MapRoulette - Błędne adresy na osiedlach w Polsce

Utworzyłem takie zadanie w MapRoulette. Czy macie do niego jakieś uwagi? Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału.

Jakiś czas temu zauważyłem, że adresy w rodzaju

Osiedle Na Skarpie 19
31-910 Kraków

nazwę “Osiedle Na Skarpie” powinny mieć w addr:place, a nie addr:street.

Dodatkowo Nominatim wymaga żebyśmy mieli w okolicy place=* (najczęściej place=neighbourhood), często ulice w okolicy mają błędny name - ciężko naprawić to automatyczną edycją. Szczegółowy opis pojawia się przy wejściu w rozwiązywanie wyzwania, przy każdym punkcie.
Zapraszam do dyskusji czy to wyzwanie jest dobrze przemyślane i opisane, a jeśli tak to również do rozwiązywania :slight_smile:

Nie wiem na ile mieszanie addr:street i addr:place w jednej miejscowości jest dobrym pomysłem. Nie ma jednoznacznego sposobu interpretacji osiedli, najczęściej są traktowane dokładnie tak jak ulica (zarówno fizycznie jako tabliczka, jak i w gminnych rejestrach), a “osiedle” to tylko zmyłka.

Podpinam się pod wypowiedź @RicoElectrico.

Warto zauważyć, że “osiedlami” mogą być też zwykłe ulice (np. ulica Osiedle Miejskie w Krzyżu Wielkopolskim), a nie wyznaczone obszary (np. Osiedle Centrum B w Krakowie) lub punkty (np. wspomniane Osiedle Na Skarpie w Krakowie).
“Osiedla”, które nie są tylko nazwami ulic najczęściej mają w TERYT kategorię/rodzaj “osiedle”, a nie “ulica” - choć mogą zdarzać się wyjątki.

Moim zdaniem, gdy “osiedle” nie jest wyznaczone za pomocą obszaru lub punktu w PRG, ani w PRNG, to w OSM również nie powinno się tego na siłę robić.

Zdecydowanie się nie zgadzam. Generalnie zauważyłem takie podejścia:

  1. W ogóle brak ulicy name=“Osiedle…” w danych urzędowych gminy. Na przykład osiedle Leona Klimeckiego w Łukowie.
    Takie osiedla mogą być też w miejscowościach gdzie inne adresy nie są przypisane do żadnej ulicy, np. Osiedle Cukrowni w Siennicy Nadolnej.
    Taka sytuacja jest zdecydowanie najczęściej.

  2. Wszystkie ulice na osiedlu oznaczone w danych urzędowych tą samą nazwą. Na przykład Osiedle Pod Lasem w Zgórsku.


    (nie widać, ale ta ulica w środku też ma nazwę Osiedle Pod Lasem).

  3. W danych urzędowych jedna ulica oznaczona nazwą name=“Osiedle…” - rzadka sytuacja i tutaj pewnie powstrzymałbym się od zmiany bez sprawdzenia oznaczeń w terenie. Ale to sytuacja na tyle rzadka, że nawet nie udało mi się znaleźć przykładu.

Dzięki za brakujący przykład.

Oczywiście jeśli jest ulica o nazwie Osiedle… to nie powinniśmy usuwać jej nazwy ani zmieniać na punkt, takie adresy mogą wg mnie zostać w addr:street, ale to są naprawdę rzadkie sytuacje.
Do działania wyszukiwarki adresów OSM (Nominatim) potrzebna jest ulica o tej samej nazwie co addr:street w punkcie adresowym w okolicy, albo miejsce place=* o nazwie takiej jak addr:place w adresie. W tej chwili wielu mapowiczów dodało do danych OSM ulice o nazwie name=Osiedle… mimo że takich ulic nie ma (prawdopodobnie tylko po to żeby działało wyszukiwanie).

Uważam że takie nazwy powinniśmy od nas wykasować, a to wymaga przetagowania adresów na addr:place. Podobnie w sytuacji 2 z mojego przykładu z posta wyżej - nie prowadzimy kopii danych urzędowych, tylko oznaczajmy tak żeby było spójnie i poprawnie.

W Nowej Hucie są przypadki adresacji czymś co nie jest nigdzie użyte jako nazwa ulicy.

Albo ulice nie mają nazw, albo nazwy ulic nie są użyte w adresach (lub stare budynki mają adres Osiedle XYZ a nowe mają adres taki jak ulica).

Na przykład nie ma ulicy o nazwie Osiedle Urocze ( https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.07788/20.03677 )

Jest sobie ulica Ignacego Mościckiego - bloki przy niej stojące jej nie używają: https://www.openstreetmap.org/way/172740070 https://www.openstreetmap.org/way/172740037


Natomiast jak jest ulica o nazwie Osiedle ABC to stosowanie addr:street jest OK

Dlatego to nie automatyczna edycja, tylko do ręcznego przejrzenia na MapRoulette.

