega przez ŻADNE miasto które ma przynjamniej 50 tysięcy mieszkańców (Poza Krakowem, GOP i Warszawą, a tam primary zamierzam zostawić) więc degraduje jedynie te części drogi które nie są w dużych miastach.

Jak będą miały poparcie kogokolwiek to pewnie wtedy przeanalizuję. Ale poczekam, a jak nikt się nie wypowie to uznam za jednoznacznie odrzucone.

Moim zdaniem niezbyt, rozumiem że Tarnobrzeg to nie miasteczko ale też nie large town, moim zdaniem drogi primary powinny iść do miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, wiem że może to być kontrowersyjne ale mi się to wydaje najsensowniejszą opcją. DK79 poza Tarnobrzegiem i Piasecznem to miasta mniejsze niż 30 tysięcy mieszkańców (Nie licze Warszawy, GOP i Krakowa ponieważ tam zostawiam bez zmian) DK79 na zachód od Krakowa bym nie degradował gdyby nie A4.

Nie no, bezsens. Kompletnym kosmosem jest zmiejszanie do secondary dróg międzynarodowych (DK9/E 371). Nie zgadza się to z założeniami wiki, nie ma powoduje poprawienia nawigacji (a wręcz odwrotnie) i tworzy sztuczne podziały kategorii (jeśli miasto ma tyle mieszkańców to ma taką drogę) ograniczając możliwość mapowania wg wiedzy lokalnej. Zwłaszcza, że teraz gdy się buduje sporo ekspresówek, większość ważnych dróg wkrótce będzie trunk - nie ma więc potrzebny sztucznego obniżania kategorii, bo za 5 lat okaże się, że w Polsce nie ma primary.

Tam to highway=trunk powinny być (ale w Polsce są wadliwie używane na zaznaczenie że droga to ekspresówka)

Ale to się rozwiąże pewnie tak że te ekspresówki zbudują w końcu i wyjdzie na to samo.

Poza DK9 nic nie chce wycofywać międzynarodowego, DK9 jest po prostu za krótka i kierowcy raczej wybiorą DK77 albo S17 z S19.

Moja propozycja to zwyczajnie primary jest bardzo zbliżone do trunk ale trunk do ekspresówek to lepszy wybór (moim zdaniem) a primary przekształcić w trunk dla krajówek albo dla dróg wojewódzkich.

Linki wciąż nie działają. Nie podajesz argumentów za zmianą, tylko oczekujesz że przedyskutujemy to za ciebie.
Jestem przeciwny jakimkolwiek zaproponowanym tu zmianom ze względu na rak argumentacji “za” i niewskazanie dokładnych miejsc proponowanych zmian.

wskazałem, tylko że jak skopiowałem z innego posta bo myślałem że nie moge edytować to się linki zepsuły, straciłem 2 dni pracy…

+1

Jestem także przeciwny jakimkolwiek zmianom na sieci drogowej w Polsce. Istniejący stan został wypracowany przez wiele lat, nie widzę żadnego konkretnego powodu żeby to wywracać nagle do góry nogami.
Dyskusje w wątku o DK36 nie przekonały mnie kompletnie to tego typu zmian.

PS. Znalezienie linków do relacji dróg krajowych to kwestia jednego wyszukania w wyszukiwarce Google

Tak - tagowanie dróg w Polsce może wymagać pewnej korekty.
Nie - na pewno nie w Twój sposób, który stawia ludzi przed faktem dokonanym oraz swoim uporem bierze na wyczerpanie stronę przeciwną. Nie możesz powiedzieć, że ci nie przekazano grzecznie kilka razy, by najpierw dyskutować, a dopiero potem zmieniać klasy dróg.
Niestety - ludzie chcący reformować klasyfikację dróg przed Tobą też mieli nieprzyjemny styl bycia. Jedyne co osiągnęli, to zniechęcenie innych do merytorycznej dyskusji.
Dziwi mnie podejście do tematu. Gdyby zajął się tym ktoś rozsądny, to najpierw by sprawdził jakich klas używają inne mapy (Google, Here, TomTom, Automapa vel Targeo, BDOT w Geoportalu) oraz jak inne kraje oznaczają swoje drogi w OSM. Fajnie też by było zbadać efekt na wyznaczonych trasach - czy koszt jaki przypisują do kilku najwyższych klas routingi OSM (OSRM, GraphHopper, Valhalla, OsmAnd) się znacząco różni, czy może jest prawie taki sam i bardziej to kwestia maxspeed itp.

Jak próbowałem to było identycznie jak teraz.

+2