Nie jestem za bardzo za tym, aby robić z tego zadanie MapRoulette.
Sporo (szczególnie początkujących) mapujących ma problemy z ogarnięciem kiedy ma być addr:street a kiedy addr:place, a sytuacja osiedli bez nazwanych ulic to już w ogóle dość szczególny przypadek. Dobrze, że Mateusz opisał ją na wiki, bo jeszcze nie tak dawno brakowało całkowicie takiego opisu. A sytuacja sytuacji nierówna, trzeba mocno uważać, żeby nie popsuć adresacji, tym bardziej, że osiedla zwykle mają co najmniej kilkadziesiąt punktów adresowych.
Schemat addr:city + addr:place powinien być stosowany przede wszystkim wtedy kiedy jest nazwane osiedle ale drogi osiedlowe mają odmienną nazwę i zwyczajnie nie ma gdzie „upchnąć” nazwy osiedla do addr:street. Takim przypadkiem jest np. Osiedle Oświecenia w Poznaniu – drogi śródosiedlowe są już zajęte (Śremska i Dolska), pozostałoby zatem dodawanie nazwy w name „na siłę” do któryś z serwisówek lub (co gorsza) chodników, co byłoby nieeleganckie i tagowaniem mocno „pod Nominatim”. Takie przypadki są jednak dość rzadkie.
O wiele częstszym przypadkiem jest sytuacja, kiedy drogi śródosiedlowe formalnie nie są nazwane, ale mają dodaną w name nazwę osiedla jako nazwę używaną de facto i w konsekwencji* addr:street* w adresach (tak jest np. na sąsiednim Osiedlu Jagiellońskim). Ortodoksyjnie patrząc nie jest to do końca poprawne, choć z drugiej strony można też argumentować, że dla celów OSM nie musi przecież koniecznie stać tabliczka z nazwą (lub nazwa w ewidencji gminnej), którą potem przepisujemy, wystarczającym jest, że dana nazwa jest w powszechnym użyciu, a tak właściwie jest.
Jeśli jednak chcemy to jednak zmieniać to należy pamiętać aby przerabiać te adresy umiejętnie, czyli zachować odpowiednią parę name z obiektu place=* i addr:place z adresu. Idealnie byłoby też, aby takie osiedla miały granice konkretnie wyrysowane relacjami, żeby węzły place=* nie dopisywały się do okolicznych niezwiązanych z danym osiedlem adresów.
No i na koniec pytanie czy nie skoncentrować energii bardziej na uzupełnianiu braków adresowych niż na „fine-tuningowaniu” już istniejących (czego oczywiście nikomu nie zabraniam :slight_smile: )…?
Tak przy okazji – czy nie lepiej byłoby wpierw w MapRoulette przejrzeć poprawność track-ów na terenie Krakowa? Tutaj przykład

Widzi mi się, że sposób edycji, opisany w zadaniu, jest zbyt skomplikowany, żeby to w ogóle umieszczać w MapRoulette. Nie ma siły, ktoś to popsuje. Albo w sposób, przed którym Kuba ostrzega w opisie, albo i bardziej kreatywnie :slight_smile:

Mówicie tak jakby z MapRoulette korzystali tylko początkujący, nie każdy musi robić każde zadanie - mamy tam jakiś mechanizm review, mamy listę miejsc do przejrzenia - a sam sposób edycji nie jest aż tak skomplikowany. Trzeba korzystać z JOSM i dociągnąć dane z Overpass, ale potem nie ma nawet wiele klikania myszką. Żadnych relacji, szeroko znane tagi.

Właśnie nie szczególny. Takich miejsc jest naprawdę dużo - to jest większość adresów z “Osiedle…” w nazwie.

Ale dlaczego lepiej upychać nazwę osiedla do ulic, która nie ma nazwy niż po prostu zaznaczyć to (zgodnie z prawdą) jako punkt? Dodatkowo może nie być drogi przez centrum całego osiedla - wtedy: taguje się wszystkie drogi nazwą osiedla / Po jednej w każdym fragmencie osiedla / tylko główne - to wprowadza chaos, lepiej zamiast tego tagować spójnie i poprawnie.

To może kiedyś :smiley: Ale wymaga znacznie więcej pracy, wiele z tych danych. jak przeglądałem ręcznie, nie miało nawet landuse=residential.

Ja też nikogo nie zmuszam do robienia tego zadania, uważam że lepiej je wystawić niż trzymać na włąsnym dysku.

Wiele by się przydało, każdy robi to co lubi.

Ale ja nigdzie nie twierdziłem że tak jest lepiej. Sam stosowałem schemat addr:city + addr:place żeby prawidłowo ogarnąć niektóre osiedla w Poznaniu.
Po prostu mam podobnie jak @rmikke, obawy czy to się nadaje na zadanie MapRoulette.
Ty jesteś zaawansowanym edytorem z kilkoma tysiącami edycji w JOSM, ogarniającym overpass itd., ale nie każdy jest na takim poziomie, stąd obawa że zacznie to robić ktoś kogo to przerośnie i coś popsuje.

Akurat Kraków pod tym względem jest dość specyficzny, bo masz pełno punktów adresowych z Osiedlami, gdzie obszar osiedla jest otoczony ulicami o innej nazwie (stara Nowa Huta), jak i osiedla przez które przechodzą ulice o innych nazwach (nowa Nowa Huta).

Oczywiście, by było jeszcze lepiej. W hucie też masz wyjątki, bo masz “osiedla” bez osiedli np. Rejon DH Wanda między os. Przy Arce a os. Strusia.

A by było ciekawiej, to jest jeszcze ulica o nazwie osiedle :stuck_out_tongue:

Ukryłem to zadanie i sam w wolnej chwili sobie poprawiam osiedla po kawałku, dzięki za konstruktywne uwagi